دیه اقلیت‌های دینی با مسلمانان برابر شود

بت کلیا نماینده مجلس شورای اسلامی درباره برابری دیه اقلیت‌های دینی با مسلمانان گفت: این موضوع یکی از معضلات اصلی ما بود که دیه ما یک بیستم دیه مسلمانان تعیین می‌شد.

در آن زمان دیه مسلمان شش میلیون تومان و دیه اقلیت‌های دینی ۲۹۰ هزار تومان بود. این موضوع ما را نگران می‌کرد. مثلا اگر یک مسلمان دست من را می‌شکست قصاص نمی‌شد اما بالعکس اگر من دست مسلمانی را می‌شکاندم قصاص می‌شدم.

 

وی با اشاره به ملاقات خود با مراجع تقلید در قم در همین رابطه، اضافه کرد: در این ملاقات‌ها چهار نفر از آیات عظام نوشتند که دیه باید برابر باشد، چهار نفر گفتند با نظر رهبری. همچنین یک بار هم با آقای هاشمی دیدار کردم و این موضوع را با ایشان هم مطرح کردم.

 

نماینده آشوریان در مجلس خاطرنشان کرد: آن زمان به آقای خاتمی گفتم که آیت‌الله موسوی تبریزی رأی به برابری دیه داده است. ایشان می‌گفت غیرممکن است؛ زیرا ایشان از سنتی‌ترین‌ها هستند. نهایتاً استفتائات را خدمت آقای خاتمی دادم و آقایان شاهرودی و خاتمی به اتفاق لایحه‌ای به مجلس دادند که در مجلس تصویب شد.

 

وی افزود: در آن زمان شورای نگهبان دو بار این لایحه را رد کرد و لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. آقای هاشمی هم دستور دادند که خارج از نوبت رسیدگی شود. ایشان با مقام معظم رهبری صحبت کردند و آقا حکم حکومتی دادند و بر همین اساس از ۶ دی‌ماه سال ۸۲ دیه مسلمان با غیرمسلمان برابر شد.

 

بت‌کلیا سپس به مشکلات آشوریان در ایران هم‌چون مشکل کمبود شغل برای اقلیت‌ها و درج آگهی استخدام به شرط مسلمان بودن اشاره کرد گفت: در دوران آقای خاتمی آگهی‌هایی برای استخدام در روزنامه‌ها به چاپ می‌رسید که متدین بودن به دین اسلام یکی از شروط آنان عنوان شده بود. با مشورتی که با آقای خاتمی داشتم ایشان دستور دادند که این شرط در آگهی‌ها به شرط متدین بودن به دین اسلام یا یکی از ادیان مندرج در قانون اساسی تغییر کند.

 

وی سپس به فضای باز موجود در کشور برای اقلیت‌های دینی اشاره کرد و گفت:‌ خوشبختانه مسئولین رده بالا در کشور با ما همگام هستند و هرگاه کمکی از آن‌ها خواسته‌ایم، از آن‌ها نه نشنیده‌ایم. ما هیچ وقت نخواسته‌ایم دیگران برای ما تصمیم بگیرند و همیشه گفته‌ایم که قیم نمی‌خواهیم. متاسفانه مدعیان حقوق بشر ایران را محکوم می‌کنند که حقوق اقلیت‌ها در آن پایمال می‌شود. ما به راحتی انجیل می‌خوانیم و مراسم خود را در کلیسا برگزار می‌کنیم. لازم نیست کسی قیم ما باشد.

 

منبع: ایسنا
بت کلیا نماینده مجلس شورای اسلامی درباره برابری دیه اقلیت‌های دینی با مسلمانان گفت: این موضوع یکی از معضلات اصلی ما بود که دیه ما یک بیستم دیه مسلمانان تعیین می‌شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.