شماره سوم نشریه باور فلسفی؛ ماهنامه فرهنگ، اندیشه و فلسفه منتشر شد

این اثر افزون بر سخن سردبیر، در هفت فصل اخبار، گفتگوی فلسفی، آموزش فلسفه، فلسفه، عرفان، از منظری دیگر و کتاب‌شناخت سامان یافته است.

در بخش «گفت و گوی فلسفی» این شماره نظر به اهمیت حوزه فلسفه دین مصاحبه ای درباره الوین پلانتینگا از بزرگترین فیلسوفان دین حاضر دنیا با دکتر رسولی پور شده که اطلاعات جالب و مفیدی هم درباره شخصیت پلانتینگا و هم درباره افکار او دربردارد. همچنین در پیوند با این مصاحبه یکی از سخنرانی های علمی پلانتینگا درباره «فلسفه مسیحی در پایان قرن بیستم» را در بخش فلسفه مشاهده می‌کنیم.

اما بخش «آموزش فلسفه» این شماره حاوی سه مطلب است: ادامه نوشته «تفکر انتقادی» و نیز «درآمدی به فلسفه» و شروع مطلبی درباره «آشنایی با فلسفه اخلاق».

در بخش «فلسفه» که با نگاشته سجاد رضوی درباره «ملاصدرا» آغاز می‌شود، شما با نوع نگاه به صدرا و فلسفه او در بیرون از مرزهای سرزمین سنتی آن آشنا خواهید شد؛ بجز سخنرانی پلانتینگا که در بالا راجع به آن توضیح داده شد، مطلب توجه برانگیزی درباره وضعیت فعلی فلسفه آکادمیک با عنوان «پارلمان تصفیه شده فلسفه آکادمیک جدید» در این بخش گنجانده شده. در ادامه پرونده‌ویژه علم دینی در شماره دوم، در این شماره مطلب جدیدی از علی طالقانی در پاسخ به دکتر پایا کار شده است.  بخش فلسفه با مقاله ای از محمد ملکی درباره «فراز و فرود حکمت اشراق» خاتمه می‌یابد.

بخش «عرفان» این شماره نیز دو مطلب را شامل می‌شود: نخست مقاله‌ای با عنوان «تعالیم اسلامی سرچشمه عرفان اسلامی» که چنانکه از عنوانش نیز پیداست به اجمال به ریشه‌های قرآنی و روایی عرفان اسلامی می‌پردازد؛ دوم ترجمه‌ای است از فصلی از کتاب کلاسیک «عرفان» اثر خانم اِوِلین آندرهیل درباره «ویژگی‌های عرفان واقعی».

اما در بخش «از منظری دیگر» علاوه بر ادامه مطلب «از فیلسوفان بپرسید» دو مطلب دیگر هم هست؛ نگاشته ای از احمد شهدادی درباره فلسفه وودی آلن در مقام یک نویسنده و تلمیحات و تضمنات فلسفی موجود در آثارش و دیگر، نوشته ای درباره فیلم «زندگی پای» و اشارات فلسفی آن.

پایان بخش مجله نیز بخش «کتاب‌شناخت» و معرفی کتاب ها و نشریه های فلسفی خواهد بود.

شماره سوم نشریه باور فلسفی، در 144 صفحه و به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شده است.

این اثر افزون بر سخن سردبیر، در هفت فصل اخبار، گفتگوی فلسفی، آموزش فلسفه، فلسفه، عرفان، از منظری دیگر و کتاب‌شناخت سامان یافته است.

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. علی

    سلام خسته نباشید.بسیار مجله قوی و محکمی است ولی کاش یه خورده کثیر الانتشار می بود تا بتوانیم خود مجله رو به آسانی تهیه کنیم من در مشهد سکونت دارم ولی تا به حال این مجله پیدا نکردم اگر مرکز پخشی در مشهد دارید لطفا بهم معرفی کنید.

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.