تأسیس کرسی الهیات اسلامی در دانشگاه برلین

احزاب ائتلافی «سوسیال دمکرات» (SPD) و «دمکرات مسیحی» (CDU) آلمان تصمیم گرفته‌اند تا یک کرسی الهیات اسلامی را در یکی از دانشگاه‌های برلین تأسیس کنند.

احزاب ائتلافی «سوسیال دمکرات» (SPD) و «دمکرات مسیحی» (CDU)در آلمان تصمیم گرفته اند تا یک کرسی الهیات اسلامی را در یکی از دانشگاه های برلین تأسیس نمایند.

اکنون سنای برلین باید راجع به این موضوع تصمیم گیری کند.
«پارلمان برلین» در این باره اعلام کرد: این اقدام در راستای پوشش دادن نیاز موجود معلمان مسلمان خبره و به حرکت در آوردن پژوهش های اسلامی انجام می شود.
گفتنی است در دانشگاه های آلمان دو کرسی «اسلام شناسی» (Islamwissenschaft) مستقل وجود دارد، یکی در دانشگاه "هومبلدت" و دیگری در دانشگاه "توبینگنگ. در عین حال در برخی دیگر از دانشگاه‌های این کشور، اسلام‌شناسی در قسمت‌ها و کرسی‌های دیگر، از جمله در دانشگاه «فریبورگ» در بخش «شرق‌شناسی» و در دانشگاه آزاد برلین در «مؤسسه‌ی اسلام شناسی» (که خود تابعی از دپارتمان «تاریخ و علوم فرهنگی» (Geschichts- und Kulturwissenschaften) است) عرضه می‌گردد.
ذیل عنوان «اسلام شناسی»، موضوعات: دین، ادبیات، فرهنگ و تاریخ تدریس می‌شود. همچنین در کنار زبان عربی به عنوان زبان اسلام، یکی از زبان‌های کشورهایی که سکنه آن اکثرا مسلمان هستند (تُرکی، فارسی، اردو یا اندونزیایی) نیز آموزش داده می‌شود. اکنون با تأسیس کرسی الهیات اسلامی، بناست مرکز ثقل پژوهش‌ها، روی تئولوژی و دیدگاه اسلام از خدا و جهان‌بینی الهی اسلام گذاشته شود.
از 5/3 میلیون نفر جمعیت شهر برلین، نیم میلیون نفر آن خارجی یا خارجی‌تبار هستند. شمار مسلمانان ساکن برلین بین 220 تا 300 هزار نفر اعلام شده است.

 
احزاب ائتلافی «سوسیال دمکرات» (SPD) و «دمکرات مسیحی» (CDU) آلمان تصمیم گرفته‌اند تا یک کرسی الهیات اسلامی را در یکی از دانشگاه‌های برلین تأسیس کنند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.