سیدحسن خمینی: جامعه‌ای که همه در آن «متهم» هستند، آینده‌اش در دست چیست؟

یادگار امام با تاکید بر این که کسانی که سرمایه‌های یک ملت را با دیده تحقیر یا توهین از بین می‌برند، بن‌مایه‌های ‌آن جامعه را نابود می‌کنند، افزود: کسانی که در قبال این مسأله سکوت کنند هم متهم هستند.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در «سومین جشنواره ملی تجلیل از تلاش‌گران کیفیت کشور»، با بیان اینکه تکریم بزرگان، تکریم بزرگی است، اظهار داشت: اینکه از بزرگان و خوبان جامعه‌مان به نیکی یاد کنیم و اگر در قید حیات هستند با حضورشان و اگر از دنیا رفته‌اند پس از مرگشان برای آن‌ها جلسه برگزار کرده و یادشان را گرامی بداریم، یک نیاز عمیق در جامعه است. البته ممکن است ابتدا اینگونه در ذهن بیاید که کسانی تلاش کرده‌اند و ما با این کار از زحمات  آن‌ها تشکر می‌کنیم، اما در حقیقت تجلیل از بزرگان، نهادینه کردن خوبی در جامعه است.

 

وی افزود: وقتی فرزندان ما ببینند که خوبی در جامعه شناخته و تشویق می‌شود و متصف به خوبی گرامی داشته می‌شود،  در چشم آن‌ها بزرگی و خوبی امری بزرگ جلوه می‌کند، در حالی که بسیاری از کسانی که از آن‌ها تجلیل می‌شود از لحاظ روحی به نقطه‌ای رسیده‌اند که نیازی به این تجلیل‌ها ندارند؛ بلکه این ما هستیم که نیازمند وجود این تجلیل‌ها هستیم. همه باید ببینند که در چشم جامعه میان کسی که خوب زیسته و کسی که این گونه نبوده، تفاوت وجود دارد. لذا اگر اینگونه به این مراسم‌ها بیندیشیم، بزرگداشت‌ها فقط پاسداشت یک تجربه پیشینی نیست بلکه تلاشی برای نهادینه کردن این صفت در آینده جامعه است.

 

یادگار امام گفت: از سوی دیگر اگر قدر خوبی‌ها دانسته نشود و جامعه، در ظاهر میان خوبی و بدی تمایز قائل نشود گرفتار تندبادها می‌شود؛ اگر تصور کنیم که بقای یک دشت با چند درخت یا یک درخت تناور تداوم می‌یابد، اشتباه کرده‌ایم؛ زیرا در آن صورت زمین خشک می‌شود و بقای همان تک درخت هم در این است که درختچه‌هایی در کنار آن رشد کنند و دیده و شناخته شوند. کسانی که خواسته یا ناخواسته سرمایه‌های یک ملت را با دیده تحقیر یا توهین از بین می‌برند، در حقیقت بن‌مایه‌های ‌آن جامعه را نابود می‌کنند و کافی‌ است که یک نسیم کوتاه برخیزد تا آن دشت پر از گرد و غبار شود که همگان در این مسأله متهم‌اند؛ آن‌ها که چیزی نگفتند هم متهم هستند.

 

وی ادامه داد: مولانا غزلی زیبا دارد که این «دهان‌بندی» را به خوبی توصیف می‌کند؛ اینکه ما در مقابل هجمه به یک شخصیت بزرگ دهان‌بندی و سکوت کنیم، چیزی از ارزش او نمی‌کاهد، بلکه جامعه را دچار چنان خسرانی می‌کند که چندی پس از آن، شما با یک ملت بی‌هویت رو به رو هستید:

«چه دانم‌های بسیار است لیکن من نمی‌دانم/که خوردم از دهان‌بندی در آن دریا کفی افیون»

کسانی که قدر بزرگان را می‌دانند اگر پاسدار حرمت پیشینیان نشوند نتیجه همین می‌شود که مولانا می‌گوید و در نتیجه «زند موجی بر آن کشتی که تخته تخته بشکافد/به هر تخته فروریزد به گردش های گوناگون»

 

سید حسن خمینی تاکید کرد: جامعه‌ای که قدر گذشتگان، ارزشمندان و تلاشگران خود را نشناسد و ارزش پیشینیان خود را به تاراجِ زبان بازی‌های بچه گانه بسپارد محتوم است که در آینده ارزشی برایش نمی‌ماند؛ افراط‌گری، چپ و راست نمی‌شناسد؛ شاکله‌اش از بین بردن خوبی‌های گذشتگان و خرد کردن نام نیک پیشینیان است.

 

وی ادامه داد: جامعه‌ای که همه در آن «متهم» و هرکس از زاویه ای «بد» است، آینده‌اش در دست چیست؟ همه داوری‌های ما باید با محور آینده خودمان باشد. البته «سرفرازی، دشمن بسیار دارد در کمین/ تا بود روشن مدار شمع، بر لرزیدن است» شعله شمع همیشه تکان می‌خورد، ولی مهم این است که «بی‌ادب تنها نه خود را داشت بد/ بلکه ‌آتش بر همه آفاق زد»؛ زیرا بی‌ادبی از بین برنده یک فرد نیست، از بین برنده ارزش‌های یک جامعه است. مگر می‌شود انسان ببیند پشت سر، چه دریایی از داشته‌ها و ارزش‌ها دارد، اما چشم بر روی آن‌ها ببندد؟ بنابراین، امثال این جلسه پاسداشت چند تن از بزرگان ما هست؛ اما تنها این نیست. این جلسه پاسداشت بزرگی در جامعه و مصداقی برای پاسداشت خوبی و نهادینه کردن آن برای آیندگان است. در احکام دینی هم عناوین زیادی در این مورد هست و حتی یکی از حقوقی که انسان‌ها بر هم دارند شرکت در تشییع جنازه همدیگر است؛ زیرا باید معلوم شود که انسان خوب در این جامعه تکریم می‌شود؛ تکریم خوب، تکریم خوبی است.

 

وی در پایان با اشاره به تقدیر از دکتر جاسبی گفت: تلاش وی در تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی بر کسی پوشیده نیست و به عنوان کسی که به نوعی در این مجموعه هستم، متوجهم که در دانشگاه آزاد چه کار بزرگی انجام شده است و امیدوارم این جلسات زمینه تکریم بزرگی را درجامعه فراهم کند.

 

در پایان این جلسه که در مرکز همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد، با حضور یادگار امام از شماری از برگزیدگان با اهدا لوح سپاس و تندیس‌های زرین در جشنواره قدردانی شد.

 

مجید انتظامی، محمود فرشچیان، پرفسور مجید سمیعی و عبدالله جاسبی از جمله کسانی بودند که با حضور سیدحسن خمینی از آن‌ها تقدیر شد. لوح تقدیر و تندیس طلای آقایان فرشچیان و پروفسور سمیعی هم به دلیل عدم حضور آنان در کشور، به نماینده و خانواده آنان اهدا شد.

 

منبع: جماران
یادگار امام با تاکید بر این که کسانی که سرمایه‌های یک ملت را با دیده تحقیر یا توهین از بین می‌برند، بن‌مایه‌های ‌آن جامعه را نابود می‌کنند، افزود: کسانی که در قبال این مسأله سکوت کنند هم متهم هستند.

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. سعیدی

    زنده باد سید حسن یادگار عزیز امام راحلسخنانشان بسیار متین و منطقی است؛ کاش بشنوند کسانی که باید بشنوند.

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.