محاکمه کاردینال آمریکایی سابق به علت تعرض جنسی

تئودور مک کریک، کاردینال سابق کلیسای کاتولیک به اتهام تعرض جنسی به یک پسر نوجوان در دهه ۱۹۷۰ میلادی تحت پیگرد قضایی قرار گرفت.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان در سال ۲۰۱۸ با استعفای این کاردینال آمریکایی از مقامش موافقت کرده بود. بنا به نتیجه تحقیقات واتیکان تئودور مک کریک هم کودکان و هم بزرگسالان را مورد اذیت و آزار جنسی قرار داده بود.

روزنامه بوستون گلوب گزارش داده است که تئودور مک کریک، ۹۱ ساله به سه فقره تعرض جنسی و رفتار ناشایست با فرد بالای ۱۴ سال متهم شده است. به این ترتیب او اولین کاردینال یا کاردینال سابق در تاریخ آمریکا است که به دلیل اذیت و آزار جنسی کودکان و نوجوانان تحت پیگرد قضایی قرار می گیرد.

وکیل مدافع تئودور مک کریک گفته است که وی و و موکلش در انتظار رسیدگی به پرونده اتهامات و اظهارنظر در این مورد در دادگاه هستند. اسناد قضایی نشان می دهد مردی که در سال ۱۹۷۴ نوجوانی ۱۶ ساله بوده مدعی شده که تئودور مک کریک در آن زمان بدن او را «دستمالی» کرده است. وکیل مدافع این مرد در واکنش به تحت پیگرد قرار گرفتن کاردینال سابق کلیسای کاتولیک گفت: «قربانی سوءاستفاده جنسی برای گزارش آن به بازپرسان و پیگیری روند قضایی باید شجاعت زیادی از خود نشان دهد.»

تئودور مک کریک اکنون در ایالت میسوری زندگی می کند اما برای رسیدگی به اتهاماتش باید روز ۲۶ اوت (چهارم شهریور) در ایالت ماساچوست حضور پیدا کند.

پاپ فرانسیس در سال ۲۰۱۹ تئودور مک کریک را که سال قبل از مقام کاردینالی استعفاء داده بود خلع لباس کرد. این تصمیم در حالی اتخاذ شد که واتیکان از سال ۱۹۹۹ در جریان گزارش هایی مبنی بر رفتارهای «مساله ساز» تئودور مک کریک قرار گرفته بود. پاپ ژان پل دوم در سال ۲۰۰۱ تئودور مک کریک را به مقام کاردینال منصوب کرده بود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.