اعتراض‌ مسلمانان آلمان به رأی دیوان دادگستری اروپا درباره منع حجاب

گروه‌های مسلمان کشور آلمان از جمله کسانی‌اند که به حکم دیوان دادگستری در ارائه مجوز به کارفرمایان برای منع حجاب در محیط کار معترضند.

به گزارش ایکنا به نقل از de.qantara، دیوان دادگستری اروپا اخیراً اعلام کرد که کارفرمایان اروپایی می‌توانند استفاده از نمادهای سیاسی، فلسفی یا مذهبی را برای کارکنانشان ممنوع کنند. بدین‌ترتیب، شرکت‌ها و کارفرمایان اروپایی مجازند کارمندان زن را از پوشیدن روسری منع کنند. صدور این حکم در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، انتقاد بسیاری از مسلمانان را در پی داشته است؛ آنها می‌گویند که این کار می‌تواند، مانع از فعالیت بسیاری از زنان مسلمان در محیط کار و در سطح جامعه شود.

بیش از دو دهه است که مشاجره بر سر حجاب اسلامی در آلمان ادامه دارد. در سال ۲۰۰۳ میلادی، دادگاه قانون اساسی کارلسروهه با بررسی پرونده معلمی به نام فرشته لودین در شهر اشتوتگارت آلمان حکم داد که ممنوعیت پوشیدن روسری در مدارس می‌تواند اجرا شود. پس از صدور این حکم در بسیاری از ایالت‌های آلمان، مقامات دولت‌های ایالتی، پوشیدن حجاب اسلامی در مدارس را برای معلمان زن ممنوع کردند. اما دوازده سال پس از این حکم، دادگاه قانون اساسی آلمان ممنوعیت عمومی حجاب برای زنان معلم مسلمان را برداشت.

استدلال دادگاه این بود که ممنوعیت حجاب با اصل آزادی مذهب در تضاد است. با این وجود، هنوز در برخی ایالت‌ها مانند برلین، بحث در مورد قانون بی‌طرفی و اصل آزادی مذهب وجود دارد. حال، دیوان دادگستری اروپا اعلام کرده است که کارفرمایان اروپایی می‌توانند استفاده از نمادهای سیاسی، فلسفی یا مذهبی را برای کارکنانشان ممنوع کنند. در حکم این دیوان در عین حال تأکید شده که باید هنگام اجرای این دستورالعمل، شرایط ویژه حاکم بر هر کشور عضو به ویژه مقررات کشورها در خصوص حمایت از آزادی مذهب در نظر گرفته شود.

این حکم تأیید دوباره حکم مشابهی است که پیش از این در سال ۲۰۱۷ میلادی صادر شده بود و به کارفرمایان اجازه می‌داد مقرراتی برای استفاده از لباس‌های خنثی وضع کنند. منتقدان این احکام در اتحادیه اروپا معتقدند با چنین دستورالعمل‌هایی، حقوق بسیاری از زنان معتقد به گرایش‌های مذهبی در محیط کار پایمال می‌شود. در آلمان نیز جوامع اسلامی از منتقدان این حکم هستند. جان آسمان، محقق دینی از جمله کسانی است که با رأی جدید دیوان دادگستری اروپا مخالف است. او می‌گوید: «من ممنوعیت پوشیدن روسری در محل کار را درک نمی‌کنم. سؤال من این است که حجاب اسلامی چه نوع خطری در محیط‌های کاری ایجاد می‌کند؟»

آیمان مازیک، رئیس شورای مرکزی مسلمانان در آلمان از دیگر منتقدان این حکم است. او در این باره به آژانس خبری کلیسای کاتولیک گفت: «چنین احکامی به سیاست ادغام در آلمان و سایر کشورهای اروپایی صدمه می‌زند. حکم ممنوعیت پوشیدن روسری حتی با قانون اساسی آلمان و حق آزادی مذهب نیز منافات دارد.»

یاسمین المنار، کارشناس امور دینی از بنیاد برتلزمان نیز مانند بسیاری از منتقدان حکم ممنوعیت حجاب در محل کار، معتقد است که این حکم باعث منزوی‌شدن زنان مسلمان خواهد شد. او به نشریه تسایت گفت: «حکم ممنوعیت حجاب می‌تواند باعث تبعیض بیشتر علیه زنان مسلمان شود. مسلمانان در حال حاضر در بازار کار با مشکلات زیادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که زنان محجبه بیشتر از سایر زنان در آلمان برای پیدا کردن کار با مشکل مواجه‌ هستند. در واقع پیداکردن شغل، با داشتن روسری بسیار دشوارتر است. با این حکم جدید، زنان مسلمان با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهند شد.»

هر چند در حال ‌حاضر، مسلمانان در آلمان، اولین منتقدان به حکم جدید هستند، اما به نظر نمی‌رسد که اجرای این حکم با موافقت نمایندگان مسیحی و یهودی همراه باشد. چرا که این حکم فقط به ممنوعیت حجاب اسلامی محدود نمی‌شود. در حکم دادگاه، استفاده از هرگونه پوشش و نشانه مذهبی می‌تواند ممنوع شود. بدین‌ترتیب استفاده از گردنبندهای صلیب و همین‌طور کیپا نیز برای مسیحیان و یهودیان ممنوع خواهد شد. حکمی که به مذاق اعضای کلیساهای مسیحی در آلمان چندان خوش نخواهد آمد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.