دفتر آیت‌الله سیستانی: درباره امضای سند برادری گفتگویی نشده ‌است

دفتر آیت الله سیستانی سخنان اخیر سفیر عراق در واتیکان درباره جزئیات فرایند سفر آتی پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان به شهر نجف اشرف را غیردقیق دانست.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی «السومریه» عراق، یک منبع مسئول در دفتر آیت الله سیستانی امروز (سه شنبه) گفت: آنچه در سخنان سفیر عراق در واتیکان و برخی دیگر درباره فرایند سفر مقرر پاپ به نجف اشرف مطرح شد، دقیق نیست.

این منبع که به نام وی اشاره نشده است، افزود: درباره امضای هرگونه سندی در دیدار پاپ با آیت الله سیستانی با سفارت وایتکان در بغداد – که هماهنگ کننده این سفر بوده است- صحبتی صورت نگرفته است.

«رحمن العامری» سفیر عراق در واتیکان در گفت وگو با «الصباح» عراق که یکشنبه گذشته منتشر شد، گفته بود: پیام بزرگ دیدار پاپ از عراق، حمایت از راههای گفت وگو بین ادیان است، زیرا پاپ تمایل به تقویت گفت وگو و همزیستی مشترک بین همه اقشار دینی خواه بین کلیساهای برادر یا از طریق روابط اسلامی – مسیحی دارد.

وی افزوده بود: پاپ فرانسیس دیدار ویژه‌ای با آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر برای بحث درباره مسائل کاستن از افراط گرایی، رد نفرت، گسترش ارزش‌های صلح و حمایت از ساکنان مناطق آزادشده به ویژه ساکنان دشت نینوا، موصل و شهرهای مجاور همسایه – که به دنبال اقدامات تروریستی باندهای تروریستی داعش در آن زمان آواره شدند- خواهد داشت.

سفیر عراق در واتیکان اضافه کرده بود: به احتمال زیاد، سند صلحی بین آیت الله سیستانی و پاپ فرانسیس – مانند سند برادری انسانی که در ابوظبی با شیخ الازهر امضا شد- امضا شود، که اجازه تحکیم روابط اعتماد متقابل بین همه اقشار را می‌دهد و بستر همکاری مساجد و کلیساها را فراهم می‌کند تا (با هم) همکاری کرده و به حفظ ارزشهای صلح، بالا بردن ارزشهای شناخت متقابل، برادری انسانی، همزیستی مشترک و تحکیم خرد، عدالت و احسان دعوت کنند.

پاپ طبق برنامه قرار است ۵ تا ۸ مارس (۱۵ تا ۱۸ اسفند) به عراق سفر کند. پاپ ژان پل دوم رهبر اسبق کاتولیک‌های جهان در سال ۲۰۰۰ میلادی قصد سفر به شهر «اور» را داشت که با توجه به وضعیت سیاسی عراق موفق به بازدید از این کشور نشد.

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان اعلام کرد که با وجود موج جدید شیوع «ویروس کرونا» در عراق، مصمم به سفر به این کشور است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.