ویژگی‌های نسخه جدید «مقتل‌الحسین» علامه عسکری

«مقتل‌الحسین(ع)» علامه عسکری، یک مقتل صرفاً احساسی نیست بلکه مقتلی مستند بوده و تمام مطالب آن از منابع اهل سنت ذکر شده است.

ویرایش جدید کتاب «مقتل‌الحسین (ع)» علامه عسکری با فاصله زمانی کمتر از یک ماه به چاپ دوم خود رسید.

ویراستاری جدید این اثر توسط شش نفر از پژوهشگران مؤسسه ایمان ماندگار تحت نظر آیت‌الله جاودان انجام شد. چرا که ترجمه قبلی «مقتل‌الحسین (ع)» سازگاری چندانی با ادبیات عرب نداشت؛ به طور مثال در جایی «گوشِ موش» به کار برده شده بود و منظور آن، مختصر بودن را می‌رساند بنابراین کنایه‌ها به درستی تعبیر نشده بودند.

طراحی جدیدی برای جلد این اثر تحت عنوان «مقتل الحسین(ع)» در نظر گرفته شد و در هر صفحه‌ای چند منبع ذکر و شخصیت‌‌ها معرفی شده‌اند. از آنجایی که علامه عسکری به عنوان یکی از بزرگترین محققان تاریخ اسلام در قرن حاضر بسیار ناشناخته مانده است و با توجه به اینکه ایشان کتاب «مقتل‌الحسین (ع)» را بر اساس منابع اهل سنت بنیان گذاشته بود، لازم بود تا تک تک منابع با دقت کامل آورده شود.

آیت‌الله جاودان معتقد است که علامه عسکری(ره) در میان مردم شناخته شده نیست و بر همین اساس نیز مقدمه ویژه‌ای در حدود 16 صفحه درباره این استاد فقید در ابتدای کتاب «مقتل‌الحسین(ع)» نوشت و سعی دارد که شخصیت علامه عسکری به درستی به مردم شناسانده شود.

نگاه علامه عسکری در تألیف «مقتل‌الحسین(ع)» یک نگاه کاملاً علمی است و از منابع زیادی بهره گرفته است. در جای جای کتاب، سندیت مطالب نشان داده شده است. تیم ویراستاری جدید مقتل‌الحسین(ع) خط به خط منابع را مورد توجه و بررسی قرار داده است بنابراین اگر محقق و کارشناسی درصدد بود تا درباره تاریخ اسلام و عاشورا کار کند نه تنها نیازی به تفحص در سایر منابع ندارد بلکه به راحتی می‌تواند با مطالعه این کتاب، به آنچه که می‌خواهد دست پیدا کند.

مخاطبان می‌توانند کتاب «مقتل‌الحسین(ع)» علامه عسکری را در شهر مقدس قم از نمایندگی انتشارات سوره مهر به نشانی: قم، خیابان ارم، روبروی بانک ملی شعبه حجتیه، ساختمان کوثر، کتابستان تهیه کنند یا در تهران به مؤسسه ایمان ماندگار واقع در خیابان مجاهدین اسلام، بن‌بست هدایت، حسینیه آیت‌الله حق‌شناس یا پاساژ مهستان، طبقه دوم فروشگاه کربلا مراجعه کنند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 77623526 تماس بگیرند.

منبع: فارس
«مقتل‌الحسین(ع)» علامه عسکری، یک مقتل صرفاً احساسی نیست بلکه مقتلی مستند بوده و تمام مطالب آن از منابع اهل سنت ذکر شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.