۱۲ راهبه، توجه پاپ و مسیحیان جهان را متوجه سوریه کردند

از دور روز پیش که افراد مسلح مرتبط با القاعده و تکفیری ها چند راهبه در معلولا در ریف دمشق را ربوده اند توجه پاپ و مسیحیان جهان طور دیگری به سوریه معطوف شده است.

پاپ فرانسیس از همه مسیحیان جهان خواسته است برای آزادی 12 راهبه ارتدوکس که افراد مسلح مرتبط با تکفیری ها آنان را در منطقه معلولا در شمال شرقی سوریه ربوده اند و همچنین همه افرادی که به سبب مناقشه در این کشور ربوده شده اند، دعا کنند.
 

این استمداد رهبر کاتولیک های جهان برای دعا می تواند نقطه عطفی در نگاه و توجه مسیحیان جهان به تحولات سوریه محسوب شود.
شورشیان سوری از جمله سلفی های جبهه النصره روز دوشنبه شهر مسیحی نشین معلولا را به صورت کامل تصرف کردند. آنها نهم سپتامبر نیز برای مدتی کوتاه معلولا را تصرف کرده بودند اما ارتش سه روز بعد آنها را از این شهر بیرون کرد. معلولا در 55 کیلومتری شمال دمشق قرار دارد و چند کلیسا را در خود جای داده است.
به گزارش خبرآنلاین اگرچه فرانسه روز چهارشنبه از اخبار مربوط به ربوده شدن این راهبه ها به شدت ابراز نگرانی کرد، عمده مسیحیان سوریه به شدت نسبت به رویکرد کشورهای اروپایی خصوصا فرانسه به تحولات سوریه گلایمند و ناخشنود هستند.
 

مسیحیان سوریه از جمله قربانیان توحش تروریست های تکفیری مرتبط با القاعده هستند که توسط کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و قطر حمایت مالی و معنوی می شوند و کشورهای غربی از جمله فرانسه نیز به دلیل دشمنی با بشار اسد نه تنها جنایات تکفیری ها و شورشیان سوریه در قبال مسیحیان را نادیده می گیرند بلکه از آنها برای رسیدن به هدف خود که به زیر کشیدن اسد از قدرت است حمایت می کنند.
پاپ در اظهارات روز چهارشنبه خود گفته است :« ما برای همه این راهبه ها و همه افرادی که در این مناقشه ربوده شده اند، دعا می کنیم. ما به دعا و تلاش مشترک برای برقراری صلح ادامه خواهیم داد.» یک گروه مسلح این راهبه ها را به خروج از صومعه خود وادار و آنان را با خود به سمت یبروک بردند."
 

اظهارات پاپ درحالی است که افراد مسلح پس از ربودن «بلاجیا سیاف»، رئیس صومعه «مارتقلا» و چند راهبه از «معلولا» آنان را ابتدا به «یبرود» در «ریف دمشق» و سپس به منطقه ای نا معلوم منتقل کرده اند.
از سوی دیگر درحالیکه نیروهای ارتش سوریه در تلاش برای بیرون راندن افراد مسلح از معلولا هستند، روزنامه الوطن نزدیک به دولت سوریه شورشیان را متهم کرد که می خواهند از راهبه هابه عنوان « سپر انسانی » استفاده کنند.
این روزنامه نوشته است « تروریست ها می خواهند از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کنند .»
 

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز روز چهارشنبه اعلام کرد « نیروهای دولتی سه شنبه شب شهر یبرود را گلوله باران کردند و این حملات به زخمی شدن شماری منجر شد .»

منبع: خبرآن‌لاین
از دور روز پیش که افراد مسلح مرتبط با القاعده و تکفیری ها چند راهبه در معلولا در ریف دمشق را ربوده اند توجه پاپ و مسیحیان جهان طور دیگری به سوریه معطوف شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.