تقدیر از تدریس الهیات اسلامی در آلمان

گاوک، رئیس‌جمهور آلمان فدرال از اضافه شدن الهیات اسلامی به دروس برخی دانشگاه‌های آلمان تقدیر کرد.

 

رئیس دولت آلمان در ضمن بازدیدش از مرکز الهیات اسلامی دانشگاه مونستر تأکید کرد که این اقدامی برای شناخت متقابل است. این مؤسسه دو سال پیش در دانشگاه مونستر اوسنابروک تأسیس شده است و معلمانی را آموزش می‌دهد که آموزه‌های اسلامی را در مدارس دولتی آلمان تدریس می‌کنند. مراکز دیگر الهیات اسلامی در دانشگاه‌های توبینگن، فرانکفورت، گیسن و ارلانگن و نورنبرگ قرار دارند.

گاوک اعتراف کرد که در عرصه الهیات اسلامی مناقشه‌ها و سؤال‌های بی‌جوابی وجود دارد. همچنین کمبود معلم و مواد درسی در این زمینه محسوس است. علاوه بر این مشکلات سازمانی نیز وجود دارد. این شعبه جدید هنوز هم در مرحله آزمایشی قرار دارد اما در یک جامعه آزاد از مباحثه درباره آنها برای حل آرام این مشکلات استقبال می‌شود.

از مدت‌ها پیش بدین سو در مونستر مناقشه‌ای بین محمد خورشید، رئیس این مؤسسه الهیات اسلامی و انجمن‌های اسلامی وجود دارد که او را به فهم بسیار لیبرال از اسلام متهم می‌کنند. گاوک تأکید کرد که کار خوبی است هرگاه دانشگاه‌ها با آزادی علمی و به دور از فشارهای سیاسی و بنیادگرایانه یک سنت کثرت‌گرای کلامی را پرورش دهند. او گفت که سرانجام این یک اقدام عملگرایانه جامعه آینده برای زنان و مردان مسلمان در آلمان است که می‌خواهند جهت‌گیری‌شان را در امور روزمره دینی مشخص کنند.

گاوک ابراز اطمینان کرد که جامعه از طریق تدریس الهیات اسلامی در دانشگاه‌ها در برخورد با اعتقادات اسلامی تفاهم بیشتری نشان می‌دهد. به گفته او، آلمان به دین چنان مجال و امکاناتی می‌دهد که آزادی راستین عقیده مستلزم آن است.

رویس دولت آلمان به این واقعیت اشارت کرد که در جمهوری فدرالی آلمان چهار میلیون مسلمان زندگی می‌کنند که نیمی از  آنها دارای حق شهروندی آلمان می‌باشند.

منبع: دویچه‌وله فارسی
گاوک، رئیس‌جمهور آلمان فدرال از اضافه شدن الهیات اسلامی به دروس برخی دانشگاه‌های آلمان تقدیر کرد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.