اما و اگرهای اظهارات آیت‌الله یزدی

چندی پیش برخی از خبرگزاری‌ها بخشی از گفتگوی جنجالی آیت الله یزدی با پایگاه مباحثات را مورد توجه قرار دادند که رئیس جامعه مدرسین اظهار کرده بود با رئیس‌جمهوری نامه‌نگاری محرمانه داشته‌اند و بدین طریق به دکتر روحانی تذکر داده‌اند.

یک سال پیش هم در آستانه یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، صدور اطلاعیه‌ای از سوی آیت‌الله یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در حمایت از علی اکبر ولایتی خبرساز شد، به‌گونه‌ای که برخی از اعضای برجسته جامعه مدرسین اصل این خبر مطرح شده از سوی آیت‌الله یزدی را نفی کردند.

 

یک سال پیش در اطلاعیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در حمایت از کاندیداتوری دکتر ولایتی با امضای آیت‌الله محمد یزدی آمده بود: «در پی اظهارنظر و گمانه‌زنی‌های متعدد در برخی از جراید و رسانه‌ها مبنی بر اعلام نظر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و تماس‌های تعداد کثیری از مردم متدین انقلابی و هموطنان عزیز به اطلاع می‌رساند بر اساس مصوبه جلسه رسمی روز جمعه مورخ 10 خرداد 1392 مبنی بر تشکیل جلسه فوق‌العاده، این جلسه روز شنبه مورخ 11 خرداد 1392 تشکیل شد که پس از بحث و تبادل‌نظر درباره نامزدهای ریاست جمهوری نظر اکثریت به جناب آقای دکتر علی‌اکبر ولایتی معطوف گردید.»

در ادامه این اطلاعیه آمده بود: «لازم به ذکر است این نظر مورد تأیید کتبی تعداد معتنابهی دیگر از اعضای محترم جامعه مدرسین نیز قرار گرفت.»

 

در پایان اطلاعیه نیز افزوده بودند: «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با دعوت از همه رسانه‌های گروهی بر رعایت اخلاق رسانه‌ای، امیدوار است با تلاش همگان روز 24 خرداد با خلق یک حماسه سیاسی دیگر شاهد حضور پر شور و آگاهانه ملت شریف ایران در پای صندوق‌های رأی باشیم.»

پرواضح و روشن است که استنباط افکار عمومی از بیانیه سازمان و نهاد با سابقه‌ای چون جامعه مدرسین چنین است که الف تا یاء این دست بیانیه‌ها به امضای تک تک اعضا رسیده و امکان خطا در چنین بیانیه‌هایی تقریباً صفر است.

 

اما چندی پس از رسانه‌ای شدن این بیانیه ناگهان تنی چند از اعضای شاخص جامعه مدرسین اصل این توافق را انکار کردند. چنانکه آیت‌الله کعبی گفت جلسه‌ای که برخی اعضای جامعه مدرسین نظر شخصی‌ خود را درباره یک کاندیدای خاص اعلام کردند نصاب نداشت و جامعه مدرسین به طور رسمی از هیچ نامزدی حمایت نکرده است.

وی با رد برخی اخبار منتشره مبنی بر حمایت جامعه مدرسین از یک کاندیدا، تصریح کرده بود: در جلسه روز جمعه و جلسه فوق‌العاده روز شنبه نظر اکثر اعضا به یک کاندیدا مشخص شد و این در حالی است که اعضای این جلسه اکثریت اعضای جامعه مدرسین نبوده‌اند و این جلسه نصاب قانونی را نداشت.

کعبی با بیان اینکه برخی اعضای جامعه مدرسین از دیگر نامزدهای اصولگرا حمایت می‌کنند، گفته بود: آنچه در رسانه‌ها مطرح شده، نظر شخصی برخی اعضا به یک کاندیدا بوده و به هیچ عنوان نمی‌توان آن را نظر تشکل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دانست.

در تأیید این خبر آیت‌الله کعبی، حجت‌الاسلام و المسلمین رجبی، دیگر عضو جامعه مدرسین نیز به خبرگزاری‌ها گفته بود: تعداد حامیان آقای ولایتی در جامعه مدرسین به یک‌سوم اعضا هم نمی‌رسید. وی گفته بود: نه‌تنها اکثریت قاطع که تعداد حامیان آقای ولایتی در جامعه مدرسین به یک‌سوم اعضا هم نمی‌رسید.

وی اظهار داشته بود: مقصود آیت‌الله یزدی این بود که در آن جلسه‌ای که برگزار شده است، اکثریت آن جلسه غیررسمی نظرشان با آقای ولایتی بوده است وگرنه نه نظر جامعه مدرسین و نه نظر اکثریت اعضای این جامعه با آقای ولایتی نیست.

نکته مهم و جالب توجه در اظهارات حجت‌الاسلام و المسلمین رجبی این بود که وی در ادامه اظهارات خود آورده بود در آن جلسه با کسانی تماس گرفته شده بود که نظر مثبتی نسبت به آقای ولایتی داشتند و با بسیاری از آقایانی که حضور نداشتند و نظر موافقی نسبت به آقای ولایتی نداشتند، تماسی گرفته نشده و نظر آنها را نگرفتند.

در آن زمان، حجت‌الاسلام و المسلمین محمود عبداللهی، دیگر عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در واکنش به انتشار خبر بیانیه حمایتی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از دکتر ولایتی، انتقاداتی دیگر کرده بود.

