آیت الله فاضل لنکرانی: اگر در حوزه‌ یک نفر می‌گوید به این دولت اشکال مبنایی داریم این مطلب جز تخریب دولت چه می‌تواند باشد؟

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار‌(ع) ماهیت تخریب‌های نابجا علیه دولت را خطرناک توصیف کرد و گفت: تخریب‌های خطرناکی علیه دولت در جریان است. عده‌ای به دنبال تخریب دولت هستند و می‌خواهند آن را از قطار خدمت رسانی پیاده کنند.

به گزارش دین آنلاین، سخنان آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار داود نمازی مشاور وزیر کشور در امور هماهنگی روحانیت و ائمه جمعه و جماعت، به نقل از سایت ایشان، به شرح زیر است:

 

یکی از مشکلات دولت‌های گذشته این بود که ارتباط روشنی بین حوزه و دولت نداشتیم، یک ارتباط کاملاً شفاف و قابل پیگیری که نظرات دو طرف را خیلی دقیق به یکدیگر منتقل کنند این یک امر ضروری است و خود دولت هم اگر توجه کند بدون چنین ارتباطی نمی‌تواند پیش برود، نباید بگوئیم این یک امر تشریفاتی است، دولت حوزه را با انتصاب مشاوری در امور فرهنگی وزارت کشور یا برای حلّ اختلافات بین مسئولین دولتی و روحانیت تکریم می‌کند. بلکه باید فراتر از اینها جلو برود.

فراتر بدین معنا که در دولت نظر صحیح بزرگان حوزه که در مسیر انقلاب هستند از طرف حوزه مطرح شود تا حوزه و بزرگان اطمینان پیدا کنند که واقعاً خط و فکر امام و رهبری بر جریان اجرایی کشور حاکم است. این می‌طلبد که دیدگاه‌های دلسوزان و بزرگان کاملاً در حوزه رصد بشود و اکتفا نشود به آنچه که در جلسات عمومی بیان می‌کنند، روشن است که همه مطالب را نمی‌شود در جلسات عمومی بیان کنند و از آن طرف آنچه الآن ما می‌بینیم، امروز یک عده‌ای به بهانه مسائل فرهنگی به دنبال تخریب دولت هستند، البته ما همیشه گفته‌ایم یکی از مشکلات دولت‌های گذشته این بود که ارتباط روشنی بین حوزه و دولت نداشتیم برای ما بین این دولت و دولت‌های دیگر از جهت اینکه تکلیف داریم نسبت به مسائل دینی و فرهنگی مراقبت کنیم و تذکر بدهیم و صحبت کنیم فرقی نمی‌کند ولی پیداست، این خطر بزرگی است که به نظر من ممکن است در آینده‌ی نزدیک در جاهای مختلف خودش را نشان بدهد اینکه گفته شود حوزه نسبت به مسائل فرهنگی نه فقط انتقاد دارد بلکه حوزه این دولت را در مسیر فرهنگ دینی و اسلامی نمی‌داند، آنهایی که در مسائل سیاسی نتوانستند موفق شوند در این دوره‌ی جدید دنبال القاء چنین مسئله‌ای هستند.

ببینید در سیاست خارجی با اینکه رهبری کاملاً نظارت می‌کنند، تیم مذاکره کننده هسته‌ای می‌گویند ما قدم به قدم با نظر رهبری جلو می‌رویم کمیسیون امنیت مجلس آقای بروجردی می‌گوید اینها براساس آخرین نظر و مصوباتی که رهبری اجازه دادند حرکت می‌کنند ولی در کشور برخی به‌دنبال این هستند که مردم را نسبت به مسائل سیاست خارجی نگران کنند، برای ما روشن است افرادی هستند که نه به قصد انتقاد و بیان اشکالات واقعی بلکه به قصد تخریب سخن می‌گویند.

اگر در حوزه‌ یک نفر می‌گوید به این دولت اشکال مبنایی داریم این مطلب جز تخریب دولت چه می‌تواند باشد، اشکال مبنایی به این معناست که این دولت روی مبانی قانونی و شرعی برپا نشده، آیا می‌توان ملتزم به این معنا شده. پس صحیح آن است که به‌جای این تعابیر،‌ انتقادات صحیح و اشکالات واقعی را با استدلال بیان نمایند و دولت موظف است به اشکالات صحیح توجه جدی کند. البته امیدوارم این جمله صادر نشده باشد. هر زمانی که ما ببینیم دولت از مسیر دین، قانون اساسی و رهبری و ولایت فقیه خارج می‌شود خود ما اولین مخرب آن خواهیم بود آنجا دیگر بحث انتقاد نیست.

