روحانیان مقیم در فیسبوک به روایت «جمهوری اسلامی»

فیس بوک یک سرویس شبکه اجتماعی است که در سال1383 توسط مارک زاکربرگ راه اندازی ودر کوتاه‌ترین مدت به محبوب‌ترین شبکه اجتماعی بین مردم جهان تبدیل شد. این شبکه اجتماعی به زودی در کشور ما نیز نفوذ کرد و حتی در حوادث اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دارای نقش تاثیرگذاری بود.

فیلتر بودن این شبکه اجتماعی از یک طرف و تعداد فزاینده کاربران آن از سوی دیگر از مباحثی است که در ماه‌های اخیر، دامنه مباحث آن حتی تا مسئولان دولتی نیز کشانده شده است. برخی خواستار رفع فیلتر فیس‌بوک در ایران شدند، تعدادی از صاحب نظران نیز، آن را ابزار جاسوسی غرب برای ایجاد تحرکات سیاسی اجتماعی در ایران می‌دانند؛ اما در مقابل، عده‌ای نیز فیس‌بوک را یک رسانه جدید و یک فرصت می‌دانند.
اصولا کشور ما به علت دارا بودن فرهنگ سنتی خاصی که با آن روبه روست و به علت عدم فرهنگ سازی متولیان امر، با ورود یک ابزار و رسانه و تکنولوژی جدید، دچار تضادهایی می‌شود. ما امروز حتی در فرهنگ استفاده از تلفن همراه نیز دچار مشکل و تضاد هستیم، چرا که با ورود این ابزار جدید، در فرهنگ سازی آن کم کاری کردیم. فیس‌بوک نیز از شبکه‌های اجتماعی است که ابزار و رسانه مفیدی در جهت برقراری تعامل با جهان خارج است، اما آیا اقدامی در جهت نحوه درست و فرهنگ صحیح استفاده از آن انجام داده‌ایم یا باید مانند استفاده از دستگاه ویدئو که در سال‌های ابتدایی انقلاب، به یکی از چالش‌های فرهنگی اجتماعی تبدیل شده بود، حتی در استفاده کردن و یا نکردن از این رسانه و شبکه اجتماعی دچار تردید شویم؟
امروزه حوزه‌های علمیه و مبلغان تقریبا در همه عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و ورزشی ورود پیدا کرده‌اند که نمونه آن را می‌توان حضور مبلغان در ورزشگاه‌ها عنوان کرد، حوزه‌علمیه افتخار دارد، بزرگترین مرکز تولید نرم‌افزار در جهان اسلام را مدیریت می‌کند و از طرفی حضور روحانیون در شبکه جهانی چشم‌گیر است و حجم وسیعی از سایت‌ها و وبلاگ‌ها به این قشر فرهیخته اختصاص دارد، تا جایی که مراجع عظام تقلید علاوه بر پایگاه‌‌های اطلاع‌رسانی اقدام به تاسیس شبکه‌های ماهواره‌ای کرده‌اند، اما فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک با توجه به بیم و امیدهای ورود به آن، نیازمند کار کارشناسی است در این گزارش، نظر چندتن از طلاب و روحانیون آذربایجان شرقی را در رابطه با ورود یا عدم ورود مبلغان و طلاب به فیس‌بوک جویا شدیم.

گفتگوی چهره به چهره در فیس‌بوک

سید رضا موسوی از طلبه‌های حوزه علمیه آذربایجان شرقی معتقد است: فیس‌بوک یک جامعه است با مختصات خاص خود، بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی، نوجوانان و جوانانی هستند که با شبهات بسیاری روبه رو هستند و این فضا را به دلیل جذابیت گفتگو و رودررویی مستقیم با مخاطبان انتخاب کرده اند، پس ما هم می‌توانیم در این فضای چهره به چهره وارد شویم.
وی می‌افزاید: ما از فیس‌بوک یک غول شاخ و دم‌دار ساخته ایم، در صورتی که اگر وارد این فضا شویم و محتوای آن را تسخیر کنیم، اتفاقا یک ابزار و رسانه جدیدی برای بیان عقاید ماست.

