آمار و ارقام/ گزارشی از رواج روابط جنسی؛ نمونه ای مشکوک از ارائه آمار به افکار عمومی

معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفته: «متأسفانه ارتباط دختران و پسران نسبت به 30 سال گذشته سه برابر شده و زمان شروع رابطه به دوران تحصیلی راهنمایی و نوع رابطه ازعاطفی به جنسی رسیده و ارتباط هم‌زمان با چند نفر زیاد شده است.» این آمارها در حالی ارائه می شود که ارائه دهنده خود جایگاهی رسمی دارد، اما با این حال، جای این پرسش باقی است که چرا این آمارها توسط مؤسسات رسمی انجام نمی شود و آیا هر کس به صرف داشتن جایگاه سیاسی یا علمی می تواند آماری ارائه کند؟ آماری که ممکن است افکار عمومی را در اندک زمانی پریشان کند؟

چندی پیش حجت الاسلام و المسلمین قرائتی اعلام کرده بود که نیمی از جوانان نماز نمی خوانند. این گزارش جناب قرائتی سبب برخی واکنشها در نزد افکار عمومی شد. بیشتر منتقدان به این دست آمارها آن زمان معتقد بودند که قرائتی با توجه به جایگاهی که دارد نباید آمار غیرمستند و کلی ارائه بدهد.

حالا در گزارشی که تازگی ایسنا منتشر کرده یک مقام رسمی و البته دانشگاهی در هفتمین سمینار سراسری بهداشت روانی دانشجویان در دانشگاه صنعتی اصفهان، آماری تکان دهنده از رواج روابط نامشروع در میان جوانان ایرانی می دهد.

دکتر محمود گلزاری با بیان اینکه دوستی و رابطه با جنس مخالف از مشکلات و مسائل متعددی است که وجود دارد، اظهار کرده: از 30 سال پیش که در برنامه جُنگ جوان رادیو به عنوان کارشناس فعالیت می‌کردم با این مسأله آشنایی دارم. در آن برنامه از مخاطبان درخواست می‌شد تا با ارسال نامه مسائل خود را در زمینه جوانان با ما در میان بگذارند، اما هنگامی که با مشکلات آنها در زمینه رابطه با جنس مخالف روبرو می‌شدیم، به عنوان روانشناس نمی‌دانستم با آنها چگونه برخورد کنم؛ زیرا در کتاب‌های روانشناسی و مقاله‌ها چیزی پیدا نمی‌کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که محتوای نامه‌ها را تحلیل و بررسی کنیم.

گلزاری بدون اینکه به چند و چون جامعه آماری خود و نحوه تحلیل محتوای خود اشاره کند در ادامه با بیان اینکه 85 درصد از نامه‌ها از دختران 14 تا 25 ساله و 15 درصد آنها توسط پسران 14 تا 18 ساله ارسال شده بود به صورت کلی گفته است: پس از طبقه‌بندی آنها، جرأت 1یدا کردم و پیامدهای منفی به دست آمده از بررسی‌ها را در رادیو خواندم.

وی در ادامه با بیان اینکه در آن زمان استقبال زیادی از این برنامه شد، خود به حاشیه دار بودن این ادعاها چنین اشاره می کند: در مجله «رشد معلم» با نوشتن مقاله‌ای به نام "عشق آتشین" مسائل ارتباط با جنس مخالف را تحلیل کردم، اما بر ضد من سخنان بسیاری گفته شد و وزیر آموزش و پرورش که در آن زمان آقای نجفی بود، برای ادای توضیحات من را فراخواند.

معاون وزیر ورزش و جوانان همچنین با اشاره به اینکه پس از ارائه توضیحات به مسئولان وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم تصمیم گرفته شد تا در این زمینه و در این موضوع تحقیق شود، گفت: در این سال‌ها بیش از 40 پایان‌نامه و مقالات زیادی در این زمینه نوشته شده است.

آن گاه وی بدون اینکه به موردی مشخص از آمارگیری مدنظر خود اشاره کند از گزارش‌های آموزش و پرورش پرده برمیدارد که بر آن اساس، 40 درصد از دانش‌آموزان رابطه با جنس مخالف را از 14 سالگی شروع کرده‌اند و می افزاید: تا کنون با این مسئله به دو صورت برخورد شده است. یکی توضیح‌خواستن از کارشناسان و ارائه راهکار توسط آنها و دیگری راهی که دولت قبل در پیش گرفت؛ در یک جلسه خصوصی هم که به عنوان سخنران با کارشناسان حوزه و بهزیستی داشتم، یک خبرنگار بدون اطلاع من و بدون هماهنگی آن جلسه را پخش کرد، در نتیجه من را تهدید و از من شکایت کردند.

