دوحه؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام در ۲۰۲۱

سازمان جهانی آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی (آیسسکو) دوحه پایتخت قطر را به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2021 انتخاب کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، دوحه رسماً نام‌گذاری خود را به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» برای سال جاری اعلام کرد و در حال آماده‌سازی برای برگزاری رویدادها و جشنواره‌هایی است که جنبه‌های میراث و اصالت مردم منطقه را برجسته می‌کند آن هم به موازات تدارکاتی که برای میزبانی از مهمترین رویداد فوتبال در جهان یعنی جام جهانی قطر ۲۰۲۲ دارد.

قطر تحت حمایت تمیم بن حمد آل ثانی، امیر این کشور قرار است، میزبان فعالیت‌های «دوحه، پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای سال ۲۰۲۱» با شعار «فرهنگ ما نور است» باشد.

فعالیت‌های دوحه، پایتخت فرهنگی جهان اسلام از ۸ مارس(۱۸ اسفند) آغاز می‌شود و با همکاری سازمان جهانی آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی(ICESCO) ـ سازمانی تخصصی که تحت حمایت سازمان همکاری اسلامی (OIC) فعالیت می‌کند ـ و کمیته ملی آموزش، فرهنگ و علوم قطر در طول سال جاری تحت نظارت وزارت فرهنگ و ورزش قطر ادامه خواهد یافت.

وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی، وزارت اوقاف و امور اسلامی، اداره موزه‌های قطر، بنیاد محله فرهنگی کتارا و بنیاد آموزش علوم و توسعه جامعه قطر از شرکای راهبردی این برنامه هستند.

القدس العربی نوشت: علت اینکه آیسسکو این لقب را به قطر داده، تاریخ کهن و میراث دوحه و برخورداری آن از نقاط قوت فرهنگی و شاخه‌های متعددی است که ماهیت اسلامی آن را نشان می‌دهد. میزبانی دوحه از این رویداد اسلامی همچنین باعث تقویت پیوندهای دوستی و احترامی می‌شود که دوحه را به پایتخت‌های جهان و به ویژه جهان اسلام پیوند می‌دهد.

بر اساس گزارش این روزنامه، با توجه به اینکه قطر سرزمین گفت‌وگو و مکانی برای تلاقی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها محسوب می‌شود، فعالیت‌های دوحه، پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۲۱، فرصتی برای برجسته ساختن تنوع فرهنگی جلوه‌های تاریخی و ارزش‌های انسانی فرهنگ کشور قطر و تاریخ باستان آن است.

انتخاب شعار «فرهنگ ما نور است» نیز از این جهت است که نمادی برای فعالیت‌های دوحه، پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای سال ۲۰۲۱ باشد، با این باور که هر ملتی دارای فرهنگی است که آن را از دیگران متمایز می‌کند و فرهنگ اسلامی دارای ارزشی ذاتی است که در فرهنگ‌های جهان منحصر به فرد است. فرهنگ‌های جهان تا زمانی که جوهره آن از ارزش‌های جاودانه اسلامی گرفته شده باشد که بشریت را از تاریکی به روشنایی برده و به انسان دانش و عزت بخشیده است، زندگی‌بخش است.

دوحه، پایتخت فرهنگی در جهان اسلام ۲۰۲۱  به دنبال ترویج ارزش‌های جاودانه اسلامی به ویژه ارزش‌های مبتنی بر علم و کرامت انسانی و ارتقای میراث فرهنگی اسلامی در جهانی بهم پیوسته است.

این برنامه همچنین با هدف تشویق  به خلاقیت و نوآوری به عنوان ارزش‌های فرهنگی است که تمدن اسلامی را غنی می‌کند و از طریق غنی‌سازی صحنه فرهنگی جهانی از طریق ایفای نقشی فعال و مؤثر، برای نسل‌های جدید جهان اسلام الهام‌بخش است.

این برنامه همچنین به منظور تمرکز بر تنوع فرهنگی به عنوان یک ارزش مضاعف برای کشورهای اسلامی و به طور کلی فرهنگ اسلامی و همچنین معرفی تجربه فرهنگی کشور قطر و تلاش‌های آن برای ترویج فرهنگ اسلامی است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.