ابراز علاقه واتیکان به استفاده از تجربیات حوزه های علمیه ایران

مجمع تربیت کشیشان کاتولیک واتیکان علاقه مندی خود را برای استفاده از تجربیات حوزه های علمیه در ایران به منظور تربیت کشیشان کاتولیک اعلام کرد.

 

به گزارش ایرنا، اسقف ˈجورج کارلوس پاترونˈ معاون مجمع تربیت کشیشان کاتولیک واتیکان در دیدار با آیت الله ˈعلی اسلامیˈ امام جمعه تاکستان و نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: ما علاقه مند به استفاده از تجربیات شما در حوزه های علمیه ایران برای تربیت کشیشان هستیم و قطعا از آن در برنامه های خود بهره مند خواهیم شد.

در این دیدار که در واتیکان برگزار شد، اسقف پاترون تاکید کرد: فعالیتهای ما در باره آموزش کشیشان به صورت کوتاه مدت و بلند مدت است. هدف ما در این مجمع این است که روحانیون و مبلغین ما تنها به آموزشهای آکادمیک توجه نکنند بلکه آموزشهای معنوی در کنار آنها از اولویتهای اصلی ما است.

وی افزود: نسل جوان امروز فقط آموزشهای آکادمیک را نمی خواهد و برای آنها کفایت نمی کند . مشکل این نیست که این کشیشان تفکرات کلیسای کاتولیک را قبول بکنند یا نه، بلکه مساله در این است که این افراد و روحانیون ما باید تعالیم عیسوی را در خودشان بپذیرند و بعد همان را عینا به جامعه دینی و مخاطبین خود منتقل کنند.

اسقف پاترون گفت: ما در شهر رم هشت مدرسه علمیه و آموزش علوم دینی داریم و طلاب دینی ما بر اساس نیازهای خود استاد را انتخاب نمی کنند بلکه با هماهنگی مراتب کلیسائی بالاتر، استاد آنها انتخاب می شود.

آیت الله اسلامی نیز اظهار داشت: آنچه را که در خصوص ضرورت توجه به مفاهیم معنوی در کنار مفاهیم دنیوی به جوانان گفته شده است، در متن کتاب مقدس اسلام یعنی قرآن کریم آمده است که بر همین اساس علم و معنویت را در کنار تزکیه از وظائف آموزشی و تبلیغی پیامبر اسلام می داند. بنابر این در دین مبین اسلام هم تنها علم کافی نیست و معنویت هم لازم است و قرآن کریم بدان صراحت دارد .

وی افزود: طلاب ما داوطلبانه وارد حوزه های علمیه می شوند و حتی پدر و مادرها نیز گاهی نذر می کنند که یکی از فرزندان آنها آموزش ببینند و عالم به دین شوند و وقتی طلبه ای داوطلبانه وارد شد با دو نظام آموزشی مواجه می شود که یکی در آداب و دیگری در محتوا است.

وی افزود: مثلا در آداب این طلبه باید با وضو و خضوع در مقابل استاد و معلم و حتی الامکان با ادب و انضباط ظاهر شود. این نشان می دهد که آموزشهای این طلبه از قداست برخوردار است و یک کار اداری خشک و بی روح نیست.

وی گفت: جذب طلبه در حوزه های علمیه از طریق اعلام در جراید است و داوطلبان به صورت آزاد و بدون هیچ گونه هزینه ای ثبت نام می کنند. یکی دیگر از امتیازات حوزه های علمیه ما این است آنچه که امروز طلبه ها از استادان می شنوند و یاد می گیرند روز بعد و قبل از آغاز بحث جدید آن را به بحث می گذارند و این امر به تکامل علوم دینی کمک می کند .

اسلامی از اسقف کارلوس پاترون دعوت کرد تا در صورت تمایل از حوزه علمیه و مراکز آموزشی طلاب در استان قزوین بازدید کند و در کنار آن فرصتی بیابد تا از کلیساها و مراکز مربوط به مسیحیان در استان قزوین هم دیدن کرده و با وضعیت آنها هم آشنا شود .

اسقف پاترون ضمن پذیرفتن دعوت سفر به ایران گفت: ما و شما (واتیکان و حوزه علمیه) نقاط مشترک زیادی با هم داریم که می توانیم در این زمینه ها کار کنیم تا آینده بهتری را برای نسل بشر بالاخص جوانان رقم بزنیم .

این دیدار با حضور رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم و کارشناس فرهنگی سفارت ایران در واتیکان انجام شد.
مجمع تربیت کشیشان کاتولیک واتیکان علاقه مندی خود را برای استفاده از تجربیات حوزه های علمیه در ایران به منظور تربیت کشیشان کاتولیک اعلام کرد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.