آمار و ارقام/ کمیسیون فرهنگی مجلس بر اساس چه دست آماری اقدام می کند؟

کلیات طرح مقابله با گروه‌های انحرافی در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

سیدعلی طاهری سخنگوی کمیسیون فرهنگی با بیان این مطلب به ایسنا گفته است: طرح مقابله با گروه‌های انحرافی (فرقه‌های انحرافی، عرفان‌های نوظهور، شیطان‌پرستی و…) در جلسه روز دوشنبه مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید و پیرامون جزییات آن نیز کمیسیون حقوقی و قضایی تصمیم لازم را خواهد گرفت.

 

خبر تصویب کلیات این طرح در مجلس در حالی مطرح می شود که برخی از کارشناسان حوزه ادیان و فِرق، از غیر واقعی بودن برخی آمارها که رسانه های گروهی در این زمینه منتشر می کنند خبر می دهند.

 

به گزارش دین آنلاین یکی از اساتید دانشگاه که پژوهشهایی در زمینه فرق نوظهور  و جریانهای انجرافی داشته در این زمینه معتقد است: وجود فرقه های نوظهور و جریانهای انحرافی امری انکار ناشدنی در بسیاری از کشورهای دنیاست و این مطلب اختصاصی به جامعه ایران ندارد، اما مطلبی که تعجب برانگیز است آمارهای گزافی است که برخی از افراد و رسانه ها در این زمینه متوجه افکار عمومی می کنند.

 

این کارشناس ادیان و مذاهب با انتقاد از مستندی که چندی پیش از صدا و سیمای جمهوری اسلامی درباره یکی از ادیان نوظهور پخش شد، اظهار داشت که این دست کوششها هر چند به انگیزه آگاهی بخشی به افکار عمومی صورت می پذیرد اما بسیار نیز ممکن است سبب آشفتگی افکار عمومی و عوام الناس در مواجهه با این دست مسائل گردد.

 

وی به خبرنگار دین آنلاین گفته است: ارائه آمارهای بدون حساب از شکل گیری فرقه های نوظهور و جریان های انحرافی که توسط برخی از مؤسسات شبه خصوصی صورت می پذیرد ممکن است سبب بدبینی کاذب برخی از شخصیتها، مسئولان و مقامات دینی و حکومتی از اوضاع اجتماعی و فرهنگی مملکت گردد.

 

این استاد دانشگاه ضمن ضرورت طبقه بندی برخی اطلاعات، پیشنهاد داد که این دست آمارها همراه با تحلیل محتوا، صرفاً به مؤسسات و نهادهای مسئول ارائه شود.

 
کلیات طرح مقابله با گروه‌های انحرافی در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.