رهبری معظم انقلاب دائماً می‌فرمایند وظیفه‌ی همه ما در هر زمان کمک کردن به دولت است، وظیفه همه انتقاد صحیح از دولت است که اینها باید باشد، ولی در یک چنین فضایی که عده‌ای دنبال تخریب هستند و می‌خواهند دولت را در مسائل اقتصادی و فرهنگی و سیاسی، متوقف کنند و به اصطلاح سیاسیون دولت را از قطار خدمت‌رسانی پیاده کنند، این مسأله می‌طلبد که افرادی که بینش دقیق دارند و دلسوز نظام هستند، در وهله‌ی اول نگذارند این مسائل مطرح شود و در مرحله بعد به دنبال حلّ این مسائل باید باشند، انتظار ما از جناب آقای نمازی همین است که برنامه‌ای فوق این ارتباطات طبیعی که باید بین دولت و وزرا و روحانیت باشد در نظر بگیرند.

اینکه فرمودید می‌خواهید اتاق فکر تشکیل بدهید خوشحال شدم، واقعاً اتاق فکر لازم است، الآن فرمودند در دولت‌های گذشته بخش زیادی از بودجه‌های دولتی در اختیار بخش محدودی از حوزه بوده، در حالی که من مطمئن هستم نه مراجع و نه بسیاری از اعضاء جامعه مدرسین از این موضوع خبر ندارند، یا لااقل به نحو تفصیلی خبر ندارند، چرا نباید خبر داشته باشند.

به چه هدفی بخش زیادی از بودجه‌ی تبلیغاتی و مسئله‌ی مبلغین را در اختیار مجموعه‌ای خاص در حوزه قرار داده‌اند، حوزه‌ی ما یک حوزه‌ی گسترده است و باید از همه‌ی نیروهای حوزوی استفاده شود نباید امام و انقلاب را به یک گروه یا شخصیت خاص محدود کرد نباید بگوئیم فکر امام را فقط این شخصیت می‌فهمد و دیگری نمی فهمد!

من معتقدم که دلسوزان انقلاب در حوزه که امام را درک کرده‌اند، هر کدام به فراخور خود یک بخشی از افکار امام در سینه‌هایشان وجود دارد لذا باید از همه‌‌ی اینها استفاده شود، نباید بگوئیم در حوزه این گروه راست و آن گروه چپ است، یک روحانی واقعی با ملاکات و ضوابط دینی هیچ‌گاه نمی‌تواند خود را منحصر به چپ و راست نماید. امروز باید با همه‌ی افرادی که نسبت به اصول انقلاب، قانون اساسی، اصل ولایت فقیه، و رهبری، معتقد هستند ارتباط داشته باشیم.

حوزه ظرفیت بسیار قوی دارد در درجه‌ی اول وجود مراجع است، در درجه‌ی دوم اساتید فراوان که در رأس‌شان جامعه مدرسین قرار دارند، از این ظرفیت باید به نحو کامل و صحیح استفاده شود، ارتباط با اینها، بدین معنا باید باشد که دولت نسبت به موضوعات مختلف خصوصاً در مسائل فرهنگی، نظرات بزرگان حوزه و اساتید را بگیرد، ‌من می‌دانم در خیلی از مسائل کشور نظرات اساتید حوزه منعکس نمی‌شود، شاید نظرات چند نفر است که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، این اشکال است.

اینکه در رسانه‌ها فقط نام چند نفر مطرح باشد صحیح نیست، حوزه بزرگان زیادی دارد که باید سراغ آنها رفت، یکی از کارهای اساسی شما اینست که با این افراد ارتباط برقرار کنید و آنها را به میدان بیاورید. بالأخره یکی از ترفندهای دشمن جدا کردن حوزه از نظام است، لذا ما وظیفه داریم که حوزه را با نظام هرچه بیشتر نزدیک کنیم، نه به این معنا که توجیه‌گر نظام باشند، نه! حوزه باید همراه، حامی و منتقد ناصح و امین برای نظام و مسئولان نظام باشد.

