با وجود اصلاحات اخیر پاپ، کشیش شدن زنان در کاتولیک منتفی است

در حالی که سال گذشته، پس از برگزاری شورای کلیسایی برای تصمیم‌گیری درباره انتصاب شماس از میان زنان و سپردن اداره برخی از مراسم‌ها به آنان، پاپ حاضر به ایجاد چنین تغییراتی نشد. برخی رسانه‌های جهان اعلام کرده‌اند پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، قانون کلیسای کاتولیک را تغییر داده است تا به زنان اجازه دهد مراسم عشای ربانی را اجرا کنند و در محراب خدمت کنند. این در حالی است که پاپ همچنان تصریح کرده که انحصار مقام کشیشی به مردان ادامه خواهد داشت.

در اقدام جدید، پاپ یک بند در قانون کلیسا که مربوط به افراد شایسته برای تصدی قرائت مذهبی و اجرای مراسم عشای ربانی است عبارت “مردان غیر روحانی” به “افراد غیر روحانی” تغییر کرده است.

پیش از اقدام پاپ فرانسیس برای رسمیت دادن به حضور زنان در اجرای مراسم عشای ربانی، زنان در برخی مراسم کلیسای کاتولیک، به ویژه در کشورهای غربی مسئولیت‌هایی را برعهده داشته‌اند.

پاپ فرانسیس و ساختار مردمحور واتیکان هموازه تأکید می‌کنند که تک‌جنسیتی و مرد بودن کشیش یک حکم الهی است و قابل تغییر نیست.

در امریکا از سال ۱۹۷۰ کمپینی برای حمایت از کشیش شدن زنان شکل گرفته است که  طرفداران آن با استفاده از موضوع رسوایی اخلاقی مردان کشیش به دنبال تغییر ساختار مردمحور کلیسای کاتولیک هستند.

آنها همچنین معتقدند که زنان می‌توانند نقش بسیار مهمی در حل مسئله کمبود کشیش در سراسر جهان داشته باشند. “بریجت مری میهان” یکی از حامیان این جنبش و از جمله کسانی که خود می‌خواهد کشیش باشد می‌گوید: “اگر زنان در شرایط برابر و به عنوان کشیش در کلیسا حضور داشتند کلیسا این‌گونه دچار آشفتگی نبود چرا که گویا والدینی به عنوان کشیش در کلیسا حضور دارند که از کودکان مراقبت می کنند.”

همه اینها در حالی است که مجازات تلاش برای کشیش شدن زنان طرد از کلیسا است. کلیسای واتیکان این موضوع را آن‌قدر شنیع می‌داند که آن را در رده گناهان بزرگ مانند سوء استفاده جنسی قرار می دهد.

در دکترین کاتولیک، مقام کشیش فقط مختص مردان است چرا که عیسی مسیح ۱۲ مرد را به عنوان حواریون خود برگزید. این دیدگاه از نظر کلیسای کاتولیک الهی و غیر قابل خطا است.

پاپ فرانسیس این ممنوعیت را بارها مورد حمایت قرار داده است، با وجود اینکه تأکید دارد کلیسا در ذات خود زنانه است و بدون زنان وجود نخواهد دشت. او از زنان خواسته بود در رده‌های تصمیم‌گیری کلیسا مشارکت داشته باشند و برای این امر یک کمیته در سال ۲۰۱۸ تشکیل داد تا نقش زنان را به عنوان دیکن در کلیسای اولیه بررسی کنند.

نظرهای متفاوتی وجود دارد که آیا این کمیته مجوز حضور زنان در کلیسا را به عنوان دیکن خواهد داد یا نه. دیکن در انجام بسیاری از اعمال مانند کشیش است مانند خطابه کردن یا برگزاری مراسم، اما عشای ربانی فقط توسط کشیش انجام می‌شود. حامیان حضور زنان در کلیسا این امر را یک قدم مثبت رو به جلو می‌دانند اگرچه به نظر آنها این قدم، کامل نیست و هدف اصلی، کشیش شدن زنان است.

یکی از مردان حامی کشیش شدن زنان مایکل هیگینز، پروفسور اندیشه کاتولیک در کالیفرنیا، معتقد است رسیدن به این هدف اصلی به زودی غیر ممکن به نظر می‌آید و پیش از آن کلیسا باید یک اصلاح اساسی در مفهوم مقام کشیش انجام دهد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.