آمار و ارقام/ رواج هشدارآمیز «ازدواج سفید»؛ رابطه ای زیر یک سقف که زندگی دختر را سیاه می کند!

دکتر امان الله قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار سرویس اجتماعی «انتخاب» ضمن هشدار نسبت به رواج «ازدواج سیاه» می گوید: رواج روابط بین دختران و پسران با عنوان «ازدواج سفید» به دلیل عدم پایبندی به اصول دینی و مذهبی است.

دکتر امان الله قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار سرویس اجتماعی «انتخاب» ضمن هشدار نسبت به رواج «ازدواج سیاه» می گوید: رواج روابط غیررسمی و عقدی بین دختران و پسران با عنوان «ازدواج سفید» به دلیل عدم پایبندی به اصول دینی و مذهبی است.

وی گفت: «ازدواج سفید»، ازدواج هایی است که دختران و پسران بدون انکه عقد کنند زیر یک سقف می روند، البته من اسم آن را «ازدواج سیاه» می گذارم، چراکه زندگی دختر سیاه و تباه می شود.

قرایی مقدم با بیان اینکه چنین روابطی از قبل از انقلاب وجود داشته و اکنون رشد آن افزایش پیدا کرده است، افزود: هدف از تشکیل خانواده ارضای غریزه جنسی نیست، بلکه دوام و بقای جامعه و موفقیت فرزندان و آینده کشور است، مسئله ی ارضای غریزه جنسی شاید کمترین اهمیت را در تشکیل خانواده داشته باشد، این مسئله ی مهمی است که امروز به آن توجه نمی شود.

وی سپس به دلایل رواج این نوع رابطه بین دختران و پسران پرداخت و اضافه کرد: تجردگرایی دختران، کمرنگ شدن اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی مردم، الگوبرداری از ماهواره و رسانه های بیگانه بویژه سریال های ساخت ترکیه و امریکای جنوبی از جمله عوامل رشد «ازدواج سفید» هستند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: از سوی دیگر، بی اعتنایی به نظام خانواده، عدم مسئولیت پذیری دختران و پسران برای زندگی اجتماعی و جامعه پذیر کردن آنها، نبود امکانات برای ازدواج از جمله مسکن و بیکاری می تواند در شکل گیری چنین روابطی تاثیر گذار باشد.

قرایی مقدم تصریح کرد: در واقع جوانی که شغل ندارد به سمت زندگی بدون تعهد با یک دختر می رود.

این جامعه شناس به «انتخاب» گفت: این نوع روابط  مسلماً تدوام ندارد و تنها تا زمانی ادامه پیدا می کند که دختر بر و رویی دارد، در حقیقت این زنان تبدیل به روسپی می شوند.

وی با بیان اینکه، این نوع روابط در اصطلاح «خانوده سفید» نیز خوانده می شود، گفت:  البته این ها خانواده تشکیل می دهند، بلکه یک خانوار را شکل می دهد، چراکه خانواده به معنای وصلت دختر و پسر و تشکیل یک زندگی است اما خانوار زمانی استفاده می شود که افرادی زیر یک سقف زندگی می کنند، مانند سربازان یک سربازخانه.

قرایی مقدم گفت: این نوع ازدواج بیشتر به زبان دختر تمام می شود، چراکه این دختر به نوعی روسپی گری می کند، پسر ممکن است با مشکلات روحی مواجه شود اما دختر زندگی اش را از دست می دهد.

وی با بیان اینکه این نوع روابط بیشتر در شهرهای بزرگ وجود دارد، افزود: در صورت تسهیل ازدواج و شکل گیری خانواده و افزایش میزان پابندی به اصول دینی چنین ازدواج های سیاهی در سطح جامعه کاهش پیدا می کند.
دکتر امان الله قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار سرویس اجتماعی «انتخاب» ضمن هشدار نسبت به رواج «ازدواج سیاه» می گوید: رواج روابط بین دختران و پسران با عنوان «ازدواج سفید» به دلیل عدم پایبندی به اصول دینی و مذهبی است.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 5
 1. يك جامعه شناس

