دانشجویان دختر و پسر را جدا نکنید

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز وارد این بحث شده که آیا دانشگاه‌های این کشور می‌توانند تقاضای اساتید و سخنرانان مسلمان مهمان برای جدا کردن دختران و پسران در جلسه درس و سخنرانی آنها را بپذیرند یا نه.

 

اخیراً نهاد دانشگاه‌های بریتانیا که نمایندگی بیشتر دانشگاه‌های بریتانیا را بر عهده دارد، در اظهارنظری جنجالی، جداسازی داوطلبانه را اقدامی درست خواند.

اکنون کامرون به تعدادی از سیاستمداران بریتانیایی ملحق شده که گفته‌اند جدا کردن صندلی دانشجویان تحت هر شرایطی نادرست است.

این بحث اعتراض‌هایی در میان دانشجویان و نمایندگان پارلمان برانگیخته است. سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا گفت که به اعتقاد وی سخنرانان و اساتید مهمان نباید اجازه یابند برای مخاطبان زن و مردی که جدا از هم نشسته‌اند، سخنرانی کنند.

مخالفان این طرح می‌گویند جداسازی جنسیتی در دانشگاه‌ها به افراط‌‌گرایی مذهبی دامن می‌زند. به گفته سخنگوی کامرون، نهادهای آموزشی بریتانیا از سنت بسیار مهم آزادی بیان برخوردار هستند.

وی گفت: بسیار مهم است که در دانشگاه‌ها، آزادی بیان را رعایت کنیم. این موضوع به دانشگاه‌ها مربوط است. اماکن مذهبی و عبادی در این مورد متفاوت‌اند.

نهاد دانشگاه‌های بریتانیا اکنون گفته است که در خط‌ مشی‌ء خود در این زمینه بازنگری می‌کند. این نهاد روز گذشته گفت ممکن است لازم شود دادگاه در این مورد نظر بدهد.

این نهاد با ارسال نامه‌ای به کمیسیون برابری و حقوق بشر، خواهان آن شده که یا دادگاه عالی موضوع را روشن کند یا در مورد قوانین و ملاحظات مربوط به آن به طور صریح و علنی توضیح دهد.

این نهاد قبلاً گفته بود اگر سخنرانان مهمان تقاضای جداسازی دانشجویان را داشته باشند، دانشگاه‌ها باید هم تعهدات خود برای آزادی بیان را در نظر بگیرند و هم قوانین مربوط به برابری و تبعیض را رعایت کنند.

به گفته نهاد دانشگاه‌های بریتانیا، در صورتی که در اثر جدا نشستن، محرومیتی برای زنان و مردان ایجاد نشود و همچنین اگر در جلسه سخنرانی محلی نیز برای افرادی که می‌خواهند به صورت مختلط بنشینند در نظر گرفته شود، دانشگاه می‌تواند تحت شرایط خاص با درخواست سخنران مهمان برای جدا نشستن مخاطبان موافقت کند.

منبع: بی بی سی فارسی
دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز وارد این بحث شده که آیا دانشگاه‌های این کشور می‌توانند تقاضای اساتید و سخنرانان مسلمان مهمان برای جدا کردن دختران و پسران در جلسه درس و سخنرانی آنها را بپذیرند یا نه.دیوید کامرون:

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.