سیاست‌های طالبان علیه زنان و دانایی

سیاست‌های زن‌ستیز طالبان به ویژه در حوزه آموزش پس از تعطیلی مدارس دخترانه مورد توجه قرار گرفت و اکنون آنها روند اخراج دختران دانشجوی هزاره را از دانشگاه‌ها آغاز کرده‌اند.

گروه طالبان از زمان تسلط بر افغانستان، محدودیت‌های شدید بر دسترسی شهروندان افغانستان، به ویژه دختران، به آموزش و مراکز آموزشی وضع کرده‌اند.
سیاست‌های گروه طالبان در عرصه آموزش، بیشتر معطوف بر قرائت افراطگرایانه و سخت‌گیرانه این گروه از دستورات اسلامی است؛ قرائتی که بارها از سوی عالمان دینی جهان اسلام و مراکز معتبر علمی اسلامی، رد شده است.

این قرائت سخت‌گیرانه به تازگی از سوی گروهی از عالمان دینی جهان اسلام در ترکیه نیز رد شده است و آنها خواستار بازگشایی فوری مدارس دخترانه از سوی گروه طالبان شده‌اند.

عالمان دینی در این نشست خواستار برداشتن فوری تمام موانع بر سر راه آموزش دختران و بازگشایی مدارس دخترانه از سوی گروه طالبان شده است.

پیش از این نیز عالمان دینی کشورهای اسلامی از گروه طالبان خواسته‌اند که مدارس دخترانه را بازگشایی کنند، اما این گروه هنوز حاضر به بازگشایی مدارس دخترانه نشده‌اند و حاضر نیستند که در این مورد از سیاست افراطگرایانه خود کوتاه بیایند.

اما سیاست گروه طالبان در قبال آموزش دختران، به تازگی ابعاد تازه‌ای گرفته است و دختران دانشجو از گروه‌های قومی و مذهبی خاص را هدف قرار داده است.

تداوم مسدود ماندن مدارس دخترانه

اکنون 392 روز می‌شود که گروه طالبان دختران بالاتر از کلاس ششم را در افغانستان از دسترسی به آموزش و رفتن به مدرسه محروم کرده‌اند.

این گروه هنوز هیچ برنامه‌ای برای بازگشایی مدارس دخترانه ندارد و مشخص نیست که مدارس بر روی دانش آموزان دختر، چه زمانی باز خواهد شد.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در نشست عالمان دینی جهان اسلام در ترکیه گفته است که مدارس دخترانه به دلیل آماده نبودن نصاب آموزشی و فراهم نبودن تسهیلات جداسازی کلاس‌های درسی دختران و پسران، تاکنون بازگشایی نشده است.

اما در سیستم آموزشی افغانستان، مدارس دخترانه و پسرانه از هم جدا هستند و کلاس‌های درسی دختران و پسران هیچ‌گاه به صورت مختلط برگزار نشده است.

پیش از این، نورالله منیر، وزیر معارف پیشین طالبان گفته بود که مدارس دخترانه به دلایل فرهنگی مسدود شده است و مردم حاضر نیستند که دختران 16 و 17 ساله شان به مدرسه بروند.

اما این ابراز نظر با واکنش گسترده شهروندان افغانستان در نقاط مختلف این کشور مواجه شد و آنها به شدت سخنان وزیر معارف طالبان را رد کردند و مسدود ماندن مدارس دخترانه را ناشی از سیاست‌های افراطگرایانه گروه طالبان در قبال آموزش زنان دانستند.

عدم دسترسی دختران بالاتر از کلاس ششم به آموزش و مدرسه، پیامدهای ناگواری برای آنها داشته است؛ از پیامدهای روانی گرفته تا تن دادن به ازدواج زود هنگام و اجباری.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، بر اثر محدودیت‌های گروه طالبان، در یک سال گذشته بیش از یک میلیون دختر در افغانستان از آموزش بازمانده‌اند.

سازمان ملل محدودیت‌های شدید گروه طالبان بر آموزش و آزادی‌های زنان افغانستان را تلاش برای حذف کامل آنها از جامعه افغانستان دانسته است.

اخراج دانشجویان دختر از دانشگاه

سیاست گروه طالبان در قبال آموزش دختران، به تازگی از مسئله جنسیت محض فراتر رفته است و سمت سوی تبعیض قومی، مذهبی و زبانی را به خود گرفته است.

بعد از حمله بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل که در آن بیش از 56 دانش آموز دختر از شیعیان هزاره افغانستان کشته شدند و بیش از 115 دانش آموز دیگر زخمی شدند، اعتراضات گسترده از سوی زنان و دانشجویان دختر علیه کشتار دانش آموزان هزاره و «نسل کشی هزاره‌ها» به راه افتاد.
در پی این اعتراضات، گروه طالبان ابتدا تمام دانشجویان در خوابگاه دخترانه دانشگاه کابل را مسموم کردند و سپس اقدام به اخراج دختران دانشجوی هزاره از خوابگاه و دانشگاه کابل کردند.

منابع محلی به خبرنگار شفقنا گفته‌اند که گروه طالبان تاکنون حدود 100 دانشجوی دختر هزاره را از خوابگاه دخترانه دانشگاه کابل اخراج کرده‌اند و شماری از آنها را از دانشگاه نیز منفک کرده‌‌اند.

بر اساس گزارش این منابع، گروه طالبان فهرستی از دخترانی را تهیه کرده است که علیه کشتار دانش آموزان هزاره در مرکز آموزشی کاج و نسل کشی هزاره‌ها می خواستند اعتراض کنند و بر اساس یک برنامه روزانه، آنها را از دانشگاه و خوابگاه، اخراج می‌کنند.

بر اساس تازه‌ترین آماری که منابع به خبرنگار شفقنا ارائه کرده‌اند، طالبان امروز (دوشنبه، 25 مهر) حدود 20 دانشجوی هزاره را از خوابگاه دخترانه دانشگاه کابل، اخراج کرده‌اند.

اخراج دانشجویان هزاره از دانشگاه و خوابگاه دخترانه دانشگاه کابل، ابعاد جدیدی از «سیاست حذف» و «اقدامات خصمانه» این گروه علیه شیعیان هزاره در افغانستان است.

اقدامات جدید گروه طالبان علیه دانشجویان دختر هزاره، نگرانی‌های شهروندان را در مورد ستیز طالبان با دانایی و آموزش دختران بیشتر از قبل افزایش داده است.

مردم اکنون نگران این هستند که طالبان با عدم تأمین امنیت مراکز آموزشی و اخراج دانشجویان دختر از دانشگاه، روزنه‌های دسترسی به آموزش را برای شیعیان هزاره در افغانستان بیشتر از گذشته محدود می‌کند.

منبع: شفقنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.