اعتدال این نیست که چشم بر هر افراطی‌گری ببندیم

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در جمع نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در حسینیه جماران، با اشاره به گسترش مفهوم واقعی«اعتدال» در جامعه، تاکید کرد که هر حرکت اجتماعی باید دارای «جهت» و «سرعت» مناسب باشد.

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی  تصریح کرد: « اینکه شما صرفا معتدل باشید خوب است، اما اعتدال به شرطی به‌عنوان یک واقعیت اجتماعی به حساب می‌آید که تلاش کنیم آن را ایجاد کنیم و برای آن بسترسازی کنیم.»

 

وی افزود: «اعتدال منفی یعنی اینکه خودمان معتدل هستیم و به‌خوبی زندگی خود را می‌گذرانیم. اما اعتدال مثبت یعنی اینکه ما هم خودمان معتدلیم و هم مقابل هر تندروی می‌ایستیم و اعتدال این نیست که اگر معتدلیم چشم بر هر افراطی‌گری ببندیم؛ بلکه اعتدال یعنی در اعتدالمان ثابت‌قدم هستیم و برای اینکه اعتدال در جامعه تحقق پیدا کند، تلاش می‌کنیم؛ و الا چه‌بسا انسان‌هایی شخصا معتدل باشند، اما وقتی در چارچوب‌ها و شاکله‌هایی قرار می‌گیرند، به جریانات بسیار افراطی هم مربوط و منتسب شوند. آن چیزی که باید در جامعه در جهت محقق‌کردن آن تلاش کرد، رفتن به‌سوی اعتدال مثبت است.»سیدحسن خمینی با توصیه به اینکه «باید مراقب بود اعتدال به معنای منفی خود جلوه نکند،» تصریح کرد: «اینکه ما معتدل باشیم و هرکس هم سر جای خودش، کارش را انجام دهد صحیح نیست؛ اعتدالگرایان مثبت تلاش می‌کنند بقیه هم اعتدالگرا شوند و به اعتدال گرایش یابند؛ همان‌طور که عارف مثبت اینگونه است و در کناره حرکت نمی‌کند؛ بلکه در متن جامعه قرار می‌گیرد.»

 

وی با اشاره به وضعیت جاری کشور گفت: «بحمدالله فضای عمومی کشور، اگر نگوییم مطلوب است، می‌توانیم بگوییم از قبل بهتر است. طبیعی است که به هیچ نقطه‌ای نمی‌رسیم که آرمانی باشد. آرمان‌ها باید باشند تا راه گم نشود؛ زیرا اگر آرمان دست‌یافتنی بود، آرمان نبود.»

 

یادگار امام با اشاره به سخنان مدیرکل تشکل‌های سیاسی-اجتماعی این دانشگاه گفت: «امیدوارم مژده‌ای که وی مبنی بر بارورشدن تشکل‌های دانشجویی داد، محقق شود. هیچ حکومتی، در هیچ دوره‌ای، هیچ‌جایی و هیچ‌وقت از بستن و تنگنا قراردادن فضای دانشگاهی، نفع نبرده است. اینگونه فضا مطالبه هیچ‌کس هم نیست، اما به‌عنوان یک دوست شما در دانشگاه یا یک طلبه، انتظار می‌رود که جهت حرکت و شیب حرکت مطلوب باشد. اگر این دو ویژگی محقق بود، کار قابل قبول است؛ البته به آن معنا نیست که کار قابل بحث نیست، اما می‌توان از آن دفاع کرد.»

 

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در جمع نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در حسینیه جماران، با اشاره به گسترش مفهوم واقعی«اعتدال» در جامعه، تاکید کرد که هر حرکت اجتماعی باید دارای «جهت» و «سرعت» مناسب باشد. حسن خمینی:

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.