داعش در ترکیه چه می‌کند؟

داعش برای خود دفتری نیز در استانبول ترکیه راه‌اندازی کرده‌ است. آن هم در منطقه گون‌گؤرن که بخشی از جمعیت یک میلیونی شیعیان ترکیه در همین منطقه ساکن هستند.

با آغاز فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی ضد نظام سوریه و آغاز بحران در سوریه، همواره ترکیه به عنوان یکی از کانال‌های ارتباطاتی و نظام این کشور به عنوان یکی از حامیان گروه‌های مخالف نظام سوریه مطرح شد، گرچه بارها و بارها این ادعا از سوی سیاست‌مداران ترک رد شد.

داعش به راحتی در مرزهای ترکیه و سوریه جولان می‌دهد و امکانات اهدایی کشورهای حامی خود را از این طریق وارد سوریه می‌کند. مرزهای استان هاتای ترکیه هم‌اکنون بر روی این گروهک تروریستی باز است و حتی مجروحان داعش به طور گسترده و آشکارا در بیمارستان‌های این استان بستری و مداوا می‌شوند. کامیون‌های لبریز از مایحتاج اولیه و حتی نظامی نیز به صورت شبانه از مرز ترکیه وارد سوریه می‌شود.  

داعش برای خود دفتری نیز در استانبول ترکیه راه‌اندازی کرده‌ است. آن هم در منطقه گون‌گؤرن که بخشی از جمعیت یک میلیونی شیعیان ترکیه در همین منطقه ساکن هستند. در این دفتر به ظاهر کار جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای اعزام به مراکز استقرار داعش صورت می‌گیرد و روزانه کامیون‌های حامل این قبیل کمک‌ها از مقابل همین دفتر رهسپار سوریه می‌شود. راه‌اندازی دفتر داعش در استانبول نه پنهانی بلکه کاملاً آشکار و با نصب تابلو و آرم داعش صورت می‌گیرد. گه‌گاهی نیز خودروهایی گران‌قیمت با آرم ویژه این گروه تروریستی در خیابان‌های استانبول مشاهده می‌شود.

در ابتدا تصور می‌شد این حمایت‌های پنهانی که بعدها جنبه آشکارا به خود گرفت، حامی در میان مردم ترکیه داشته باشد، اما کم کم اوضاع در حال دگرگونی است. متأسفانه بخشی از جمعیت اهل سنت ترکیه تحت تأثیر این تبلیغات قرار گرفته‌اند و در افکار عمومی به جای موضع‌گیری در مقابل داعش، در برابر بشار اسد موضع‌گیری می‌کنند. شیعیان ترکیه اما از این نظر مستثنا هستند. آنان حامی بشار اسد و مخالف فعالیت‌های ضد انسانی داعش هستند. شیعیان و علویان حتی گروه‌های برای کمک‌رسانی و اسکان آوارگان علوی سوریه در ترکیه تشکیل داده‌اند.

بستگان ۱۶۳ شهروند ترکیه به تازگی مدارکی در اختیار نیروهای امنیتی قرار داده‌اند که نشان می‌دهد این افراد به شبه‌نظامیان  داعش پیوسته‌اند. تازه‌ترین گزارش‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد حدود 600 تا 700 شهروند ترکیه به داعش پیوسته‌اند. برخی گزارش‌ها نیز نشان‌گر این مسئله است که حدود سه هزار شهروند ترکیه که به شبه‌نظامیان داعش پیوسته‌اند، دیگر اجازه بازگشت به این کشور را ندارند.

منابع آگاه امنیتی ترکیه نیز اعلام کرده‌اند که تا کنون شش نفر از اتباع ترک عضو داعش در سوریه کشته و شش نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

به تازگی نیز فروشگاهی در استانبول راه‌اندازی شده و به فروش البسه مانند لباس زنانه، چادر، مانتو و تی‌شرت با آرم داعش مشغول شده‌اند. اقلام تبلیغی هم‌چون پرچم نیز با آرم داعش در این فروشگاه‌ها عرضه می‌شود.

یکی از این فروشگاه‌ها در منطقه باغجیلار (محل سکونت بخشی از شیعیان) قرار دارد و ظاهراً قرار است از این نوع پوشاک در دیگر مناطق پرجمعیت استانبول نظیر اسن‌یورت، گون‌گؤرن، باغچه‌لی ائولر، کاینارجا، پندیک و عمرانیه عرضه شود.

از بعد سیاسی نیز فعالیت‌های جانبدارانه حکومت ترکیه در قبال داعش و دیگر گروه‌های تروریستی فعال در سوریه و عراق تبدیل به محملی برای اعتراض‌ها و نقدهای شدید احزاب مخالف شده است. گرچه این نقدها و اعتراض‌ها چندان تأثیرگذار نبوده است چرا که سیطره تبلیغاتی و رسانه‌ای در این کشور به گونه‌ای است که تنها و تنها بشار اسد به عنوان یک جنایتکار جنگی معرفی می‌شود و شبه‌نظامیان سوری و غیر سوری در سوریه و عراق، تنها مخالفان نظام دیکتاتوری بشار اسد و مالکی هستند.

از دیگر سو داعش اعلام کرده است که یکی از مقاصد آنان پس از عراق، ترکیه خواهد بود. گرچه به نظر می‌رسد این ادعا فعلاً در حد یک بازی سیاسی و برای مظلوم جلوه دادن حاکمیت ترکیه مطرح شده اما ماهیت چنین گروهک‌هایی نشان‌گر آن است که دست زدن به چنین اقدامی اصلاً دور از ذهن نیست.
داعش برای خود دفتری نیز در استانبول ترکیه راه‌اندازی کرده‌ است. آن هم در منطقه گون‌گؤرن که بخشی از جمعیت یک میلیونی شیعیان ترکیه در همین منطقه ساکن هستند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.