این روانشناس بالینی در ادامه با بیان اینکه وزیر آموزش و پروش برخورد درستی با من نداشت، افزود: من نامه‌ای به وزیر نوشتم و گفتم 20 سال پیش که در حال تحقیق در این مسائل بودیم، شما کجا بودید؟

آمار ناراحت‌کننده رابطه با جنس مخالف در مدارس

گلزاری در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه در سال گذشته با پخش هفت هزار پرسشنامه آمار ناراحت‌کننده‌ای در مدارس به دست آوردیم، گفت: نمی‌خواهم آمار را اعلام کنم، اما باید مسأئل مربوط به رابطه با جنس مخالف را به مدیران و پدر و مادران آموزش دهیم.

تنها حجت گلزاری برای ارائه این آمار دهشتناک چنانکه خود پرده از آن برمیدارد ضرورت توجه مدیران و دلسوزان به مسائل جوانان است و به آنان توصیه می کند: مدیران جامعه و دلسوزان نظام باید از دستاوردهای روانشناسان و مشاوران در این زمینه استفاده کنند.

معاون وزیر ورزش و جوانان همچنین با بیان اینکه دوستی برای روانشناسان "عادی" است نه "حلال" ادامه داد: دوستی پسر و دختر چند دوره دارد و در کودکی به هم نزدیکند، ولی در دبستان فاصله زیادی می‌گیرند، اما با شروع سن بلوغ و نوجوانی، به صورت خدادادی به هم نزدیک می‌شوند. این اتفاق مانند تغییرات دوران بلوغ که در قد و وزن و هوش و استعداد حاصل می‌شود طبیعی است.

گلزاری با اشاره به نگاه دین در این زمینه، افزود: اگر از نگاه دینی نیز استفاده کنیم، همان خدایی که در دوران دبستان پسران و دختران را از هم دور می‌کند، در دوران نوجوانی آنها را به هم نزدیک می‌کند.

وی با بیان اینکه این نزدیکی یک میل طبیعی است و نباید آن را سرکوب کرد، این سؤال را مطرح کرد که باید چه کار کنیم و ادامه داد: عده‌ای اصلاً وارد این مسأله نمی‌شوند و عده‌ای نیز آن را نشانه مدرنیته می‌دانند که هر دو نگاه اشتباه است.

به گزارش دین آلاین صرف نظر از واقعیت این مسئله که روابط دختر و پسر در جامعه در حال گسترش است اما پرسشی که مطرح می شود این است که ارائه دهنگان این آمار چرا در ارائه آمار خود به مؤسسات رسمی که در زمینه آمار کار می کنند رجوع نکرده اند؟ آیا آموزش و پرورش هم بسان برخی نهادها و سازمانها خود بخشی برای آمار و نظرسنجی دارد؟ اگر پاسخ مثبت است چرا آموزش و پرورش این آمارها را به صورت رسمی منتشر نمی کند و در اختیار نهادها و مؤسسات ذی ربط نمی گذارد؟ چرا این آمارها به صورت رسمی با فرضیه ها و تحلیلهای کارشناسانه در نشریات معتبر ارائه نمی شود؟ به راستی ارائه دهنگان این گونه اطلاعات چه انگیزه ای برای گزارش یکباره و جنجالی این آمار به افکار عمومی دارند؟

 
معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفته: «متأسفانه ارتباط دختران و پسران نسبت به 30 سال گذشته سه برابر شده و زمان شروع رابطه به دوران تحصیلی راهنمایی و نوع رابطه ازعاطفی به جنسی رسیده و ارتباط هم‌زمان با چند نفر زیاد شده است.» این آمارها در حالی ارائه می شود که ارائه دهنده خود جایگاهی رسمی دارد، اما با این حال، جای این پرسش باقی است که چرا این آمارها توسط مؤسسات رسمی انجام نمی شود و آیا هر کس به صرف داشتن جایگاه سیاسی یا علمی می تواند آماری ارائه کند؟ آماری که ممکن است افکار عمومی را در اندک زمانی پریشان کند؟

مطالب مرتبط
منتشرشده: 2
  1. 90 درصد نماز رو بیخیالن

    1. آمار بدون علم …..چرا؟

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.