حجاب مطلوب: پوشش موی سر؛ بدون پوشاندن صورت

نتایج یک نظرسنجی که به تازگی «مؤسسه پژوهش‌های اجتماعی» دانشگاه میشیگان در هفت کشور با اکثریت مسلمان انجام داده، نشانگر آن است که بیشتر مردم ترجیح می‌دهند  زنان موهای خود را به طور کامل بپوشانند اما لزوماً نباید چهره خود را نیز بپوشانند.

 

این تحقیق در مورد زنان مسلمان تونس، مصر، عراق، لبنان، پاکستان، ترکیه و عربستان سعودی انجام شده است. فقط در ترکیه و لبنان بیش از یک نفر از هر چهار نفر فکر می‌کند که پوشاندن مو در اماکن عمومی برای زنان مناسب است.

در این نظرسنجی هر پاسخ دهنده یک کارت دریافت کرده بود که شش سبک روسری و پوشش برای موی زنان روی آن‌ها ترسیم شده بود و از شرکت‌کنندگان پرسیده شده بود  زنی را برگزینند که مناسب‌ترین پوشش را برای یک مکان عمومی به تن کرده است.  روی کارت‌ها هیچ اطلاعات و یا برچسبی زده نشده بود، اما شیوه پوشش موی سر زنان از  برقع و نقاب تا گزینه زنی که هیچ روسری و پوششی به سر نداشت، به تصویر درآمده بود.

به طور کلی، بیشتر پاسخ‌دهندگان به تصویر زنی رأی دادند که موها و گوش‌هایش به طور کامل با یک روسری و یا حجاب سفید رنگ پوشانده شده بود. آن‌ها این نوع پوشش را مناسب‌ترین نوع برای اماکن عمومی ارزیابی کرده بودند. از بین شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی ۵٧ درصد در تونس، ۵٢ درصد در مصر، ۴۶ درصد در ترکیه و ۴۴ درصد در عراق و مصر خانمی را برگزیدند که موها و گوش‌هایش نوعی پوشش سیاه رنگ و محافظه‌کارتر داشت. این نوع حجاب دومین گزینه پرطرفدار کشورهای شرکت کننده بود.

در پاکستان تقریباً یک سوم از شرکت‌کنندگان به حجاب محافظه‌کار و تقریباً یک سوم دیگر (٣١ درصد در برابر ٣٢ درصد) به پوشش نقابی رأی دادند که چشم‌های زن زیر پوشش نیست. تقریباً یک چهارم (٢۴ درصد) از شرکت‌کنندگان حجابی را برگزیدند که کم‌تر محافظه‌کار و پوشیده بود.

از سوی دیگر در عربستان سعودی ۶٣ درصد شرکت‌کنندگان ترجیح می‌دادند که زنان چهره خود را به طور کامل با نقاب بپوشانند و ١١ درصد بقیه گفتند بهترین نوع پوشش برای زنان در اماکن عمومی نقابی است که چشم‌ها نیز پوشیده‌اند.

اقلیت عمده چندین کشور گفتند نپوشاندن مو و سر در اماکن عمومی برای زنان اشکالی ندارد. تقریباً یک سوم (٣٢ درصد) مردم ترکیه این دیدگاه را داشتند و ١۵ درصد شرکت‌کنندگان تونسی نیز معتقد بودند روسری و چادر به سر نکردن زنان در اماکن عمومی اشکالی ندارد. تقریباً نیمی (۴٩ درصد) از شرکت‌کنندگان لبنانی نیز موافق بودند که زنان بدون روسری و حجاب در اماکن عمومی ظاهر شوند اما باید این واقعیت را نیز در نظر گرفت که ٢٧ درصد جمعیت لبنان، مسیحی هستند.

حتی در جوامعی که اولویت اصلی مردم آن‌ها پوشش محافظه‌کار برای زنان بود، بسیاری ادعا کردند زنان باید خود برای شیوه پوشش خود تصمیم‌گیری کنند. در تونس (۵۶ درصد)، ترکیه (۵٣ درصد) و لبنان (۴٩ درصد) از شرکت‌کنندگان چنین دیدگاهی داشتند. اما درصد بالایی از شرکت‌کنندگان عراقی (٢٧ درصد)، پاکستانی (٢٢ درصد) و مصری (١۴ درصد) نظر مشابهی در این زمینه داشتند.
نتایج یک نظرسنجی که به تازگی «مؤسسه پژوهش‌های اجتماعی» دانشگاه میشیگان در هفت کشور با اکثریت مسلمان انجام داده، نشانگر آن است که بیشتر مردم ترجیح می‌دهند  زنان موهای خود را به طور کامل بپوشانند اما لزوماً نباید چهره خود را نیز بپوشانند.نتایج یک نظرسنجی درباره حجاب

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.