گشایش‌های جدید درباره علویان ترکیه

رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه، از گشایش‌های جدید درباره علویان این کشور خبر داد.

رجب طیب اردوغان که در میتینگی در شهر قیصری سخن می‌گفت افزود: حکومت گام‌های محکمی در راه حفظ و گسترش فرهنگ علویان و حل مشکلات آنان برخواهد داشت و اکنون در حال بررسی این طرح‌ هستیم.
اردوغان به بعضی از جزئیات این طرح اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه بسته ویژه‌ای برای حمایت مالی از جمع‌خانه‌ها در نظر گرفته‌ایم. بخشی از هزینه‌های دده‌های علوی را جبران خواهیم کرد. دو دانشگاه مستقل به نام‌های "پیر سلطان ابدال" و "حاجی بکتاش‌ولی" نام‌گذاری خواهد شد و بر روی کتاب‌های آموزش علوی‌گری نیز به صورت ویژه کار خواهد شد.
نخست‌وزیر ترکیه برخی جزئیاتی که در کارگروه موسوم به دومین طرح گشایش علویان مطرح است را این‌گونه تشریح کرد: با اجرای این طرح هیچ‌کس در ترکیه خود را «غیرخودی» حس نخواهد کرد؛ طرح وقفیه‌های فرهنگی و اعتقادی آماده خواهد شد؛ همه انجمن‌ها تحت پوشش وقفیه حاجی بکتاش‌ولی درخواهند آمد و از این وقفیه و به تبع آن از وقفیه‌های دیگر حمایت مالی خواهد شد؛ شهرداری‌ها به جمع‌خانه‌ها زمین اختصاص خواهند داد؛‌ کرسی علوی‌گری در دانشگاه هیتیت راه‌اندازی خواهد شد؛ به دده‌های علوی گواهی «رهبران اعتقادی» اعطا شده و در دوره‌های آموزشی شرکت داده می‌شوند و با استخدام در جمع‌خانه‌ها از آن‌ها حمایت مالی خواهد شد؛‌ در کتاب‌های آموزشی علویان به جزئیات بیشتری پرداخته خواهد شد.
گفتنی است در دوره حکومت حزب عدالت و توسعه کارگروه‌های «گشایش امور علویان» تحت نظارت سازمان دیانت آغاز به فعالیت کردند اما گام‌های محکمی در خصوص اجرای مصوبات آن برداشته نشد. در قالب این طرح، قرار بود جمع‌خانه‌ها به عنوان مکان عبادی به رسمیت شناخته شوند و نهادی شبیه سازمان دیانت برای رسیدگی به امور علویان تأسیس شود.
 
رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه، از گشایش‌های جدید درباره علویان این کشور خبر داد.نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد:

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.