من معتقدم اگر ارتباط دقیق بین دولت و روحانیّت بود آن مشکلات عجیب در دوره‌های گذشته به وجود نمی‌آمد، اینها همه ناشی ازا ین بود که دولت‌های گذشته خودشان را از روحانیت جدا کردند. دولت باید در مسائل فرهنگی خود را محتاج حوزه بداند، اگر یک دولتی بگوید من خودم مبانی فرهنگی را بلدم و خودم هم می‌خواهم اجرا کنم، این آغاز سقوط آن دولت است.

من در جلسه‌ای به آقای روحانی عرض کردم که دولت نباید خود را مبیّن مسائل دین قرار بدهد، دولت گذشته این مشکل را داشته!  خواهش ما از شما اینست که شما مبیّن نباشید بلکه مجری باشید، اصول فرهنگی و دینی که رهبری معظم، ‌مراجع عظام و روحانیت بیان می‌کنند را اجرا کنید، این بسیار مهم است.

الآن بحث اقتصاد مقاومتی مطرح است، سمیناری هم در قم گذاشته شد به نظرم جای حوزه هنوز در این بحث خالی است، هنوز جایگاهی برای حوزه در اقتصاد مقاومتی مطرح نشده! این مسئله را باید در درجه اول حوزه تبیین کند، ابعادش را ذکر کند، یک سری امور تبلیغی و رسانه‌ای دارد که بر عهده رسانه‌ها است ولی ابعاد عمیقی دارد که از دل دین باید بیرون آورده شود، این را شما با اساتید و حوزویان مطرح کنید.

همین‌طور موضوعات دیگری که نظام به آن نیاز دارد و حوزه باید در آن موارد تحقیق کند. از اساتید بخواهید جلساتی گذاشته شود، یا درسهایی را قرار بدهند برای بررسی همین موضوعاتی که مسئولین نیاز دارند.

من امیدوارم إن شاء الله شما بتوانید واقعاً آن طور که خدای تبارک و تعالی می‌خواهد عمل نمایید مطمئنم شما إن شاء الله همین نظر را دارید، نه به عنوان اینکه یکی از مسئولین دولتی شده‌اید و باید کاری برای دولت انجام بدهید، هرچند خدمت به دولت را ما خدمت به اسلام و نظام می‌دانیم کما اینکه انتقاد به این دولت را هم در صورتی که لازم باشد وظیفه خود می‌دانیم، دولت باید در مسائل فرهنگی قدم‌های قوی بردارد مخصوصاً امسال که رهبری آن را به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ نامگذاری کردند

بحمد الله در مسائل بهداشت و سلامت و سیاست خارجی گام‌های خوبی برداشته شده، در مسائل اقتصادی هم زیربناهای اقتصادی که در زمان‌های گذشته منهدم شده بود آرام آرام درست می‌شود چرخه تولید را که در هشت سال گذشته متوقف شد، ‌باید آرام آرام راه اندازی شود ولی در مسائل فرهنگی، باید گام اساسی برداشته شود سیاست و اقتصاد و سلامت همه با هم مرتبط است، امروز اگر کسی بگوید چنانچه اقتصاد را درست کنیم فرهنگ درست می‌شود اشتباه می‌کنند، اگر بالعکس هم بگوید اشتباه است، همه باید در کنار هم دنبال شود و به نتیجه برسد، ما توقع داریم کار فرهنگی مهمی از جانب این دولت محترم انشاء الله در مجموعه جامعه برداشته شود و آثارش را ببینیم.

علی ایّ حال ما به سهم خود از این مسئولیت شما خوشحالیم، از وزیر محترم کشور هم که چنین انتخاب شایسته‌ای داشتند تشکر می‌کنیم. انشاء الله شما با این ظرفیت علمی و قدرت فکری و تحلیلی و تجربیات و دوستانی که الحمدلله در قم دارید برای خدا و تقویت این نظام که واقعاً همه ما در قبال آن مسئول هستیم به نتایج خوبی برسید ما افتخارمان این است که همه در یک مسیریم،  داخل در حزب و جناح و گروه خاصّی نیستیم.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار‌(ع) ماهیت تخریب‌های نابجا علیه دولت را خطرناک توصیف کرد و گفت: تخریب‌های خطرناکی علیه دولت در جریان است. عده‌ای به دنبال تخریب دولت هستند و می‌خواهند آن را از قطار خدمت رسانی پیاده کنند.

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. محبوبی

    آقا مسعود لطفا دوباره متن گزارش سخنان استاد رو بخونید!

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.