در فلوجه چه خبر است؟

نیروهای امنیتی عراق با پشتیبانی مردم قبایل محلی برای کنترل دو شهر رمادی و فلوجه، در حال جنگ با پیکارجویان وابسته به شبکه القاعده هستند. این دو شهر در استان بزرگ الانبار در غرب عراق قرار دارند.

 

دولت عراق کنترل دو شهر استراتژیک رمادی و فلوجه در غرب بغداد را از دست داده است. در فلوجه، پیکارجویان یک گروه وابسته به شبکه القاعده موسوم به حکومت اسلامی عراق و شام، با مردان قبایلی سنی‌مذهب مخالف دولت عراق هم‌دست شده‌اند.

در شهر رمادی در نزدیکی فلوجه نیز پس از آن که ارتش به دلیل افزایش احساسات ضد دولتی عقب‌نشینی کرد، قبایل سنی‌مذهب مخالف دولت کنترل شهر را به دست گرفتند. برخی از پیکارجویان که احتمالاً با حکومت اسلامی عراق و شام مرتبط هستند، تلاش دارند چندین منطقه در رمادی را تحت کنترل خود درآورند ولی با ایستادگی قبایل سنی‌مذهب مواجه شده‌اند.

الانبار که اکثر ساکنان آن عرب‌های سنی‌مذهب هستند، بزرگ‌ترین استان عراق است و با اردن، عربستان سعودی و سوریه هم‌مرز است. از سال ۲۰۰۴، که نیروهای عراقی با پشتیبانی آمریکا، شورشیان را از استان الانبار بیرون راندند، این اولین بار است که پیکارجویان کنترل بخشی از این استان را به دست می‌گیرند.

این موفقیت شورشیان، یک تهدید جدی برای اعمال قدرت نوری مالکی نخست‌وزیر عراق و یک عقب‌نشینی مهم از تلاش‌هایی است که برای کاهش خشونت‌های فرقه‌ای در این کشور صورت می‌گیرد. این خشونت‌ها از دو سال قبل که برنامه خروج نیروهای آمریکایی از عراق تکمیل شد، افزایش یافته است..

چگونه پیکارجویان توانستند فلوجه را تحت کنترل خود درآورند؟

دولت عراق می‌گوید در ماه‌های اخیر پیکارجویان شاخه‌ای از حکومت اسلامی عراق و شام، از سوریه که با عراق هم‌مرز است، وارد خاک عراق شده و به تشدید شورش‌ها کمک کرده‌اند.

شاخه شبکه القاعده در عراق که قبل از گروه موسوم به حکومت اسلامی عراق و شام تشکیل شده بود، پس از شکستی که در سال ۲۰۰۴ خورد، تقریباً از بین رفت ولی پس از بروز مناقشه در سوریه، توانست موقعیت خود را در آن کشور مستحکم کند و اکنون قوی‌ترین گروه شورشی جهادی در سوریه است.

پیکارجویان حکومت اسلامی عراق و شام موفق شده‌اند در مرزهای نفوذپذیر شمال و شرق سوریه که از دسترسی نیروهای امنیتی عراق دور است، مراکزی برای خود دایر کنند.

در فلوجه، برخی از قبایل سنی‌مذهب مخالف دولت عراق هستند ولی در میان قبایل سنی‌مذهب در رمادی نوعی اتفاق نظر برای ایستادگی در برابر حکومت اسلامی عراق و شام دیده می‌شود. از نظر آنان پیکارجویان، تروریست‌هایی هستند که وجهه این شهر را که مرکز اهل سنت است، خدشه‌دار کرده‌اند.

آیا دولت موفق به کنترل مجدد رمادی و فلوجه خواهد شد؟

تردیدی نیست که القاعده یک تهدید عمده برای امنیت عراق است. هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق تخمین می‌زند که حکومت اسلامی عراق و شام حدود ۱۲هزار پیکارجو در سوریه و عراق دارد ولی تعداد پرسنل امنیتی دولت عراق در حدود ۹۳۰ هزار نفر است که در ارتش، پلیس و سرویس‌های امنیتی سرگرم خدمتند.

نوری مالکی در گذشته نیز با یک چنین چالش‌هایی روبه‌رو بوده است. در سال ۲۰۰۸، او در جریان عملیاتی برای سرکوب کردن ناآرامی‌ها در بصره، چهار تیپ ارتش را به این شهر اعزام کرد تا کنترل شهر را از دست پیکارجویان شیعه‌مذهب خارج کنند.

پس از فرونشاندن ناآرامی‌ها در بصره، مالکی نیروهای دولتی را در شهرک صدر در حومه بغداد مستقر ساخت. شهرک صدر تا آن زمان توسط ارتش مهدی به رهبری مقتدی صدر اداره می‌شد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به درگیری‌های جاری در فلوجه و رمادی گفته است در حالی که واشنگتن به عراق برای مقابله با شورشیان کمک می‌کند، این جنگی است که متعلق به عراقی‌ها است؛ و سربازان آمریکایی به عراق باز نخواهند گشت.

در سال ۲۰۰۴، نیروهای آمریکایی برای کنترل فلوجه در دو نبرد مهم با پیکارجویان سنی درگیر شدند. این درگیری‌ها یکی از خونین‌ترین نبردهای سربازان آمریکایی از زمان جنگ ویتنام تا کنون بوده است.
نیروهای امنیتی عراق با پشتیبانی مردم قبایل محلی برای کنترل دو شهر رمادی و فلوجه، در حال جنگ با پیکارجویان وابسته به شبکه القاعده هستند. این دو شهر در استان بزرگ الانبار در غرب عراق قرار دارند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.