نامه پاپ به بان کی مون در اعتراض به خشونتهای سیستماتیک علیه اقلیتهای دینی و مذهبی

پاپ فرانسیس در نامه‌ای خطاب به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار اقدامات عملی‌ای شد که منجر به توقف خشونت سیستماتیک علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی شود

 

به گزارش دین آنلاین این نامه که توسط واتیکان در روز چهارشنبه 13 آگوست منتشر شده است، در خواست پاپ را مبنی بر توسل جامعه جهانی به «انجام هر کاری که بتواند خشونت سیستماتیک علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی را متوقف کند» دربرداشت. پاپ فرانسیس «برای درد و رنج غیر قابل تحمل کسانی که تنها خواسته‌شان برقراری صلح و زندگی آرام است و می‌خواهند آزادی و همزیستی در سرزمین پدری‌شان وجود داشته باشد»ابراز نگرانی کرده است. او بان کی مون و کشورهای متعهد به منشور سازمان ملل را به ادامه تلاش‌هایشان برای کمک به پناهجویان ترغیب کرده است.

 

در ادامه این نامه آمده است که هرچند حملات داعش ادامه دارد اما وجدان بیدار تمام مردان و زنان با نیات خیر و اقدامات منسجم و مشترک همه آنها، می‌تواند در حمایت از کسانی که در معرض خشونت قرار گرفته‌‌اند، موثر باشد و برای بسیاری از مردم آواره و آسیب دیده ضروری باشد. 

 

علاوه براین، روز گذشته طوماری توسط یک ائتلاف دینی با حضور بیش از 50 رهبر دینی امریکایی به امضا رسید که در آن از رئیس جمهور امریکا درخواست اقدامی نظامی در جهت توقف خشونت‌های عراق شده است. در این طومار که عمدتا به رهبری محافظه‌کاران کاتولیک، پروتستان و فعالان یهودی امریکایی برگزار شد، آمده است: «چیزی کمتر از نابودی دولت اسلامی عراق و شام نمی‌تواند از مسیحیان و اقلیت‌های مذهبی فعلی که در معرکه نسل‌کشی گرفتار شده‌اند، محافظت کند…. ما نمایندگان سنت‌های مختلف دینی با تأکید بر باورهای دینی این درخواست را مطرح می‌کنیم و هیچیک از ما جنگ را یا حداقل، خطراتی را که لازمه جگ است، ستایش نمی‌کنیم.» 

 

این ائتلاف توسط رابرت پ. جورج که از فعالان کاتولیک و محافظه‌‌کار جمهوری‌خواه است، سازمان داده شده و باراک اوباما را به اقدام نظامی علیه داعش فرامی‌خواند. امظاکنندگان طومار دلیل توسل به حمله نظامی را وضعیت وخیم عراق و فقدان راه حل دیگری که منجر به توقف داعش شود، ذکر کرده‌اند.

 
پاپ فرانسیس در نامه‌ای خطاب به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار اقدامات عملی‌ای شد که منجر به توقف خشونت سیستماتیک علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی شود

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.