جستاری در ادعیه رضویه با تکیه بر الصحیفه الرضویه الجامعه کتاب شد

کتاب «جستاری در ادعیه رضویه با تکیه بر الصحیفه‌الرضویه‌الجامعه» تألیف جمعی از نویسندگان که به بررسی ادعیه «الصحیفه‌الرضویه‌الجامعه» پرداخته‌اند از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) به چاپ رسید.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از انتشارت دانشگاه امام صادق علیه السلام، کتاب «جستاری در ادعیه رضویه با تکیه بر الصحیفه الرضویه الجامعه» تألیف جمعی از نویسندگان و حاوی مقالاتی که به بررسی و تفسیر ادعیه «الصحیفه الرضویه الجامعه» پرداخته‌اند، با دبیری علمی مهدی ایزدی و به اهتمام مرتضی سلمان‌نژاد، توسط انتشارات دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام) انتشار یافت. یکی از مهم‌ترین منابعی که آموزه‌های اصیل اهل ‌بیت(علیهم‌السلام) را در خود جای داده است، ادعیه مأثور از ایشان است. اهل‌ بیت(علیهم‌السلام) به منظور انتقال معارف اصیل به شیعیان خود، به شایستگی از زبان دعا و مناجات با پروردگار عالم بهره گرفته‌اند که نمونه بارز آن صحیفه سجادیه است. از مجموعه‌های ارزشمندی که ادعیه‌ مأثور امامان معصوم(علیهم‌السلام) را در خود گردآورده است، «الصحیفه الرضویه» است که حاوی دعاهای منقول از امام رضا(علیه‌السلام) و امامان(علیه‌السلام) پس از آن حضرت است که به همت آیت‌‌الله سیدمحمدباقر موحد ابطحی گردآوری شده است. مجموعه مقالات «جستاری در ادعیه رضویه با تکیه بر الصحیفه الرضویه الجامعه» که به طور عمده حاصل پژوهش جمعی از اساتید رشته الهیات و معارف اسلامی است، کوششی در جهت معرفی ابعاد گوناگون این کتاب ارزشمند است. با تأمل در هر یک از مقالات این مجموعه دریچه‌ای پیش روی خواننده باز خواهد شد تا از آن منظر شخصیت علمی و معرفتی حضرات معصومین، امام رضا(علیه‌السلام) و ابناء الرضا(علیهم‌السلام) بهتر شناخته شود. برخی از مقالات این مجموعه عبارتند از: «اعتبارسنجی منابع و اسناد ادعیه رضوی در کتاب الصحیفهالرضویهالجامعه، تحلیل محتوای ادعیه رضویه، صحیفه سجادیه و صحیفه رضویه در آیینه تطبیق، مفهوم زیارت و جایگاه آن در فرهنگ اسلامی، ادیان و فرق در صحیفه رضویه، وحدت امت با محوریت سنت نبوی(صلی الله علیه و آله) در ادعیه رضوی، معارف توحیدی در صحیفه رضویه و زیارات امام رضا(علیه‌السلام)، معاد در صحیفه رضویه، امامت در الصحیفهالرضویهالجامعه، فضایل و رذایل معرفتی؛ نگاهی معرفت‌شناختی به روایات رضوی، کاربرد آیات قرآن کریم در ادعیه صحیفه رضویه جایگاه و فلسفه زیارت قبور درآیات و روایات و گونه‌شناسی توسّل در الصحیفهالرضویهالجامعه».  از دیگر مقالات کتاب: «معناشناسی مفهوم فرج در ادعیه ابی‌الحسن‌الرضا(علیه‌السلام) مبتنی بر متن الصحیفهالرضویهالجامعه، بازتاب شرایط سیاسی ـ اجتماعی در ادعیه رضویه، تخلق به اخلاق الهی در ادعیه صحیفه الرضویه، جلوه‌های «امامت» در ادعیه حضرت علی‌بن‌موسی الرضا(علیه‌السلام)، گونه‌شناسی صلوات در ادعیه الصحیفهالرضویهالجامعه، زیباشناسی ادعیه صحیفه رضویه از منظر علم بدیع، سبک‌شناسی أدعیه صحیفه رضویه، بررسی مبانی قرآنی حرز در کتاب الصحیفهالرضویهالجامعه، جستاری بر صور خیال در ادعیه و اذکار رضوی، روابط بینامتنی قرآن کریم با دعاهای «الصحیفهالرضویهالجامعه»، جایگاه توسل از نگاه امام رضا(علیه‌السلام) در کتاب الصحیفهالرضویهالجامعه و تحلیل متنی دعای هفتم صحیفه رضویه» هستند. یادآور می‌شود، کتاب «جستاری در ادعیه رضویه با تکیه بر الصحیفه الرضویه الجامعه» تألیف جمعی از نویسندگان و با دبیری علمی مهدی ایزدی و به اهتمام مرتضی سلمان‌نژاد، در قطع وزیری و در 724 صفحه، با قیمت 225 هزار ریال توسط انتشارات دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام) منتشر شده است.
کتاب «جستاری در ادعیه رضویه با تکیه بر الصحیفه‌الرضویه‌الجامعه» تألیف جمعی از نویسندگان که به بررسی ادعیه «الصحیفه‌الرضویه‌الجامعه» پرداخته‌اند از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) به چاپ رسید.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.