شهاب مرادی و مسئله آموزش موسیقی در فرهنگسراها

چندی پیش اعلام شد شهاب مرادی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، تدریس موسیقی را در فرهنگسراها ممنوع کرده؛ خبری که مرادی بعدها در توضیحش گفت: در فرهنگسراها می خواهیم مسترکلاس راه بیندازیم. توجیهی که برخی نپذیرفتند و دلیل تعطیلی را مخالفت وی با آموزش موسیقی دانستند. مدیر کل دفتر موسیقی حالا به مرادی اخطار داده که زودتر موضع خود را اعلام کند.

چندی پیش رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، با اشاره به وجود 300 آموزشگاه موسیقی در تهران گفته بود: چه دلیلی دارد این سازمان برای موسیقی هزینه کند؟

 

شهاب مرادی در سیزدهمین همایش «عمری با قرآن و تجلیل از پیشکسوتان قرآنی پایتخت» اظهار کرده بود: بحثی درباره موسیقی دارم که البته حالا خیلی‌ها برای دیده شدن و شنیده شدن خیلی درباره آن صحبت کردند. ما حرفمان این است؛ در تهران بیش از 300 آموزشگاه موسیقی وجود دارد. چه دلیلی دارد ما به عنوان یک مجموعه عمومی غیر دولتی یا حتی نهادهای دولتی در این موضوع هزینه کنیم؟ باید برویم در آن فضاهایی از هنر که نیاز است کمک کنیم تا هم رضایت مردم به دست بیاید هم رضایت حضرت آقا در فضای فرهنگ جلب شود.

 

حالا مدیر کل دفتر موسیقی درخصوص ممنوعیت تدریس موسیقی در فرهنگسراها گفت: آقای شهاب مرادی باید هرچه سریعتر در این باره اعلام موضع کند و گرنه دفتر موسیقی موضع خود را در این باره به صورت رسمی اعلام خواهد کرد.

 

به گزارش ایسنا، پیروز ارجمند ادامه داد: آقای شهاب مرادی ادعا کرده بود‌، کیفیت موسیقی در فرهنگسراها خوب نیست و باید ارتقاء پیدا کند و سپس اعلام کرد که قصد دارد در فرهنگسراها مسترکلاس برگزار کند.

 

او در همین باره گفت: این صحبت در حالی مطرح می‌شود که فرهنگسرا یک مکان محله‌ای است و نباید مستر کلاس برگزار کند. تعریف آقای مرادی از فرهنگسرا اشتباه است و آنجا را با فرهنگستان هنر اشتباه گرفته است.

 

ارجمند با بیان اینکه شهاب مرادی در راستای این تصمیمات به فرمایشات مقام معظم رهبری استناد می‌کند‌، گفت: ایشان در این‌باره همیشه بر سخنان رهبری تاکید دارند. این در حالی است که مقام معظم رهبری هیچ وقت دستور نداده‌اند که موسیقی حذف شود بلکه همیشه اهداف را به سمت تعالی پیش می‌برند و ما هم دستورات ایشان را رعایت می‌کنیم.

 

مدیر کل دفتر موسیقی در نشست خبری که صبح یک شهریور ماه در تالار وحدت برگزار شده بود‌، به تشریح جزئیات فعالیت‌های این دفتر طی چند ماه گذشته پرداخت.

 

*** بعضی از هنرمندان در برابر قوانین لابی‌گری می‌کنند

 

او در بخشی از سخنانش گفت: هنرمند باید حقوق مردم را رعایت کند اگر ما گاهی به موسیقی‌هایی که مصداق موسیقی کوچه بازاری است مجوز نمی‌دهیم آنقدر لابی‌گری‌های آن چنانی می‌کنند که من مجبورم با این فشارها مقابله کنم.

 

ارجمند در عین حال گفت: البته یک بار مجبور شدم زیر بار بروم. زیرا لابی‌گری آنقدر زیاد بود که من هم تمکین کردم که اگر هم این کار را انجام دادم آن قوانین را برای همه در نظر گرفتم. زیرا خون آن شخص لابی کننده از بقیه رنگین‌تر نیست.

 

مدیر کل دفتر موسیقی بخشی از سخنانش را به حضور دلالان موسیقی که پیش از مدیریت او در دفتر موسیقی فعالیت می‌کردند، معطوف کرده و اظهار کرد: در زمانی دلالان بودند که سیاست موسیقی کشور را تعیین می‌کردند. این در حالی است که هدف ما سالم سازی این فضا است تا این دفتر مکان امن و امانی برای هنر موسیقی باشد.

 

او درباره تفکیک جنسیتی در کنسرت شهرستان‌ها اظهار کرد: خوشبختانه نیروی انتظامی اعلام کرد که با موضوع تفکیک جنسیتی در کنسرت‌ها به شدت مخالف است و این نظر یکی از شوراها در استان‌ها بوده است اما امروز خوشبختانه وحدتی میان ما ایجاد شده است که چنین مشکلاتی وجود ندارد.

 

*** مردم دیگر به کنسرت‌های کشورهای حاشیه‌ای نمی‌روند

 

ارجمند معتقد است که در سال 93 اقدامات خوبی در راستای مجوزهای موسیقی انجام شده است. به گونه‌ای که مردم رفت و آمدشان به کنسرت خوانندگانی که در کشورهای خارجی حاشیه ایران برگزار می‌شود‌ کمتر شده است.

 

مدیر کل دفتر موسیقی در بخشی از سخنانش به طرح ارزان سازی بلیت کنسرت اشاره کرد و گفت: امسال باید ارزان‌سازی بلیت کنسرت انجام شود که این امر در اختیار ماست. تا کنون از این اختیار استفاده نکرده‌ایم اما در صورت نیاز از این قدرت استفاده خواهیم کرد و تعیین بلیت را خودمان برعهده خواهیم گرفت.

 

 

*** 60 درصد موسیقی زیرزمینی ، رو زمینی شده است

 

پیروز ارجمند اعلام کرد: در این مدت حدود 60 درصد موسیقی زیرزمینی، روزمینی شده است زیرا دفتر موسیقی برای انتشار تک آهنگ‌ها در فضای مجازی مجوز صادر می‌کند.

 

این آهنگساز از تعامل با سه شبکه تلویزیونی نیز و دو شبکه رادیویی خبر داد و آن را استفاده از ظرفیت موجود در موسیقی از طریق رسانه ملی دانست.

 

 
چندی پیش اعلام شد شهاب مرادی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، تدریس موسیقی را در فرهنگسراها ممنوع کرده؛ خبری که مرادی بعدها در توضیحش گفت: در فرهنگسراها می خواهیم مسترکلاس راه بیندازیم. توجیهی که برخی نپذیرفتند و دلیل تعطیلی را مخالفت وی با آموزش موسیقی دانستند. مدیر کل دفتر موسیقی حالا به مرادی اخطار داده که زودتر موضع خود را اعلام کند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.