رئیس‌جمهوری ایران : مردم چه گناهی کرده اند که ما علما و طلبه ها بخواهیم رو در روی یکدیگر بایستیم؟

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دشمنان از اینکه مسلمانی، مسلمان دیگری را بکشد خوشحال می‌شوند، تاکید کرد: هیچ ظلمی بالاتر از این نیست که راه حق بصورت واژگون به مردم معرفی شود.

 حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار با علما، فضلا و طلاب استان سیستان و بلوچستان خطاب به آنها گفت: شما به حوزه ها و مدارس دینی رفتید برای اینکه مردم را به راه راست هدایت و دین خدا را بدون واهمه ترویج کنید.

وی اضافه کرد: امروز در شرایطی در دنیا قرار داریم که بار سخت‌تری بر دوش ماست، ضمن اینکه حساسیت جهانیان بویژه قدرتهای جهانی نسبت به اسلام و قدرت آن از هر زمان دیگری بیشتر است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "اسلام دینی است که علاوه بر معنویت و وظایف عبادی، مسیر تعالی و پیشرفت مادی را نیز پیش پای انسان می گذارد"، افزود: قدرتهای بزرگ از دو نظر می ترسند؛ اول به این دلیل که اسلام دینی معمولی شبیه دین هایی که در غرب دنبالش هستند، نیست؛ اگرچه ریشه آن ادیان نیز توحیدی و درست بوده اما تحریف یافته است.

روحانی ادامه داد: دلیل دیگر این است که اسلام قدرت آفرین و فرهنگ و تمدن آفرین است و همچنین امروز دنیا تشنه معنویت و فرهنگی است که بتواند بشریت را در مسیر سعادت قرار دهد.

وی همچنین اظهار کرد: برای اینکه جلوی این جاذبه ها را بگیرند، توطئه های زیادی انجام شده است که یکی از آنها، ایجاد تفرقه و اختلاف درون دنیای اسلام بوده است. از این هم بالاتر، به دنبال رو در روی هم ایستادن، همدیگر را متهم کردن و تکفیر کردن یکدیگر از سوی مسلمانان هستند و این یکی دیگر از برنامه های دشمنان بوده است.

رئیس‌جمهور خطاب به جمع حاضر خاطرنشان کرد: شما می دانید که قدرتهای استعمارگر و توطئه گرها از این خوشحال هستند که مسلمانی، مسلمان دیگری را بکشد و خون او را به زمین بریزد و خود را بهشتی بداند. واقعا هیچ ظلمی بالاتر از افترا به حق و اینکه کسی راه حق را منحرف و آن را به مردم واژگون معرفی کند، نیست.

روحانی با بیان اینکه "آخر مردم چه تقصیری دارند و چه گناهی کرده اند که نعوذبالله ما علما و طلبه ها بخواهیم رو در روی یکدیگر بایستیم؟" افزود: ما این همه مشترکات داریم. ممکن است دو جا هم اختلافی وجود داشته باشد که اگر این اختلاف نظرها به معنی تضارب آرا باشد نه به معنی تنازع، اشکالی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه "مردم ما واقعا دلشان نمی خواهد که شیعه و سنی رو در روی یکدیگر باشند"، تصریح کرد: اگر نبی مکرم اسلام (ص) در میان ما بود از ما وحدت، اخوت، برادری و تعاون می خواست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "الحمدلله بین مذاهب مختلف اسلامی و اقوام مختلف، چتر وحدت، اسلام، ایران و قانون اساسی بالای سر است"، گفت: ما در سایه قانون اساسی، رهبری داریم.

وی همچنین اظهار کرد: من نمی خواهم از این تعبیر استفاده کنم اما اینطور حس می کنم که اگر یک فرد شیعه به یک فرد سنی سلام کند و برعکس، ثوابش بیشتر از این است که یک شیعه به شیعه دیگر یا یک سنی به سنی دیگر سلام کند، چون وقتی یک شیعه به یک سنی سلام می کند و بالعکس، به غیر از تحیتی که دستور پیامبر است، در واقع به سمت وحدت و برادری رفته است و من حس می کنم خداوند در این حال خشنودتر است.

رئیس جمهور با بیان اینکه "ما امروز در شرایطی نیستیم که روی جزئیات بحث کنیم"، یادآور شد: امروز دشمنانی در دنیا داریم که با اصل اسلام، قرآن و پیامبر عظیم‌الشأن اسلام مخالفند و این راه، دشمنانی در سراسر دنیا دارد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیتها و توانمندی های استان سیستان و بلوچستان گفت: اگر می خواهیم در این استان توسعه برقرار و امنیت پایدار باشد، چنین کاری کار دولت نیست. توسعه و امنیت مال مردم است و همه مردم باید به صحنه بیایند و کمک کنند.

وی افزود: ما در موضوع یارانه از مردم استمداد طلبیدیم و همه جا از مردم کمک می گیریم. تدبیر، تدبیر شما ملت است و ملت در این انتخابات راه اعتدال را برگزید و اساسا ذات اسلام معتدل است و در آن افراط و تفریط وجود نداردو آنهایی که راه سلفی و تکفیری را می جویند، به دنبال اسلام افراطی هستند در حالی که ما به دنبال اسلام معتدل هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات استان سیستان و بلوچستان از جمله فقر نیز اظهار کرد: اگر می خواهیم فقر ریشه کن شود، کشور باید توسعه پیدا کند و برای همین باید دست به دست یکدیگر بدهیم.

منبع: ایسنا
رئیس‌جمهور با بیان اینکه دشمنان از اینکه مسلمانی، مسلمان دیگری را بکشد خوشحال می‌شوند، تاکید کرد: هیچ ظلمی بالاتر از این نیست که راه حق بصورت واژگون به مردم معرفی شود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.