پیشنهادهای بانکی آیت الله مکارم و گله دوباره از آمار دروغین دولت گذشته دردیدار با سیف

مسئله تکثیر بانکها، جریمه دیرکرد، سود تسهیلات و یارانه تنها نکته هایی نبود که آیت الله مکارم از نظر فقهی با رئیس بانک مرکزی در میان گذاشت. او حتی به خطاهای آماری دولت گذشته نیز اشاره کرد و با دروغین خواند آمارهای آن دولت، این آمارها را از بلاهای دولت سابق برشمرد.

مسئله هسته ای حل می شود

حضرت آیت الله مکارم شیرازی  با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید، ابراز داشتند: مردم به دو چیز امید بستند، مسئله انرژی هسته ای که امیدوارند به صورت آبرومندی حل شود و ان اشالله در آن مسیر قرار داریم و غربی ها اگر لجبازی نکنند امیدواریم به نقطه مطلوبی برسد. 

فشار بر طبق پائین جامعه زیاد است

این مرجع تقلید تصریح کردند: مردم منتظر بهبود وضعیت اقتصادی هستند و فشار اقتصادی بر روی طبقات پایین جامعه بسیار است و روزی نیست نامه هایی که برای دفتر ارسال می شود افرادی در مورد مشکلات اقتصادی با ما صحبت نکرده باشند و ما گویا باید کمیته امداد جدید برای خود ایجاد کنیم درحالی که ما متولی حفظ مسائل حوزه هستیم؛ اما در عین حال به جهیزیه و درمان مردم نیز کمک می کنیم.  

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم  ابراز داشتند: اگر این دو مسئله حل شود پایه های دولت محکم می شود و اگر متزلزل شود در راه خوبی قرار نمی گیریم.

حمایت از تولید کننده

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که بسیاری از کارخانه ها مدعی هستند حمایت کافی از ما نمی شود، ابراز داشتند: کارخانه داران مدعی هستند مواد اولیه و نرخ گاز، برق و آب اضافه شده است؛ اما اجازه نمی دهند قیمت محصولات افزایش یابد و در معرض ورشکستگی قرار داریم.    

این مرجع تقلید با بیان این که بانک ها تسهیلات 22 درصدی به مردم می دهند، اما به تولیدکنندگان  27درصد، ابراز داشتند: آیا برای تولیدکنندگان باید تسهیلات گران تر باشد؟

بانک ها عقود شرعیه را رعایت نمی کنند

ایشان با اشاره به این که بانک ها عقود شرعیه را رعایت نمی کنند، گفت: بانک های کشور در حال تبدیل شدن به بانک اسلامی توام با ربا هستند؛ و فاکتورهای صوری، صادر می کنند که این کار حرام است و افراد عقود اسلامی را برای همان مسئله ای که دریافت می کنند، باید هزینه کنند.

معظم له با اشاره به اینکه فلسفه بانکداری اسلامی این بوده است که سرمایه های خود را به سمت تولید ببرد، گفت: برخی بانک ها مدعی هستند کارهای اقتصادی سودآور می کنند و بخشی از این سود را به مردم به عنوان نرخ سپرده می دهند و مردم این ادعای بانک را بر صحت بگذارند و حلال بدانند.

انتقاد از تکثیر بانک ها

مفسر برجسته قرآن کریم تصریح کرد: امروز بانک های مختلفی در خیابان  ها ایجاد شده است و مردم سوء ظن دارند و می گویند مشخص است که بانک ها درآمد کلانی دارند که مثل سبزی، سبز می شوند، اما دو روزی که نمی توانیم قسط بدهیم جریمه دیر کرد  گرفته و منازل به مصادره گذاشته می شود.

بانک باید سود در سایه خدمت ببرد

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشتند: بانک ها بیشتر به دنبال سود هستند در حالی که بانک باید سود در سایه خدمت ببرد نه سود غیر از خدمت؛ بانک ها نباید هر بلایی می خواهند سر مردم بیاورند.  

ایشان با اشاره به درآمدهای مختلف بانک ها، گفتند: بخشی از درآمد بانک ها از طریق ارائه وام و دریافت سود 27 درصدی از مردم است، اما درآمد دیگر بانک ها، از طریق حساب جاری مردم است و برای بانک هیچ هزینه ای نیز ندارد و سود خالص است و ما به بانک ها توصیه داریم بخشی از این را بگذارید برای قرض الحسنه و منتظر نباشید مردم بخاطر خدا یا جایزه بیایند حساب قرض الحسنه سرمایه گذاری کنند.

یارانه ها بلایی برای مملکت بود

معظم له با اشاره به این که یارانه ها بلایی برای این مملکت بود، اظهار داشتند: به نمایندگان مجلس گفتم چرا وقتی که آمدند یارانه به همه بدهند شما مخالف نکردید و بهتر بود قشر زحمت کش و کمیته امداد بهزیستی و دانشجویان و نیازمندان را پیدا کنید و فقط به این ها یارانه داده شود و متاسفانه این همه پول هنگفت به 70 میلیون داده می شود و یکی از عوامل خوابیده شدن چرخ اقتصاد است.

مفسر قرآن کریم با بیان این که شعار یارانه برای همه، موجب بسته شدن دهان همه شد، گفتند: یک سوم جمعیت مستعد دریافت یارانه است و باید به آن ها پرداخت شود و محدودکردنش، الان هزینه دارد، اما این جراحی باید روزی انجام شود و اگر صورت نگیرد چرخه اقتصاد می خوابد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که جلوی اضافه شدن بانک ها را بگیرید، ابراز داشتند: بانک های بسیاری تاسیس شده است وموجب شده اموال مردم به آنجا برود.

جریمه های تاخیر بانک ها تعزیر مالی است

ایشان با بیان این که جریمه های تاخیر بانک ها، تعزیر مالی است و باید مال حاکم شرع شود نه بانک، گفتند: جریمه دیرکرد برای کسی است که توانایی پرداخت اقساط را دارد اما نمی خواهد بدهد، نه برای کسی که توانایی مالی ندارد و بانک ها باید ملاحظه افرادی که بضاعت مالی شان کاسته شده است، داشته باشند. 

از بلاهای دولت سابق آمارهای غیرواقعی بود

این مرجع تقلید افزودند: سعی کنید، آمارهایی که می دهید، واقعی باشد ویکی از بلاهای دولت سابق ارائه آمارهای غیرواقعی بود و خودشان نیز این آمارها را گاهی باور می کردند و اعتماد مردم را کم کرد؛ هر تشکیلاتی روی آمار وقعی کار کند به موفقیت می رسد اما ارائه آمارهای مصلحتی به رکود می رسد.

ایشان بیان داشتند:گاهی اوقات دولت ها خوششان نمی آید آمارهای منفی ارائه شود و برای خوش آمد دولت ها نباید آمار دروغین به مردم داد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تصریح کردند:بانک مرکزی دوره سابق،  عواملی که آمار را منفی می کرد، از سبد کالاهای بررسی شده کنار می گذاشتند و آمار دروغین به مردم می دادند.

منبع: خبرگزاری حوزه
مسئله تکثیر بانکها، جریمه دیرکرد، سود تسهیلات و یارانه تنها نکته هایی نبود که آیت الله مکارم از نظر فقهی با رئیس بانک مرکزی در میان گذاشت. او حتی به خطاهای آماری دولت گذشته نیز اشاره کرد و با دروغین خواند آمارهای آن دولت، این آمارها را از بلاهای دولت سابق برشمرد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.