فضای دست نخورده تبلیغ
همچنین آقای صادقی از طلاب حوزه علمیه نیز با اشاره به اینکه فکر دینی باید به شکل صحیح ارائه شود، می‌گوید: اگر ما حوزویان نگاه بین‌المللی به تبلیغ آموزه‌های دینی داریم که قطعاً این نگاه در حوزه وجود دارد، باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم، هر چند بزرگان دینی ما به فیس‌بوک برای عوام‌الناس به عنوان یک تهدید می‌نگرند، اما طلاب و روحانیون که دغدغه تصرف این شبکه توسط معاندان دین را دارند باید با ورود صحیح و تاثیرگذار خود آن را فتح کنند و از این طریق ناآگاهان را به حقانیت آموزه‌های اسلام دعوت نمایند.
وی می‌افزاید: ما می‌توانیم از طریق فیس بوک با افرادی در ارتباط باشیم که در حالت عادی، دسترسی چندانی به آنها نداریم، البته طلبه‌ها در طول سال فرصتی برای تبلیغ دارند، اما فضای فیس بوک یک محیط مجازی دست نخورده برای تبلیغ است.

باید کار ایجابی کرد
حسن علیرضایی از دیگر طلاب حوزه علمیه تبریز با تاکید بر اینکه مرکز کامپیوتری علوم اسلامی، ابتکار بسیار خوبی در حوزه علمیه بود، تصریح می‌کند: این مرکز کارهای بسیار خوبی انجام داده است و با اقداماتی که صورت داده باعث شده کامپیوتر در حوزه علمیه کارکرد زیادی داشته باشد. وی ادامه می‌دهد: متاسفانه برخی طلاب با فضاهای جدید رسانه‌ای غریبه هستند، فضاهایی مانند شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ، سایت و… البته نه اینکه نحوه کار کردن با این شبکه‌ها و رسانه‌ها را ندانند، اما در ورود به این عرصه‌ها دو دل هستند، در صورتی که طلبه‌ها و بویژه مبلغان باید به این عرصه بویژه فیس بوک نیز ورود پیدا کنند.
علیرضایی تاکید می‌کند: فیس‌بوک با همه تهدیداتی که برای جوانان دارد، اما نمی‌توان با فیلتر کردن مانع استفاده جوانان از آن شد، ما این راه‌ها را در سال‌های گذشته در مقابله با سایر رسانه‌ها امتحان کردیم و پاسخ معکوس گرفته ایم.

عضویت در فیس‌بوک به صلاح نیست
اما عابدینی از طلابی است که مخالف ورود به فضای فیس بوک است. وی می‌گوید: درست است که فیس‌بوک در کشور ما کاربران زیادی دارد، اما این رسانه جدید، ابزار جاسوسی برای غرب است و ما نباید با عضویت در آن و اطلاعاتی که رد و بدل می‌کنیم، فرصت جاسوسی را به آنان دهیم، عضویت طلاب و مبلغان در فیس بوک به صلاح نیست. وی تاکید می‌کند: مبلغان ما باید به جای ورود به فیس بوک، در بسیاری از عرصه‌های دست نخورده وارد شوند که ضروری‌تر به نظر می‌رسد و دارای اولویت است.

البته رهبر معظم انقلاب در پاسخ به سئوالی نظر خود را در خصوص نحوه استفاده از این شبکه اجتماعی اعلام داشته که متن سئوال و پاسخ ایشان در ذیل می‌آید.
بسم‌الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام
با توجه به اینکه وب‌سایت فیس بوک در ایران فیلتر شده است، آیا ورود به چنین سایتی صرفا برای ارتباط با دوستان و بدون هیچ فعالیت سوء علیه منافع ملی جمهوری اسلامی اشکال دارد؟با تشکر
باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته
به‌طور کلی اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود، جایز نیست والا مانعی ندارد.
موفق و مؤید باشید.

منبع:  روزنامه جمهوری اسلامی 22 دی ماه
فیس بوک یک سرویس شبکه اجتماعی است که در سال1383 توسط مارک زاکربرگ راه اندازی ودر کوتاه‌ترین مدت به محبوب‌ترین شبکه اجتماعی بین مردم جهان تبدیل شد. این شبکه اجتماعی به زودی در کشور ما نیز نفوذ کرد و حتی در حوادث اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دارای نقش تاثیرگذاری بود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.