رسیدن دایره تعصب کورکورانه به مصر تاسف برانگیز است/ امیدواریم خروج عراق از بند هفتم باعث تغییر در رفتار مسئولان و سیاست مداران شود

نماینده حضرت آیت الله العظمی سیستانی در خطبه های نماز جمعه امروز کربلا، با محکوم کردن قتل «شیخ حسن شحاته» روحانی شیعه مصری و گروهی از یارانش، اظهار داشت: اینها شهدای تعصب کورکورانه ای هستند که امروزه در حال گسترش است و در برخی کشورهای اسلامی ادامه دارد. وی در عین حال سیاست مداران و مسئولان عراقی را به تغییر رفتارهای خود پس از خروج از بند هفتم منشور سازمان ملل متحد دعوت کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا «شیخ عبدالمهدی الکربلایی» که در حرم مطهر امام حسین(ع)سخنرانی می کرد، گفت: حوادث انفجار و کشتارهای عراق در یک هفته گذشته افزایش یافته و گوش ها از شنیدن اخبار مربوط به آن عادت کرده است اما حادثه مهمی که در این هفته رخ داده است و باید به آن اشاره شود، هدف قرار دادن سیستماتیک اقلیت ترکمن در طول سال های مدید در مناطق معین است. این اقلیت به صورت منظم و برنامه ریزی شده و در مناطق معینی در «طور خوزماتو» هدف قرار می گیرند  که وحشت و ارعاب را برای مردم آنجا به همراه داشته است.

وی با طرح این سوال که چرا اقلیت ترکمن در این مناطق به صورت طایفه ای هدف قرار می گیرند و دلیل هدف قرار دادن آنها در طول سال های مدید چیست، بیان کرد: دلایل چنین موضوعی کاملا مشخص است؛ ما نمی خواهیم زخم این قشر ملت عراق را تازه کنیم.

وی افزود: کمیته ای که برای بررسی دلایل انفجارات مداوم علیه ترکمن ها تشکیل شده است، می بایست راه حلی ریشه ای در این زمینه ارائه کند چرا که این انفجارات همچنان ادامه دارد و اهالی این شهر این حق را دارند که امنیت آنها فراهم شود.

شیخ عبدالمهدی کربلایی در ادامه سخنان خود درباره حادثه قتل شیخ حسن شحاته و یارانش گفت: این جنایت با تمامی معیارها و منشورهای مذهبی، اخلاقی و بشری محکوم است. اینها شهدای تعصب کورکورانه ای هستند که در برخی کشورهای اسلامی در حال گسترش است.

وی با بیان اینکه موضوع تکان دهنده در زمینه چنین جنایتی این است که در کشور مصر رخ داده است که به اعتدال، میانه روی و همزیستنی مسالمت آمیز بین طوایف و ادیان مختلف خود معروف است، یادآور شد: دایره تعصب کورکورانه  را در عراق، افغانستان، و پاکستان می یافتیم اما اینکه این تعصب به مصر رسید است، بسیار تاسف برانگیز است.

نماینده حضرت آیت الله العظمی سیستانی با قدردانی از اعلام موضع الازهر در قبال این حادثه و محکوم کردن آن،  تمامی علما، اندیشمندان، مبلغان و خطباء را به لزوم تاکید بر حرمت خون هموطن دعوت کرد و تاکید کرد: ما این موضوع را در عراق تاکید می کردیم و امروز نیز در مصر و تمامی کشورها از هر گرایش و مذهبی تاکید می کنیم.

خطیب جمعه کربلا با اشاره به اینکه فکر افراطی در حال گسترش و ترویج است و این جنایت مهمترین دلیل این موضوع است، افزود: گسترش چنین اندیشه ی افراط گرایانه ای خطری بزرگ بر کشورها و جوامع اسلامی است و همزیستی مسالمت آمیزرا تهدید می کند و آنها را به درگیری های خونبار می کشاند و توان پیشرفت و توسعه را از آنها می گیرد.

نمیانده مرجعیت عالی دینی در کربلا خواستار مبارزه با این فتنه از طریق گفتمان معتدل و آرام و مستند به دلیل و برهان و همینطور گسترش فرهنگ تسامح و همزیستنی برادرانه و انسانی شد و تصریح کرد: این موضوع مسئولیت همه ما بویژه مفکران، اندیشمندان، خطبا و مبلغان است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به خروج عراق از بند هفتم منشور سازمان ملل متحد گفت: این موضوع امر بسیار خوب و مطلوبی است و باعث خوشحالی همه ما شد از همین جا از جناح ها و شخصیت هایی که در خارج کردن عراق از این بند سهیم بودند، قدردانی می کنیم.

براساس گزاش پایگاه خبرگزاری «کل العراق»، کربلایی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: دولت و سیاست مداران عراق باید از موضوع خارح شدن عراق از بندهفتم منشور سازمان ملل بهترین بهره را برده و در زمینه توسعه علمی و اقتصادی از آن بهره ببرند. امیدواریم این موضوع باعث تغییر در رفتار مسئولان و سیاست مداران عراق شود.
نماینده حضرت آیت الله العظمی سیستانی در خطبه های نماز جمعه امروز کربلا، با محکوم کردن قتل «شیخ حسن شحاته» روحانی شیعه مصری و گروهی از یارانش، اظهار داشت: اینها شهدای تعصب کورکورانه ای هستند که امروزه در حال گسترش است و در برخی کشورهای اسلامی ادامه دارد. وی در عین حال سیاست مداران و مسئولان عراقی را به تغییر رفتارهای خود پس از خروج از بند هفتم منشور سازمان ملل متحد دعوت کرد.نماینده حضرت آیت الله سیستانی با محکوم کردن قتل شیخ حسن شحاته و یارانش:

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.