پاپ فرانسیس ازدواج همجنس‌گرایان را تایید نمی‌کند

واتیکان روز دوشنبه دوباره تأکید کرد که کلیسای کاتولیک نمی‌تواند ازدواج همجنسگرایان را با دعای خیر تایید کند و به رسمیت بشناسد زیرا از نظر این نهاد همجنس گرایی یک نوع «گناه» است که مورد بخشش خدا قرار نمی‌گیرد.

واتیکان روز دوشنبه دوباره تأکید کرد که کلیسای کاتولیک نمی‌تواند ازدواج همجنسگرایان را با دعای خیر تایید کند و به رسمیت بشناسد زیرا از نظر این نهاد همجنس گرایی یک نوع «گناه» است که مورد بخشش خدا قرار نمی‌گیرد.

دفتر ارتدوکسی واتیکان در پاسخ رسمی به سؤالی درباره اینکه آیا روحانیون کاتولیک می‌توانند ازدواج همجنسگرایان را تایید کنند؟ این نظر را اعلام کرد.

پاسخ به این سؤال که در دو صفحه نوشته و به هفت زبان ترجمه و مورد تایید پاپ فرانسیس قرار گرفته، منفی است.

البته در این سند، میان استقبال از همجنس‌گرایان و تایید ازدواج آن‌ها تفاوت قائل شده است. واتیکان معتقد است که با افراد همجنسگرا باید با کرامت و احترام رفتار شود اما رابطه جنسی همجنسگرایان «ذاتاً دارای مشکل است.»

بر اساس تعالیم مذهب کاتولیک، «ازدواج، یک رابطه مادام العمر بین زن و مرد، بخشی از برنامه خدا و برای ایجاد زندگی جدید است. از همین رو در این سند آمده است: «از آنجا که ازدواج همجنسگرایان قرار نیست بخشی از این برنامه باشد، کلیسا نمی‌تواند ازدواج آن‌ها را با دعای خیر تایید کند.»

پیش از این پاپ فرانسیس حمایت قانونی از ازدواج همجنسگرایان را تأیید کرده اما این امر را مربوط به حوزه مدنی و نه داخل کلیسا دانسته بود.

این دیدگاه در سال ۲۰۱۹ و در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی مکزیک مطرح شد اما واتیکان در آن زمان اجازه پخش این گفتگو را نداد.

پاپ فرانسیس به شبکه تلویزیونی مکزیک گفته بود: «افراد همجنسگرا حق دارند در یک خانواده باشند. آنها فرزندان خدا هستند.» او در مورد خانواده‌هایی با بچه های همجنسگرا گفت: «شما نمی‌توانید فردی را از یک خانواده بیرون کنید یا زندگی او را به خاطر این امر ویران کنید. آنچه ما باید داشته باشیم یک قانون مدنی است، به گونه‌ای که آنها تحت پوشش قانون قرار گیرند.»

در سند جدید ارائه شده توسط واتیکان، آمده است که پس از اصرار پاپ فرانسیس در خصوص استقبال بهتر از همجنسگرایان در کلیسا، سؤال‌هایی در مورد اینکه آیا کلیسا باید ازدواج همجنسگرایان را با دعای خیر تایید کند یا نه، مطرح شده است.

واتیکان در این سند بر «تمایز اساسی و قاطع» میان افراد همجنسگرا و ازدواج همجنسگرایان تأکید و اعلام کرده است که «قضاوت منفی در مورد تایید مذهبی همجنسگرایان به معنای قضاوت درباره اشخاص نیست.»

واتیکان در توضیح دلیل منطقی مذهبی ندانستن چنین ازدواجی اعلام کرده است: «هر رابطه‌ای که شامل فعالیت جنسی خارج از ازدواج باشد، نمی تواند تقدس یابد.»

در سند منتشر شده آمده است: «کلیسا در جایگاهی قرار ندارد که بتواند ازدواج مذهبی همجنس گرایان را به ثبت برساند.»

در سال ۲۰۰۳ همان دفتر واتیکان با صدور فرمانی مشابه اعلام کرد که «احترام کلیسا به همجنسگرایان به هیچ وجه نمی‌تواند به تأیید رفتار همجنسگرایانه یا به رسمیت شناختن ازدواج همجنسگرایان بی انجامد.

واتیکان چنین استدلال کرد که با این کار، نه تنها «رفتار انحرافی» را تأیید بلکه معادلی برای ازدواج ایجاد می‌کند که کلیسا آن را یک پیوند فناناپذیر میان زن و مرد می‌داند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.