عبدالفتاح السیسی: چیزی به نام اخوان‌المسلمین باقی نخواهم گذاشت

عبدالفتاح السیسی با بیان اینکه مصری‌ها به وجود اخوان‌المسلمین در کشورشان پایان دادند، تحقق آشتی با این گروه ممنوع‌الفعالیت را بعید دانست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع سابق مصر و نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور در مصاحبه با دو شبکه تلویزیونی سی بی‌سی و شبکه ان تی وی عنوان داشت: مصری‌ها به وجود اخوان‌المسلمین در مصر پایان دادند.
 

وی خاطرنشان کرد: هر کس هر چقدر هم که قدرت داشته باشد نمی‌تواند دست به اقداماتی بزند که همه مصری‌ها از آن راضی باشند.
 

از وزیر دفاع سابق مصر این سوال پرسیده شد که در صورت پیروزی در انتخابات، آیا وی آشتی با اخوان‌المسلمین را کاملا بعید می‌داند و آیا این امر بدان معناست که "در سایه حکمرانی او هیچ چیزی به نام اخوان‌المسلمین وجود نخواهد داشت" که السیسی در پاسخ به این سوال گفت: بله این طور است.
 

وی تصریح کرد: مصری‌ها محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر را براساس قانون اساسی انتخاب کردند. اما اخوان‌المسلمین به این امر پایبند نبودند و دیدگاه خود را در اداره امور کشور براساس دیدگاه شرعی خود و صرفنظر از قانون اجرا کردند.
 

راهپیمایی شبانه مخالفان "کودتا" و ادامه اخراج دانشجویان مصری
تعدادی از دانشجویان حامی اخوان المسلمین در تظاهراتی "سیاسی شدن دستگاه قضا" را محکوم کردند و خواستار آزادی زندانیان سیاسی و تحقق مجدد دموکراسی شدند.
 

در همین راستا، مدیریت دانشگاه الازهر در زقازیق تصمیم گرفت 36 تن از دانشجویان دانشکده پژوهش‌های اسلامی را از دانشگاه اخراج کند و آن‌ها را از مشارکت در امتحانات نیم سال دوم محروم کند.
 

در همین حال، نیروهای امنیتی مصر برای متفرق کردن دانشجویان معترض در دانشگاه أسیوط گاز اشک آور و گلوله شلیک کرده و با دانشجویان درگیر شدند.
 

دانشجویان دیگر دانشگاه‌های مصر نیز با برپایی تظاهرات، تصمیم دانشگاه‌ها برای اخراج صدها تن از دانشجویان مخالف در دانشگاه‌های الازهر، قاهره، عین شمس و دیگر دانشگاه‌ها را محکوم کردند.
 

هم‌چنین تظاهر کنندگان در منطقه حلوان با سردادن شعارهایی، سرکوب‌های امنیتی علیه مخالفان را محکوم کرده و با در دست گرفتن کارت‌های زرد رنگ و پلاکارد، مخالفت خود را نسبت به مداخله نیروهای امنیتی اعلام کردند.
 

حامیان اخوان المسلمین در روستای المیمونه در استان بنی سویف، حملات نیروهای امنیتی علیه دانشجویان را محکوم کردند و خواستار توقف شکنجه علیه آنان شدند.
 

پیشتر در دانشگاه اسیوط درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی با دانشجویانی رخ داد که سعی داشتند در محوطه بیرونی دانشگاه در مخالفت با "کودتا" دست به تظاهرات بزنند که نیروهای امنیتی با شلیک گاز آشک‌آور و گلوله آنها را متفرق کردند.
عبدالفتاح السیسی با بیان اینکه مصری‌ها به وجود اخوان‌المسلمین در کشورشان پایان دادند، تحقق آشتی با این گروه ممنوع‌الفعالیت را بعید دانست.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.