جزییات دیدار نخست‌وزیر عراق با پاپ

«مصطفی الکاظمی» در سفری به واتیکان با پاپ فرانسیس درباره مسائل مربوط به عراق از جمله تسهیل بازگشت آوارگان عراقی صحبت کرد.

الکاظمی در دیدار با پاپ فرانسیس در واتیکان که روز جمعه برگزار شد، از “سفر تاریخی” اخیر وی به عراق و پیام های این سفر در حمایت از عراق و تاکید بر وحدت بشریت در برخورداری از صلح و همزیستی و مقابله با هر شکلی از افراط گرایی ستایش کرد.

بنا بر اعلام دفتر نخست وزیری عراق، الکاظمی همچنین بر پایبندی دولت خود برای تلاش به منظور تحکیم جایگاه مسیحیان عراقی و اقلیت های دیگر در خاک خودشان به عنوان بخشی اساسی از بافت جامعه تاکید کرد.

الکاظمی در دیدار با پاپ همچنین بر تسهیل بازگشت آوارگان و مهاجران به مناطق اصلی خود در عراق و تلاش برای تشویق مراجع کلیسای عراق برای فعال سازی نقش انسانی خود بویژه در زمینه آموزشی و بهداشتی و ارایه کمک های لازم به آنها تاکید کرد.

تداوم کار بازسازی کلیساهای باستانی ویران شده به دست گروه تروریستی داعش و تلاش دولت عراق برای بازسازی شهر تاریخی “اور” در استان ذی قار عراق برای مهیا کردن شرایط دیدار مسیحیان از این شهر از دیگر مواردی بود که الکاظمی در دیدارش با پاپ به آن پرداخت.

الکاظمی در این دیدار همچنین اهمیت اتخاذ تدابیر و ارایه تسهیلات لازم برای گروههای گردشگری و دینی به شهر باستانی اور را خاطر نشان کرد.

پاپ فرانسیس نیز به نوبه خود با استقبال از الکاظمی و هیات همراهش ، بر اهمیت تقویت تلاش های صلح در منطقه در راستای شکوفایی ملت ها و ثبات آنها تاکید کرد.

این دیدار همچنین شاهد تقدیم هدایای دوجانبه الکاظمی و پاپ به یکدیگر بود.

نخست وزیر عراق در این دیدار نسخه ای از تابلوی چرمی “شام آخر” لئوناردو داوینچی را به پاپ هدیه کرد که یکی از قربانیان گروه تروریستی داعش در زمان اسارت خود به دست این گروه ساخته بود.

در مقابل، پاپ فرانسیس نیز یک اثر هنری برنزی با الهام از ایده صلح به الکاظمی هدیه کرد که حاوی عبارت ” پیام آوران صلح باشید” بود.

الکاظمی همچنین یک نسخه از پیام “امسال برای صلح” با امضای پاپ و یک نسخه از سند برادری انسانی را از پاپ فرانسیس دریافت کرد.

نخست وزیر عراق در سفر خود همچنین با نخست وزیر واتیکان ملاقات کرد که در آن روابط دوجانبه و تقویت همکاری و هماهنگی مشترک برای تسهیل بخشیدن به دیدار گروههای گردشگری و دینی به شهر تاریخی اور مورد بحث قرار گرفت.

الکاظمی در این دیدار بار دیگر از کمیته عالی دائمی گفت وگو بین عراق و واتیکان برای برگزاری سومین نشست خود در سال جاری در بغداد دعوت کرد.

رهبر کاتولیک های جهان اسفندماه گذشته سفری چهارروزه به عراق داشت و با الکاظمی و دیگر مقامات این کشور دیدار کرد.

پاپ فرانسیس بعد از دیدار با مقامات سیاسی در بغداد در نجف اشرف با آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعه در عراق دیدار کرد.

پاپ بعد از دیدار با آیت الله سیستانی راهی شهر اور شد. اور زادگاه حضرت ابراهیم(ع) است و به همین جهت برای مسیحیان از اهمیت تاریخی برخوردار است.

پاپ در شهر تاریخی اور طی مراسم نیایش مشترک گفت: تروریسم با حمله به عراق در واقع به بخشی از تاریخ هجوم آورد. خیلی از ایزدی‌ها جان باختند و با بسیاری از ایشان به خصوص کودکان بدرفتاری شد و مورد آزار و تعرض قرار گرفتند.

وی تصریح کرد: ما هستیم که باید زمین را بسازیم. برادری، ما را به زندگی انسانی سوق می‌دهد. نباید مقاصد نیک انسان را فراموش کنیم.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.