ورود پاپ فرانسیس به عراق/ استقبال برهم صالح از پاپ

پاپ فرانسیس سفر خود را به بغداد آغاز کرد و در اولین قدم مورد استقبال رئیس جمهور عراق قرار گرفت. برهم صالح در دیدار با پاپ بر ضرورت پایان تروریسم تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپتونیک عربی، رئیس جمهور عراق در دیدار با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان از وی بخاطر سفر به کشورش تقدیر و تشکر کرد.

«برهم صالح» در دیدار با رهبر کاتولیک‌های جهان با اشاره به رشادت ارتش عراق در آزاد سازی موصل در سال ۲۰۱۷ و نصب دوباره صلیب یکی از کلیساهای این شهر که پیشتر توسط تروریست‌های داعش پایین کشیده شده بود، گفت: مردم عراق از حضور پاپ در کشورشان استقبال می‌کنند و به وی خوشامد می‌گویند.

وی افزود: نقش پاپ در دعوت به صلح و ثبات و تاکید او بر تقویت یکپارچگی و گفتگو ستودنی است. ملت عراق افتخار می‌کند که پیروان ادیان مختلف دینی با یکدیگر زندگی می‌کنند.

صالح در بخش دیگری از سخنانش افزود: تلاش برای نابودی تروریسم و افراط گرایی در کشور و ارج نهادن به روحیه صلح و دوستی و آزادی، موضوعاتی پراهمیت برای نسل‌های آینده عراق هستند که باید محقق شوند.

او همچنین با تاکید بر اینکه مردم عراق سال‌های طولانی قربانی تروریسم و جنگ‌های بیهوده‌ای بوده‌اند که تمامی طیف‌های دینی این کشور را در برگرفته است، گفت: هیچ گزینه‌ای جز ایجاد عراقی مستقل با حاکمیت مقتدر و آینده شکوفا روی میز نیست.

رئیس جمهور عراق در بخشی دیگر از سخنانش توضیح داد: اکنون مشکلات و موانع بسیاری بر سر راه عراق وجود دارد که از مهم‌ترین آنها اصلاح سیستم قضائی، اجتماعی و فراهم آوردن دموکراسی برای شهروندان در کنار انجام اصلاحات ضروری اقتصادی است.

برهم صالح در پایان دیدار خود با پاپ فرانسیس بر ضرورت بازگشت تمامی مسیحیانی که عراق را در پی حملات تروریستی ترک کردند، تاکید و اعلام کرد این امر از طریق ایجاد انگیزه های اقتصادی و امنیتی ایجاد شود.

این نخستین سفر پاپ به یک مقصد در طی ۱۵ ماه اخیر است. پیش از این رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق سفر نکرده بود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.