درخواست پاپ فرانسیس درباره پناهجویان در لیبی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان خواستار جلوگیری از بازگرداندن پناهجویان به لیبی و دیگر کشورهای ناامن شد.

پاپ فرانسیس گفت که پناهجویان در لیبی و دیگر کشورهای ناامن با «خشونتی غیرانسانی» روبرو هستند و از آن رنج می‌برند. رهبر کاتولیک‌های جهان اظهار داشت: «صمیمیت خودم با هزاران پناهجو، پناهنده‌ و دیگرانی که در لیبی به محافظت نیاز دارند ابراز می‌کنم. […] من هرگز شما را فراموش نمی‌کنم. صدای گریه شما را می‌شنوم و برایتان دعا می‌کنم.»

پاپ فرانسیس افزود: «بسیاری از این مردان، زنان و کودکان با خشونتی غیرانسانی روبرو هستند.»

وی همچنین بار دیگر از جامعه جهانی خواست تا برای دستیابی به راه‌حلی «مشترک، مشخص و بادوام» در راستای مدیریت موج مهاجرت از لیبی و سراسر دریای مدیترانه تلاش کند.

رهبر کاتولیک‌های جهان مراکز نگهداری از پناهجویان در لیبی را «اردوگاه‌های واقعی کار اجباری» توصیف کرد. وی تاکید کرد که اولویت به جای بازگرداندن پناهجویان به کشورهای ناامن باید با نجات جان انسان‌ها در دریا باشد.

گارد ساحلی لیبی که تعلیم دیده و مجهز شده از سوی ایتالیا است به دلیل نجات پناهجویان در آب‌های مدیترانه و سپس بازگرداندن آنها به مراکز نگهداری در لیبی با انتقادهای زیادی روبرو است. دولت ایتالیا طی سال‌های اخیر با افزایش محبوبیت راست افراطی در این کشور تلاش‌هایش برای مقابله با ورود پناهجویان و مهاجران را افزایش داده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و سازمان‌های مدافع حقوق بشر تاکنون بارها از شرایط نگهداری پناهجویان در مراکز لیبی انتقاد کرده‌اند. به گفته آنها پناهجویان در این مراکز تجربه ضرب و جرح، تجاوز جنسی و دیگر اشکال شکنجه را داشته‌اند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.