با حضور در صدا و سیما کارشناس شوید!

عصر ایران در یادداشتی، به انتقاد از حضور غیرکارشناسی کارشناسان در صداوسیما پرداخته است.

در یادداشت عصر ایران آمده است: برای "کارشناس" شدن ، نیازی به حضور در دانشگاه و طی کردن دروس مربوط به رشته‌ای خاص نیست،‌ احتیاجی به تجربیات کاری گسترده هم ندارید؛‌ فقط کافی است یکی را در صدا و سیما داشته باشید و در یک برنامه تلویزیونی دقایقی را در موضوع خاصی صحبت کنید؛ دوستان رسانه ملی زحمت خواهند کشید و زیر اسمتان خواهند نوشت:‌ فلانی، کارشناس فلان رشته!

 

این روال صدا و سیما و مخصوصاً تلویزیون شده است که افرادی را با کمترین صلاحیت‌های علمی و تجربی مقابل دوربین می‌نشاند و آنها هم در یک موضوع از پیش تعیین شده، دقایقی حرف‌های صددرصد کلیشه‌ای می‌زنند که هیچ دردی از هیچ بنی بشری دوا نمی‌کند جز تهیه‌کننده برنامه که پولش را می‌گیرد و آقا یا خانم به اصطلاح "کارشناس"‌ که قبل از برنامه به خانواده و فامیل و دوستان خبر داده در فلان ساعت تلویزیون را روشن کنید و مرا ببینید. لابد به یکی هم گفته که برنامه را ضبط کند تا خودش بعداً بارها و بارها به تماشای خود بنشیند! مخصوصاً جوان‌هایی که معلوم نیست چگونه و کجا کارشناس شده و چه حرف‌های مگویی دارند که برای یک ملت تازگی دارد!

 

کاملاً هم معلوم است که وقتی افراد کم‌اطلاع را به عنوان کارشناس به مردم قالب می‌کنند، آنچه بر زبانشان جاری می‌شود،‌ اساساً ارزشمند و قابل استفاده نخواهد بود. چه آن که مردم از کلیشه‌گویی خسته شده‌اند و کارشناس‌نماها، چیزی جز تکرار حرف‌هایی که همه می‌دانند،‌ بلد نیستند.

 

اصلاً یکی از علل گریز مردم از رسانه ملی هم همین برنامه‌های کارشناس‌محور است که وقتی مردم تلویزیون را روشن می‌کنند، یکی را در حال اظهارنظر کارشناسانه (!) می‌بینند و از بس به تجربه برایشان ثابت شده که حرف ارزشمندی نخواهند شنید،‌ عطایش را به لقایش می‌بخشند.

 

جالب اینجاست که صدا و سیما،‌ یک عده کارشناس دائمی دارد که اصطلاحاً "کارشناس سرجهازی صدا و سیما"‌ نامیده می‌شوند. این افراد، فقط در یک حوزه خاص اظهار فضل نمی‌کنند. مثلاً یکی از همین‌ها که همیشه در حوزه عربی ماننده غزه و عراق صحبت می‌کند،‌ اخیراً در یک برنامه تلویزیونی که درباره ملکه بریتانیا پخش شد، به عنوان کارشناس انگلیس معرفی شد تا به حرف‌های تکراری‌اش درباره نظام سلطنتی بریتانیا،‌ اعتباربخشی شود!

 

وجود تنگ‌نظری نهادینه شده در رده‌های مدیریتی صدا و سیما نیز مزید بر علت شده است تا تهیه‌کنندگانی هم که تمایل دارند از چهره‌های واقعاً‌ علمی دعوت و استفاده کنند، ریسک نکنند و برای حفظ برنامه و درآمد آن، به یک سری "افراد تکراری با حرف‌های تکراری" و برنامه پرکن، بسنده نمایند.

 

صدا و سیما برای رهایی از چنین وضعیت نابخردانه‌ای، باید استانداردهای معرفی افراد به عنوان "کارشناس" را تدوین و اعلام کند تا هر تهیه‌کننده‌ای نتواند دوستان خود را به عنوان کارشناس به روی آنتن بفرستد و پول ملت را برای پر کردن برنامه خود، حال دادن به رفقا و خرد کردن اعصاب مردم با حرف‌های صد من یک غاز به اصطلاح کارشناسان پر کند.

 

کشور این همه متخصص و استاد با سواد در رشته‌های مختلف دارد و دریغ است که برخی ملاحظات تنگ‌نظرانه مردم را از دانش و تجریه آنها بی‌نصیب کند و عنوان ارجمند "کارشناس"، بازیچه کسانی شود که به رسانه ملی به عنوان یک ابزار شخصی یا گروهی می‌نگرند.
عصر ایران در یادداشتی، به انتقاد از حضور غیرکارشناسی کارشناسان در صداوسیما پرداخته است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.