  وقتی می گوییم غرب زدگی بد است اما مثل این جماعت حلال خدا و ازدواج موقت را حرام و جنایت و گناه جلوه می دهیم تعجب ندارد گناهان سیاه به اسم سفید وارد جامعه شود.
  بهتره در این باره هم از عنوان ازدواج سیاه برای این پدیده شوم و خانه خراب کن استفاده کنید.
  عنوان سفید عمدی و تبلیغی است شبیه سفید بخت در مقابل سیاه بخت
  حتما از لغت سیاه استفاده شود و بهتر است با موضوعی که یک پدیده و جریان نشده به صورت ژورنالی برخورد نشود. باعث رواج و قبح شکنی آن می شود
  با تشکر

 2. با سلام، اگر برمن خرده نگیرید اعلام میکنم زن سالاری درایران اسلامی کنونی ما در آخرین حدافراط که امروز باآن مواجه هستیم،یکی ازعمده دلایل شکل گیری ازدواج سیاه است.باین بیان ساده که عرض میشود.من وشما زمانیکه گرسنه وتشنه باشیم میل به غذا وآشامیدنی داریم.طبیعی است برای رسیدن باین هدف به کاروتلاش وکسب روزی حلال مشغول میشویم تا ازقبل آن آب ونانی تهیه شود.سئوال:آیا کسی که گرسنه وتشنه نباشد دنبال آب وطعام وکسب وکارمیرود؟خیر چون نیازی احساس نمی کند.نیاز زن وشوهر وازدواج زن ومرد برای تامین عطش وگرسنگی جنسی یک احتیاج فطری وخلقتی است که انسانهای سالم مجبور به آن هستند. سئوال:اگردخترها وزنهای هرز وبیوه های بی تعهد وکم فهم ومردان لاابالی بدون هزینه ظاهری عطش جنسی طرف مقابل وخودش راجواب بگوید آیا کسی هزینه های سنگین منزل،خوراک وپوشاک و…زن رسمی حلالی را قبول میکند؟ فقط آفراد دیندار وپایبند به اصول وعشاق ودیوانگان لاغیر ضعیف شدن ارکان خانواده بخاط ضعیف شدن مدیریت مردان درخانه ها وبی توجهی به مردان وبعضا بی غیرتی مردان ثمراتی مثل بی بندباری دختران وپسران، دوستی خیابانی وبیابانی وازدواج های خیابانی وبیابانی و… راموجب میشود که اگر دختر وپسری اکثرا تحصیل کرده بخواهند زنای سیاه رابه اسم ازدواج سفید انجام دهند. اولا ترسی ندارند چون پدر وغیرتی وجود ندارد. هیچ بچه ای نیز به حرف مادر تره خرد نمی کند پس همین میشود که میبینیم. اگر ماهواره وامکانات روز،بیکاری ،نبودمسکن وفساد اجتماعی دولتیان ومجلسییان واغنیائ بی دین نقش داغرند نقش تربیت ومردسالار بودن خانواده ها را مهم بدانیم که بسیار مخفی است. بامید فرج واصلاح جامعه زیبایمان ایران

 3. از هر کس که با ازدواج سفید مخالفه میخوام یه کمپین علیه این فساد اشکار راه بندازه مرگ بر زناکار

 4. این عمل ننگین فعلا تو ایران کمه و بیشترم در میان اقشار مرفه هستش ولی تجربه نشون داده بقیه مردم تو سبک زندگی از ثروتمندا تقلید میکنن پس مسئولین باید شدیدترین برخوردو با این زناکارها بکنن اگه واقعا نگران جامعه هستن ، که پس فردا چهارتا نوجوون فکر نکنن چیز باکلاسیه و بخوان انجامش بدن . مرگ بر زناکار

 5. علی

  همش به علت بیکاری و نبود اطمینان به اینده واینکه با حقوق گار گری ان هم در تهران سخته ما باید ایراد که ان مشکلات مالی ائم ان می باشد باید حل شود بعد خود به خود رسم نا بود می شه بدون هیچ فرهنگ سازی

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.