سیدعباس صالحی: شعر در زبان فارسی زبان مسامحه و گفت‌وگوست

سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در مراسم افتتاحیه هشتمین دوره جشنواره شعر فجر گفت که شعر حافظه تاریخی، انتقال دهنده فرهنگ و نمایه روح یک ملت است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، معاون فرهنگی وزیر ارشاد گفت: «در زبان فارسی کثرت شاعران و توالی وجود شاعران برجسته باعث شده است که هیچ برهه‌ای از تاریخ این ملت بدون وجود شاعران و شعر نباشد.»
 

صالحی در این مراسم گفت: «امیدواریم که جلسات روزهای آینده مانند این جلسه پربار باشد و از آن استفاده کنیم، به طور طبیعی شعر در فضای فرهنگی هر ملتی جایگاه خاصی دارد. شعر، جافظه تاریخی، انتقال دهنده فرهنگ و نمایه روح یک ملت است. هر مقدار که یک ملت تاریخ دیرینه‌تری داشته باشد، شعر او جان مایه بیشتر و برنده‌تر خواهد داشت.»
 

او ادامه داد: «شعر در زبان فارسی با همین نگاه جایگاه ویژه‌ای را به دست آورده است. در زبان فارسی کثرت شاعران و توالی وجود شاعران برجسته باعث شده است که هیچ برهه‌ای از تاریخ این ملت بدون وجود شاعران و شعر نباشد، شعر در زبان فارسی زبان مساحمه و گفت‌وگو است. زمانی که می‌خواهیم با یکدیگر گفت‌وگو کنیم و یا به تبادل نظر بپردازیم، شعر رساترین، ماناترین و پایاترین زبان گفت‌وگو است. ما با شعر می‌توانیم از درد‌های جهانی و آرمان‌های فردا سخن بگوییم و همین طور اسطوره‌های خود را که در طول زمان فراموش شده‌اند را بشناسیم.»
 

معاون فرهنگی وزیر ارشاد در پایان گفت: «امروز شعر به عنوان زبان فردای ملت ایران است و جشنواره شعر فجر می‌تواند مبنایی برای گفت‌وگو در داخل این زبان باشد، پس باید این زبان را پاس بداریم، چراکه بجز گفت‌وگو در داخل از این شعرها می‌توانیم برای گفت‌‌وگو با جهان صحبت کنیم.»
 

عصر 27 اردیبهشت ماه، مراسم افتتاحیه هشتمین دوره جشنواره شعر فجر با حضور سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر ارشاد، سیدعلی موسوی گرمارودی، مفتون امینی، علی معلم دامغانی، اکبر اکسیر، فاضل نظری، راتی ساکسنا، بهزاد زرین پور و… در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در مراسم افتتاحیه هشتمین دوره جشنواره شعر فجر گفت که شعر حافظه تاریخی، انتقال دهنده فرهنگ و نمایه روح یک ملت است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.