مهمترین وقایع دینی در سال گذشته میلادی

مهمترین وقایع سال گذشته میلادی در جهان ادیان چه بوده است؟ استعفای پاپ بندیکت شانزدهم و انتخاب پاپ فرانسیس از امریکای لاتین یا شکست سیاسی اخوان المسلمین؟

فرانس پرس، مرگ نلسون ماندلا، رهبر فقید افریقای جنوبی، درگیری‌های سوریه و انتخاب نخستین پاپ جهان از کشوری در حوزه امریکای لاتین را برترین رویدادهای سال گذشته میلادی دانسته، اما به گزارش دین‌آنلاین در میان وقایع سال ۲۰۱۳ برخی دیگر از حوادث نیز دیده می‌شود که بعید نیست به دلیل کیفیت و کمیت تأثیرگذاری در حوادث سال گذشته میلادی، دارای اهمیتی کمتر از آن وقایع باشد که فرانس پرس گزارش کرده است.

در گزارش زیر تنها به آن دست از وقایع اشاره می‌شود که به گزارش‌های گوناگون از جهان ادیان مربوط می‌شود:

 

ژانویه:
۱۱ ژانویه/ مالی: فرانسه با هدف حمایت از دولت مالی و ممانعت از پیشروی نیروهای مسلح اسلام‌گرا در این کشور عملیاتی موسوم به عملیات سروال را در این کشور به اجرا در آورد.

۱۹-۱۶ ژانویه/ الجزایر: یک چریک اسلام‌گرا به تاسیسات گازی ان امیناس در ۱۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی الجزیره حمله کرد و کارکنان این مجتمع نفتی را به گروگان گرفت. ارتش برای خروج از این بحران وارد عمل شد که به مرگ ۳۸ خارجی و یک الجزایری منجر شد.

مارس:
۱۳ مارس/ واتیکان: خورخه ماریو برگوگلیو مسیحی کاتولیک آرژانتینی با نام فرانسیس عنوان نخستین پاپ منتخب را از آمریکای لاتین از آن خود کرد. انتخاب وی بعد از استعفای غافلگیرکننده پاپ بندیکت شانزدهم رهبر قبلی کاتولیک‌های جهان محقق شد. استعفای پاپ بندیکت شانزدهم در تاریخ مسیحیت کاتولیک مدرن بی‌سابقه بود.

 

آوریل:

 

ژوئن:
۱۵ ژوئن/ایران: حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در دور نخست به پیروزی رسید و بازگشت اعتدال‌طلبان را به قدرت رقم زد.
 

ژوئیه:
۳ ژوئیه/ مصر: ارتش محمد مرسی اسلام‌گرا را بر کنار کرد. او عنوان نخستین رئیس جمهوری را که به صورت دموکراتیک در این کشور برگزیده شده بود دارا بود و بعد از یک سال حکومت که گاه با بحران‌های مرگباری همراه بود از قدرت بر کنار شد. از زمان آغاز سرکوبگری‌ها بیش از هزار تن از نزدیکان مرسی کشته و بیش از دو هزار نفر بازداشت شده‌اند که تقریباً‌ تمام آن‌ها از رهبران اخوان‌المسلمین بوده‌اند.

 

اوت:
۲۱ اوت/ سوریه: در حالی که درگیری‌های سوریه از مارس ۲۰۱۱ میلادی ادامه دارد و بر اساس گزارش یک سازمان غیر دولتی سوری بیش از ۱۲۶هزار کشته بر جا گذاشته است حمله شیمیایی مرگبار در حومه دمشق به نیروهای رژیم سوریه نسبت داده شد. در ماه سپتامبر قرارداد روسیه و آمریکا برای برچیدن زرادخانه شیمیایی این کشور تا اواسط سال ۲۰۱۴ میلادی تهدید به حمله آمریکا را دور کرد.

 

سپتامبر:
۲۱ سپتامبر/ کنیا-سومالی: یک چریک اسلام‌گرا به مرکز تجاری وستگیت در نایروبی حمله کرد و بعد از هشتاد ساعت مقابله با نیروهای پلیس از پا در آمد. نیروهای شباب سومالی وابسته به القاعده مسئولیت این حمله را که به مرگ ۶۷ نفر و ناپدید شدن ۲۰ نفر منجر شد بر عهده گرفتند.

 

اکتبر:

۳ اکتبر/ میانمار: آغاز دور جدید کشتار مسلمانان و درگیزی‌های میانمار. در حملات بودایی‌های افراطی به مسلمانان، نیروهای امنیتی میانمار نیز از بودایی‌ها حمایت می‌کنند. در این مناطق احساسات ضدمسلمانان بسیار شدید است.

 

نوامبر:

۲۴ نوامبر/ ایران-هسته‌ای: تهران و قدرت‌های بزرگ نخستین قرارداد تاریخی را برای مهار برنامه هسته‌ای ایران در قبال کاهش مجازات‌های اقتصادی این کشور در ژنو امضا کردند. اسرائیل این توافق را اشتباهی تاریخی خواند و از آن انتقاد کرد.

 

دسامبر:
۵ دسامبر/ آفریقای مرکزی: فرانسه با حکم سازمان ملل متحد عملیات نظامی را برای برقراری امنیت در این کشور آغاز کرد. آفریقای مرکزی از ماه مارس با خشونت‌های قومی و مذهبی مواجه بود که مسلمانان و مسیحیان را رو در روی یکدیگر قرار داده بود. سربازان فرانسوی و اعضای نیروی آفریقا در این کشور با وضعیت هرج و مرج و آشوب در آفریقای مرکزی مواجه شده‌اند.

 
مهمترین وقایع سال گذشته میلادی در جهان ادیان چه بوده است؟ استعفای پاپ بندیکت شانزدهم و انتخاب پاپ فرانسیس از امریکای لاتین یا شکست سیاسی اخوان المسلمین؟

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.