 

ارائه گزارش‌هایی چنین از سوی جامعه مدرسین چندباری دیگر نیز خبرساز بوده است. یکی دیگر از آن موارد، خبری بود که آیت‌الله یزدی از ماجرای انشعاب جامعه مدرسین داده بود. وی درباره این ماجرا به خبرگزاری مهر گفته بود: خوب است طلاب محترم حوزه اطلاع داشته باشند و بدانند که کار تا مرز عملی شدن این تجزیه پیش رفت. نزدیک بود که یک تشکل جدید شکل بگیرد، چه توسط کسانی که در جلسات جامعه شرکت می‌کنند و چه آنهایی که شرکت نمی‌کنند. خوشبختانه به دلایل مختلف و به خواست خداوند متعال جلوی این تجزیه گرفته شد و خدا را شکر می‌کنیم که در حال حاضر هیچ تجزیه‌ای در جامعه مدرسین وجود ندارد. همه اعضای محترم چه کسانی که در جلسات جامعه شرکت می‌کنند و چه کسانی که شرکت نمی‌کنند، همه را محترم می‌شماریم.

 

آیت‌الله یزدی در این ماجرا گفته بود بارها با تعدادی از اعضای جامعه مدرسین که در جلسات شرکت نمی‌کنند، تماس گرفته و حتی حضوری به منزلشان رفته و از آنها درخواست کرده است که در جلسات شرکت کنند.

 

ایشان افزوده بود: بنده تا آنجا که توانسته‌ام سعی کردم از تجزیه جامعه مدرسین جلوگیری کنم و به یاری خداوند هم تاکنون تجزیه پیش نیامده است.

 

 این اطلاع‌رسانی که به یقین با خیرخواهی آیت‌الله یزدی همراه بوده، از سوی دیگر اعضای جامعه مدرسین مانند حجت‌الاسلام و المسلمین خاتمی و آیت‌الله کعبی حمایت نشد و اصل انشعاب را نفی کردند.

 

از این رو، به نظر می‌رسد اظهارنظر اخیر آیت‌الله یزدی درباره نامه‌نگاری اعضای جامعه مدرسین به رئیس‌جمهوری نیز با دو ملاحظه همراه است: یکی اینکه ایشان این مسئله سیاسی را در مصاحبه‌ای پیرامون مسئله تبلیغ با مخاطبان حوزوی در میان گذاشته‌اند و از این رو، احتمال می‌رود کم و کیف این ماجرا و انتساب آن به جامعه مدرسین به دلیل خلط در جایگاه حقیقی و حقوقی ایشان صورت پذیرفته باشد و این دقت چه از سوی ایشان و چه از سوی مصاحبه کننده صورت نپذیرفته؛ دوم اینکه نامه‌نگاری شخصی ایشان و چند تن دیگر به اعضای جامعه تعمیم داده شده باشد و اظهارات ایشان در صدور بیانیه که لازمه‌اش توافق است، بنابر سوابقی که گذشت، تنها با اطلاع نسبی دیگر اعضا بوده است؛ سوم اینکه چنانکه در حاشیه اظهارات آیت‌الله یزدی برخی از نزدیکان فکری به ایشان در جامعه مدرسین مطرح کرده‌اند این نامه «دلسوزانه و ناصحانه» بوده و فقط هم اختصاص به دولت روحانی نداشته و در دولت‌های قبل نیز چنین نامه‌نگاری‌هایی از سوی جامعه مدرسین صورت گرفته است. اما اینکه این نامه‌نگاری با موضع‌گیری خاصی همراه بوده که لازمه‌اش اتفاق نظر همه اعضای جامعه باشد امکان‌پذیر نیست؛ به دلیل آنکه نمی‌توان همه اعضای جامعه مدرسین را دارای یک سلیقه سیاسی شبیه به آیت‌الله یزدی دانست که در چند مورد کلی یا جزئی در نقد عملکرد دولت یازدهم به توافقی رسیده باشند.   

 

ناگفته نماند آیت‌الله یزدی در مصاحبه‌های متنوعی که می‌کند علاقه‌مند است همچون آیت‌الله مصباح یزدی از زاویه‌دار بودن موضع خود با رئیس جمهور و دولت یازدهم پرده بردارد، چنانکه در برنامه تلویزیونی «شناسنامه» اظهار کرده بود که «اخیراً  تندترین گفت‌وگو را با دستیار رئیس جمهور داشتم». این دست از تمایلات آیت‌الله برای هشدار دادن به دولت نشان می‌دهد که عضو شاخص جامعه مدرسین از طرح این‌گونه اظهارنظرهای پرحاشیه پروایی ندارد.
چندی پیش برخی از خبرگزاری‌ها بخشی از گفتگوی جنجالی آیت الله یزدی با پایگاه مباحثات را مورد توجه قرار دادند که رئیس جامعه مدرسین اظهار کرده بود با رئیس‌جمهوری نامه‌نگاری محرمانه داشته‌اند و بدین طریق به دکتر روحانی تذکر داده‌اند.سیدرضا سجادی نژاد

مطالب مرتبط
منتشرشده: 2
  1. mostafa

    عرض من این است این سایت محلی برای تبلیغ ایت الللهی نگردد. یعنی چی چند بار ایت الله کعبی؟ هر چیزی حد حدودی دارد

  2. متقیان

    تقریبا همه اظهارات آقای یزدی با اما و اگر است

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.