حواشی نماز عید و بازتاب سخنان رهبری

نماز عید فطر امسال به امامت رهبر انقلاب مانند سالهای گذشته برگزار شد. بر این نماز عید هر ساله حواشی سیاسی مهمی سایه می انداخت که انگاری امسال از بسیاری از آنها خبری نبود اما بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در خطبه‌ها بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت.

یکی از حاشیه های نماز عید امسال که توسط برخی رسانه ها مانند تسنیم و ایرنا گزارش شد و بعد انگاری از خروجی این رسانه های خبری برداشته شد انتشار تصاویر دو کودک است که در هنگام اقامه نماز به جایگاه امام نزدیک می شوند. برخی رسانه ها مدعی شده اند که این دو طفل از نوادگان رهبر انقلاب هستند.

افزون بر این، نماز جمعه امسال از آن دست حواشی سیاسی سالهای پیش نداشت که مورد توجه رسانه ها قرار بگیرد. رسانه ای کردن حاشیه ای مثل اینکه فلان کاندیدای ریاست جمهوری سال 92 با پیراهن در جمع نمازگزاران حضور یافته بود نشان دهنده آن است که نمازگزاران سیاستمدار امسال کمتر نماز عید را سیاسی اقامه نکردند.  

هر چند سخنان مقام معظم رهبری در بخشی از خطبه نماز عید فطر به مسائل عبادی معطوف بود اما ایشان در بخشی دیگر از خطبه با اشاره به موضوع فلسطین و اشغال آن توسط اسرائیل مسائل مهم و راهبردی را در این زمینه مطرح کردند. این سخنان مورد توجه بسیاری از رسانه های جهان قرار گرفت.

نکته مهم از سخنان ایشان درباره  مسئله غزه و فلسطین این است که ایشان در بیانات خود چنان این موضوع را مهم یاد کردند که مستمع و مخاطب ایشان با دقت در آن مطالب چنین می فهمد که اولویت رهبری در مسائل جهانی و بشری نخست مسئله فلسطین است، چنانکه ایشان حتی به اتفاقات پیش آمده توسط گروه های تکفیری اندک اشاره ای نیز نکردند.

 

جنانکه مهر گزارش می دهد، نماز عید سعید فطر امروز به اقامه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران برگزار شد. ایشان همچون سال‌های گذشته به ایراد سخنانی در خطبه‌های نماز عید پرداختند. محور سخنان رهبری در خطبه‌های نماز عید امسال قضیه فلسطین و روز قدس بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه‌های نماز فرمودند: همه دنیا از جمله دنیای اسلام موظف به تجهیز ملت فلسطین است. ایشان قضیه غزه را «مسئله اول جهان اسلام و دنیای انسانیت» برشمردند و با اشاره به قتل عام کودکان معصوم غزه و مظلومیت مادران این سرزمین تأکید کردند: گرگ درنده‌ای به نام رژیم صهیونیستی در غزه در حال فاجعه آفرینی است و بشریت باید در مقابل جنایات این رژیم خونخوارِ کافر عکس العمل نشان دهد.

رهبر انقلاب، جنایات آشکار سردمداران رژیم صهیونیستی در غزه را یک نسل‌کشی و فاجعه عظیم تاریخی خواندند و تأکید کردند: هم مجرمان و هم پشتیبانان و حامیان مستکبر آن‌ها باید در سطح جهانی محکوم و مجازات شوند.

فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت و در اغلب این رسانه‌ها جزء اخبار مهم مطبوعات دنیا منتشر شد.

پایگاه خبری العهد لبنان در صفحه اصلی خود سخنان رهبری را به طور کامل منتشر و به نقل از ایشان اعلام کرد که ملت فلسطین با پایداری خود توانست دشمن اسرائیلی را مغلوب کند.

شبکه المیادین نیز در حین پخش خطبه‌های نماز عید فطر به طور مستقیم سخنان رهبری را پوشش داد و نکات مهم فرمایشات ایشان را به صورت اخبار فوری در سایت خود قرار داد. المیادین این موضوع را تیتر کرد که هر کشور و سازمان بین‌المللی حامی رژیم صهیونیستی شریک جنایات این رژیم محسوب می‌شود.

زیرنویس فوری سخنان رهبری تا ساعاتی پس از پایان نماز و خطبه‌های عید فطر بر روی سایت شبکه المیادین ادامه داشت.

رویترز نیز فرمایشات رهبری را خبر نخست بخش خاورمیانه قرار داد و این جمله را تیتر کرد: «خامنه‌ای خواهان تجهیز تسلیحاتی فلسطینیان است و اسرائیل همچون سگی که از کار خود پشیمان است به دنبال آتش بس است.»

