نقاط مشترک نگرانی های علمای لبنان

خطیب جمعه مسجد امامین حسنین(ع) بیروت، با اشاره به فتنه‌ها و تنش‌های امروز جهان عرب و اسلام، خاطرنشان کرد: ما همچنان شاهد کشتار مردم بی‌گناه در سوریه هستیم

خطیب جمعه مسجد امامین حسنین(ع) بیروت، با اشاره به فتنه‌ها و تنش‌های امروز جهان عرب و اسلام، خاطرنشان کرد: ما همچنان شاهد کشتار مردم بی‌گناه در سوریه هستیم و علی رغم تمام فضاسازی‌های رسانه‌ای در مورد برگزاری کنفرانس ژنو ۲ و مشارکت دولت سوریه و معارضان این کشور در کنفرانس مزبور، اما هیچ عجله‌ای برای برگزاری این نشست از سوی کشورهای بزرگ حمایت کننده نمی‌بینیم، چرا که آنان خواستار ادامه خونریزی‌ها در سوریه و شکست نیروهای نظامی در این کشور هستند.

وی افزود: این کشورها به جای این که به فکر پایان بحران در این کشور باشند، خواستار ادامه درگیری‌ها با هدف فروش سلاح خود و گسترش فتنه مذهبی و طایفه ای هستند.

فضل الله از تمام غیرتمندان خواست تا برای ادامه مبارزات سوریه علیه رژیم صهیونیستی تلاش نمایند. وی همچنین از اندیشمندان مسلمان، مسیحی و سایر ادیان خواست تا مسئولیت خود را برای برگزاری مذاکره به منظور پیدا کردن راه حلی برای خروج از بحران در این کشور به انجام رسانند تا این کشور عرصه‌ای برای تسویه حساب‌های بین المللی و منطقه‌ای نشود.

خطیب جمعه بیروت در مورد فلسطین نیز تأکید کرد: دشمن صهیونیستی همچنان سیاست شهرک سازی خود و قتل و بازداشت فلسطینیان را در پرتو مذاکرات صوری ادامه می‌دهد. این مذاکرات با هدف بهبود چهره رژیم صهیونیستی و ادعای اینکه این رژیم، داعی صلح است صورت می‌گیرد. مذاکرات جاری همچنین برای گذران وقت انجام می‌شود تا پروژه شهرک سازی به پایان رسیده و تلاش برای یهودی سازی قدس و تقسیم مسجد الاقصی به نتیجه برسد.

فضل الله در بخش دیگری از خطبه‌های خود از ادامه فتنه مذهبی و طایفه ای در یمن ابراز نگرانی و خاطر نشان کرد: برخی جریان ها به شدت درصدد ایجاد فتنه مذهبی و طایفه ای در یمن هستند که این امر را می توان در صعده به خوبی مشاهده کرد و این مسئله با گفت و گو و جلوگیری از سوء استفاده برخی افراد حل خواهد شد.

خطیب جمعه بیروت همچنین با ابراز ناراحتی از اوضاع لبنان، گفت: ناامنی در سراسر لبنان در اثر درگیری‌های منطقه‌ای و ادامه تجاوزات دشمن صهیونیستی به ثروت‌ نفتی این کشور مشاهده می شود که نیازمند تحرک سریع مسئولان و نیروهای امنیتی است.

وی برای خروج از این وضعیت خواستار حفظ وحدت مردم لبنان و عدم توجه به فتنه‌های مذهبی و طایفه‌ای شد.

"شیخ عبدالامیر قبلان" نیز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ضمن بزرگداشت ایام عزاداری امام حسین ع گفت: احیای عاشورا، احیای دین و بزرگداشت شعائر الهی است، زیرا اهل بیت علیهم السلام، سمبل دین، علم،‌ معرفت،‌ حکمت و اخلاص بودند؛ بنابراین لازم است که از این دید به اهل بیت (ع) بنگریم.

وی با اشاره به اینکه بزرگداشت واقعه عاشورا موجب رضایت خداوند و رسول اوست، خاطرنشان کرد: ما اگر به سوی اهل بیت بازگردیم، به سوی اسلام و در نتیجه به سوی خداوند متعال بازگشته‌ایم. ما باید یاد عاشورا را در خانه‌های خود زنده نگه داریم و در هر زمان و مکان با اهل بیت(ع) زندگی کنیم.

"شیخ احمد قبلان" مفتی فقه جعفری لبنان نیز درخطبه های این هفته، همه گرو‌ه‌های لبنانی را به دوری از فتنه و بیان سخنان تحریک آمیز مذهبی فراخواند.

خطیب جمعه مسجد امام حسین(ع) درمنطقه برج البراجنه بیروت، با اشاره به چالش های فراروی منطقه و بروز درگیری های مذهبی در کشورهای عربی گفت: وضع پیچیده منطقه، همه کشورهای عربی را به سوی هرج ومرج، نآارامی و آشوب کشانده است.

قبلان همچنین نسبت به ادامه بحران سیاسی در لبنان هشدار دارد و گفت: گروه‌هایی که برای تشکیل دولت، شرط و شروط قائل می شوند باید در مواضع خود تجدید نظرکنند و به اوضاع ناگوار و نابسامان سیاسی کنونی توجه کنند تا بدین ترتیب همه در ساخت و آبادی کشور سهیم باشند و در کنار جبهه مقاومت در برابر تهدیدهای خارجی علیه کشور قرار بگیرند.

وی در ادامه اظهار کرد: همه گروه‌های سیاسی لبنان باید با ایجاد گفت و گو، حکمت، تعقل و نادیده گرفتن منافع شخصی و توجه به منافع ملی لبنان، برای بازگشت ثبات سیاسی تلاش کنند.

علامه "شیخ عفیف نابلسی" خطیب جمعه شهر صیدا در جنوب لبنان نیز در خطبه‌های خود با اشاره به اوضاع نابسامان امنیتی کشور، خواستار اقدام فوری دولت در جلوگیری از ورود گروه‌های تکفیری به خاک لبنان شد.

وی افزود: امکان ندارد ما بتوانیم از این حالت نابسامان سیاسی خارج شویم مگر اینکه چالش‌های فراروی کشورمان را درک کنیم و با ملی گرایی و اخلاص و درستی در کار، خطراتی که کشورمان را تهدید می‌کند را کنار بزنیم.

وی افزود: چالش‌های منطقه‌ای و بین المللی به داخل لبنان هجوم آورده‌اند تا جامعه لبنان را به تفرقه بکشانند و موجب ناامنی در سطح امنیتی، اقتصادی و معیشتی مردم شوند.

خطیب جمعه شهر صیدا در ادامه خطبه ها با اشاره به تأثیر بحران سوریه در لبنان گفت: حالا که انبوه مشکلات اقتصادی و امنیتی لبنان در اثر بحران سوریه افزایش یافته، نمی‌دانیم چرا دولت برای جلوگیری از ورود گروه‌های تکفیری که خواهان تخریب لبنان هستند، به فکر چاره جویی نیست؟!

نابلسی در پایان خاطرنشان ساخت: وطن ما امکان ندارد که پناهگاهی برای گروه‌های تکفیری باشد، لذا تمام نیروهای سیاسی باید مسئولیت خود را برای حمایت از کشور لبنان در مقابل تکفیر دینی و سیاسی به انجام رسانند.
 
خطیب جمعه مسجد امامین حسنین(ع) بیروت، با اشاره به فتنه‌ها و تنش‌های امروز جهان عرب و اسلام، خاطرنشان کرد: ما همچنان شاهد کشتار مردم بی‌گناه در سوریه هستیم

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.