حمایت حوزویان از انتقادات آیت الله شبیری زنجانی به عزاداریهای افراطی

بیش از 129 نفر از علمای حوزه علمیه از سخنان آیت الله شبیری زنجانی در انتقاد به وضعیت افراط آمیز عزاداریها حمایت کردند. پیش از این آیت الله شبیری زنجانی گفته بود: در عزاداری ها برای جلب توجه عوام، دروغ تحویل مردم ندهید

یش از 120 نفر از آیات و حجج اسلام، در حمایت از سخنان اخیر آیت‌الله شبیری زنجانی درباره افراط در عزاداری‌ها و محکومیت خشونت‌گرایی به نام اسلام، بیانیه‌ای صادر کردند. در این بیانیه خطاب به آیت‌الله شبیری زنجانی آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک حضرت آیت‌الله العظمی حاج آقا موسی شبیری زنجانی دامت برکاته با سلام و تحیت و تبریک اعیاد مبارک ماه رجب به محضر شریف آن بزرگوار و آرزوی سلامتی و توفیقات روز افزون برای آن حضرت به عرض می‌رساند:

با نهایت مسرت، مطلع شدیم حضرت عالی که در محافل پژوهشگران حوزه دین، از دیرباز به عنوان یک محقق، مدقق و مرجع برجسته در معارف فقهی و غیر فقهی اسلام عزیز شناخته شده‌اید با قلبی‌ آکنده از درد، به افراط در برپایی عزاداری‌ها و ساختن دهه‌های عزاداری بی‌سند برای معصومین علیهم السلام و غیر معصومین و ترویج آن توسط برخی منبری‌ها و مداحان ناپرهیزگار، تصریح فرموده و به حق این امر را زمینه‌ساز رویگردانی مردم متدین از عزاداری‌هاو تفریط در این امر دانسته‌اید.

همچنین فرموده‌اید خشونت از نظر شرع و عقل صحیح نیست اما گاهی افراد فاسدالمذهبی هستند که گرگ‌صفت – مثل تکفیری‌ها – آسایش را از جامعه می‌گیرند؛ با این که سیره معصومین علیهم السلام و شیعیان آنان چنین نیست، گرچه ممکن است خشونت‌گرایان منحرفی خود را به شیعه ببندند. در همین ارتباط نیز،‌ به نادرستی انتشار و ترویج مطالب ضعیفی که احیانا دروغ و جعلی است اشاره کرده و فرموده‌اید این کارها در بلندمدت اثر منفی دارد و می‌تواند بنیان تشیع را در اذعان دیگران سست کند.

ما ضمن قدردانی بسیار از آن مرجع بزرگوار، که مواضع صریح و قاطع خود را در مقابل این گونه انحراف‌ها و افراط ها و بی‌تقوایی‌ها بیان داشته‌اید، در همین ارتباط بویژه از محافل و رسانه‌های تاثیرگذار کشوری که احیانا خواسته یا ناخواسته‌ دراین گونه موارد خود نیز به بی‌راهه می‌روند و مروج باطل می‌شوند، می‌خواهیم که به خود آیند و با انتشار این گونه رهنمودهای روشنگر و بدعت‌شکن مراجع معظم، گامی در جهت آگاهی دوستداران معصومین علیه السلام و یاران آنان و منزوی ساختن منحرفان و خشونت‌گرایان و دروغ‌پردازان که اسلام راستین و دین رحمت و فطرت و هدایت و حکمت و صداقت را هدف قرار داده‌اند بردارند و آبروی اسلام و تشیع را حفظ کنند. با آرزوی مجدد سلامت آن مرجع بزرگوار؛ والسلام علیکم.»
بیش از 129 نفر از علمای حوزه علمیه از سخنان آیت الله شبیری زنجانی در انتقاد به وضعیت افراط آمیز عزاداریها حمایت کردند. پیش از این آیت الله شبیری زنجانی گفته بود: در عزاداری ها برای جلب توجه عوام، دروغ تحویل مردم ندهید

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. عليرضا

    من با حرف آیه الله زنجانی موافقم ولی کاش دست کم اسم چند نفر از این 120 آیات و حجج اسلام رو می‌آوردید. اینجوری خبر زدن به درد خودتون می‌خوره.بعدش از کجا فهمیدید 120 نفرند؟؟؟

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.