پیام آیت الله مکارم شیرازی در آستانه ماه محرم

آیت الله مکارم شیرازی در آستانه ماه محرم، در توصیه‌های مهمی به عزاداران حسینی، تاکید کردند: جوانان، مفهوم کلام سالار شهیدان «هیهات منا الذله» را به‌خوبى بیاموزند و آن را به کار بندند.

 

آیت‌الله مکارم شیرازى در آستانه فرارسیدن ماه عزای حسینی، در پیامی به عموم عزاداران سیدالشهدا(ع) به ویژه وعاظ، مداحان، مسئولین هیئت های مذهبی و جوانان توصیه کردند: از آمیختن مراسم باشکوه عزاداری حسینی به خرافات، جدآ بپرهیزند.

 

متن کامل پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر ایشان به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

آمادگى‌هایى که هم‌اکنون در هیئت‌هاى مذهبى، مساجد، حسینیه‌ها و تکایا براى استقبال از مراسم عاشوراى حسینى مشاهده مى‌شود، نشان مى‌دهد که إن‌شاءالله امسال این مراسم عظیم بیدارگر و دشمن‌شکن، باشکوه‌تر از هر سال انجام خواهد شد.

 

براى بهره‌گیرى هرچه بهتر از این مراسم، طبق وظیفه شرعى، نکاتى را خدمت عزاداران عزیز یادآور مى‌شوم:

 

1. حادثه عاشورا عللى داشت و رویدادها و نتایجى؛ خطباى محترم و مداحان عزیز تنها بر رویدادها تکیه نکنند، بلکه عللى که این حادثه عظیم تاریخى را به‌وجود آورد، و نتایج پربار آن براى حفظ اسلام و قرآن و براى مبارزه با ظلم و ستم در سراسر جهان را نیز شرح دهند.

 

2. جوانان عزیز که بیشترین شرکت‌کنندگان این مراسم را تشکیل مى‌دهند، سعى کنند مفهوم کلام سالار شهیدان «هیهات منا الذله» را به خوبى بیاموزند و به کار بندند و شعار عاشورایى «الحیاه عقیده وجهاد» را شعار خویش قرار دهند و مبانى اعتقادى خود را تقویت کرده، در راه حفظ آن جهاد کنند تا مفهوم شعار تحقق یابد.

 

3. هیئت‌هاى محترم مذهبى از آمیختن این مراسم باشکوه، به خرافات، جداً بپرهیزند که بزرگ‌ترین آسیب را به عظمت آن وارد مى‌کند و آن را زیر سؤال مى‌برد، کارهایى مانند قمه‌زدن و آسیب رساندن به بدن. عزیزانى که به سراغ این امور مى‌روند به یقین به‌خاطر عشق امام حسین(علیه السلام) مى‌روند، ولى نفس این عمل، آنها را از اهداف مقدس حسینى دور مى‌سازد، زیرا دشمنان از آنها عکس‌بردارى کرده و تحت عناوین بسیار زشت در دنیا منعکس مى‌کنند، در حالى که در زمان ائمه هدى(علیهم السلام) که مراسم حسینى در محضرشان برپا مى‌شد هرگز چنین کارهایى انجام نمى‌گرفت و در هیچ روایتى از روایات عزادارى به آن توصیه نشده است و مرضى امام زمان (ارواحنا فداه) نیست.

 

4. مداحان عزیز مخصوصاً مداحان جوان از شیوه‌هاى موهن و سبک که مناسب مجالس آلوده است، بپرهیزند و شیوه‌هاى زیبا و مؤثر سنتى را احیا کنند تا مراسم آنها منظور نظر ولى عصر (ارواحنا فداه) باشد.

 

5. عزاداران عزیز وقت نماز را محترم بشمارند و در وقت نماز عزادارى را متوقف کرده به نماز برخیزند و سپس عزادارى را ادامه دهند، زیرا نماز ستون دین است و تا آن قبول نشود هیچ عملى قبول نخواهد شد.

 

6. خطبا و مداحان و عزاداران محترم از آمیختن مراسم عزادارى به مسائل جناحى ـ سیاسى بپرهیزند و از اهانت به این و آن خوددارى کنند و اعمال خود را «خالصاً لوجه الله» انجام دهند تا از برکات آن بهره‌مند شوند.

 

7. اهانت به مقدسات دیگران مخصوصاً در شرایط فعلى سبب برافروختن آتش اختلاف بین مسلمین است، عزاداران عزیز جدآ از آن بپرهیزند و به جاى آن تا مى‌توانند از فضائل شهیدان کربلا مجالس خود را عطرآگین و نورانى سازند.

 

8. دسته‌جات محترم عزادارى هرگز به فکر رقابت یا کشمکش با یکدیگر نباشند، هر گروهى هر چه در توان دارد براى تعظیم و تکریم این مراسم به میدان آورد تا مشمول عنایات حضرت شوند.

 

9. ممکن است در گوشه و کنار «افراد نفوذى» باشند و بخواهند از این مراسم باشکوه براى مقاصد شوم خود بهره‌بردارى کنند، همه باید مراقب آنها باشند.

 

10. خطباى محترم از متون آیات قرآنى و روایات اسلامى براى تقویت مبانى اعتقادى و آشنایى با احکام و اخلاق اسلامى و «تقویت حجاب و عفاف» حداکثر استفاده را بنمایند و مردم را به اتحاد و هوشیارى در برابر دشمنان نظام دعوت نمایند.

 

امیدوارم در پرتو این مراسم عظیم دشمنان ذلیل، دوستان عزیز و همگان سربلند و حاجت‌روا باشند. والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

 

12 آبان‌ماه 1392 ـ قم ـ حوزه علمیه. ناصر مکارم شیرازى.
آیت الله مکارم شیرازی در آستانه ماه محرم، در توصیه‌های مهمی به عزاداران حسینی، تاکید کردند: جوانان، مفهوم کلام سالار شهیدان «هیهات منا الذله» را به‌خوبى بیاموزند و آن را به کار بندند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.