المنار لبنان نیز خطبه‌های رهبری را خبر نخست خود قرار داد و با این تیتر به نقل از ایشان نوشت: «رژیم صهیونیستی مرتکب نسل‌کشی و یک فاجعه تاریخی است.»

خبرگزاری سما فلسطین نیز در اخبار صفحه اصلی خود به انتشار فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران پرداخت و بحث نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در نوارغزه را تیتر کرد. در تیتر دوم نیز نوشت رژیم صهیونیستی گرگ درنده‌ای است که به افراد بیگناه حمله می‌کند.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به پوشش اظهارات ایشان با تیتری تحت عنوان «لزوم حمایت از مردم غزه» پرداخت.

الیوم السابع نیز در خبری ضمن پوشش فرمایشات رهبری، بحث نسل‌کشی توسط رژیم صهیونیستی را تیتر سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران قرار داد.

بی‌بی‌سی نیز به انتشار سخنان رهبری پرداخت و انتقاد از رژیم صهیونیستی را تیتر کرد.

روسیا الیوم نیز درخواست رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران برای تجهیز تسلیحاتی ملت فلسطین را به عنوان تیتر خود برگزید.

العربیه نیز فرمایشات رهبری را در قسمت اخبار ایران منتشر کرد و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در جنگ غزه را تیتر خود قرار داد.

روزنامه الحیات چاپ لندن نیز در بخش اخبار عادی خود و با تیتر «رژیم صهیونیستی همچون گرگ درنده‌ای افراد بی‌گناه در غزه را می‌کشد» به انعکاس فرمایشات رهبری پرداخت.

نیویورک تایمز نیز در خبری اعلام کرد که نماز عید سعید فطر در ایران به امامت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد و ایشان در خطبه‌های نماز به انتقاد از رژیم صهیونیستی پرداختند.

الجزیره نیز در قسمت اخبار عادی خود و با تیتر «نسل‌کشی اسرائیل در غزه» فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران را منعکس کرد.

همچنین به گزارش تسنیم، شبکه خبری اسکای‌نیوز نیز در خبری به پوشش بخش عمده سخنان امام خامنه‌ای در خصوص جنگ غزه پرداخته و سعی کرده است تا سخنان ایشان را بر اساس سیاست‌های خاص خود منتشر کند.

این پایگاه خبری در تیتر خود نوشته است: (آیت‌الله) خامنه‌ای اسرائیل را متهم به کشتار در غزه می‌کند.

اسکای‌نیوز به نقل از امام خامنه‌ای نوشته است: آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اسرائیل را متهم به ارتکاب کشتار در غزه کرده و از جهان اسلام دعوت کرده‌ است که فلسطینیان را مسلح کنند.

اسکای‌نیوز در ادامه نوشت: آیت‌آلله خامنه‌ای در ادامه خطبه‌های نماز عید فطر فرمودند یک سگ هار و یک گرگ وحشی به بیگناهان حمله‌ می‌کند، تعدادی از کودکان روح بی‌گناه خود را از دست دادند،‌ آنچه رژیم صهیونیستی انجام می‌دهد یک کشتار و فاجعه تاریخی است.

 

نماز عید فطر امسال به امامت رهبر انقلاب مانند سالهای گذشته برگزار شد. بر این نماز عید هر ساله حواشی سیاسی مهمی سایه می انداخت که انگاری امسال از بسیاری از آنها خبری نبود اما بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در خطبه‌ها بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 2
  1. مهدی علوی

    باسلام خدمت همه کارکنان زحمت کش دین آنلاینبه نظر بنده دین آنلاین نسبت به دیگر سایت ها کمی کم کاری کرده است ومیتوانست خیلی از سطح فعلی خودش بالاتر باشد.امید که تا چند ماه آینده بهترین سایت خبر اسلامی باشد…

  2. حسینی نژاد

    آقای علوی من متوجه شده ام که دین آنلاین روی حساب و دقت کار می کند. مثثلا شما ببین این همه سایت درباره داعش و غژه می نویسند و بازاریابی می کنند اما دین آنلاین خیلی محتاط به این مقوله ها می پردازد. احتمالا دین آنلاین معتقد است که موضع گیری صرفا با خبرپراکنی یکی نیست. درست مثل بی بی سی. بی بی سی فارسی هم تا بخ خبر درستی دست پیدا نکند آن را منتشر نمی کند. حالا شاید من و شما معتقد باشیم که خیلی از اخبارش موضع گیری دارد اما کمتر می تونیم اخبار دروغ یا غیر حرفه ای را در سایت بی بی سی ببینیم.

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.