تاثیرات عمومی ادبیات دینی عامیانه در پرورش

نویسنده: حسن طاهری
«حضرت علی نزد ایرانی‏ها جایگاه والایی دارد و من هم درباره شجاعت و دلاوری‏های ایشان در صدر اسلام مطالب زیادی شنیده‏ام و می‏دانم که وقتی ورزشکاران و پهلوانان ایرانی «یا علی» می‏گویند، انرژی دو چندانی می‏گیرند.»

این سخنان حیرت آور را وقتی برنده مدال طلای وزن اول المپیک پکن 2008بر زبان می‏آورد که پس از یک مسابقه در فینال جام جهانی کشتی فرنگی از یک کشتی‏گیر گمنام ایرانی شکست خورده بود. «مانکی‏اف» کشتی‏گیر روسی و قهرمان اول جهان در رشته کشتی فرنگی این سخن را بدون پاسخ به پرسش‏های فراوان دیگری رها کرد اما کسانی که اعتراف او را در دیگر کشورها شنیدند، از خود می‏پرسند:«چرا ایرانیان از امام اول مدد می‏گیرند و ذکر نام علی (ع) توانایی و قدرت ایرانی ها را دو چندان می‏کند؟»

درست در پنج قرن پیش وقتی شیخ صفی اردبیلی از بزرگان و عرفای شیعه امامیه حرکت اعتقادی و سیاسی خود را آغاز کرد قبایل و طوایف آذری زبان  تحت تاثیر شاگردان شیخ گرد هم آمدند. این طوایف ,که با دستارهای سرخ بسته شده بر پیشانی, شناخته و به «قزلباش» معروف بودند؛ در ترویج مذهب شیعه امامیه شاگردان و فرزندان شیخ به ویژه سلطان حیدر را یاری کرده و به عنوان فداییان او و سپس سلطان اسماعیل صفوی بنیان‏گذار سلسله صفویه شناخته شدند. قزلباشان سلحشوران و فدائیان مسلمان و خالصی بودند که ایدئولوژی و عقاید اصلی آنان را محبت خاندان پیامبر خدا (ص) و انتقام خون شهیدان آنان تشیکل می‏داد.شور و حرارت مبارزاتی این گروه درست شبیه همان حرارت و شور فدائیان اسماعیلی در قرون سوم تا ششم هجری قمری بود. شعار اصلی گروه نظامی قزلباشان و پهلوانان عضو در آن چیزی نبود جز این شعر که 5 قرن پس از آن توسط استانداری اردبیل به عنوان شعار اصلی ورزشکاران ایرانی انتخاب شد.

اگر خسته جانی بگو یا علی                  اگر ناتوانی بگو یا علی 

اگر رو سیاهی بگو یا علی                 اگر پر گناهی بگو یا علی  

اگر مست مستی بگو یا علی             اگر حق‏پرستی بگو یا علی

اگر می‏پرستی بگو یا علی              اگر شیعه هستی بگو یا علی

طبق احادیث شیعه به کارگیری اسماء و کلمات مقدس برای گرفتن حاجات و تقرب به خدا، نوعی وسیله تلقی می‏شود. شیعیان بر این باورند که آیه‏ای در قرآن به این نکته مهم تاکید دارد. در قرآن خدا چنین فرموده است: «یا ایها الذین آمنوا اتقوالله و ابتغوا الیه الوسیله و جاهدوا فی سبیله لعلکم تفلحون» (مائده: 35) ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده‏اید پارسایی پیشه کنید و برای نزدیکی به خدا وسیله‏ای بیابید و در راه او جهاد کنید تا رستگار شوید.

شیعیان بر همین اساس در بسیاری از رفتارها و لحظات پر خطر و یا سرشار از احساس و شادی و برای آنکه مجموعه اعمال و کردارشان مو به مو برای خدا و تقرب به او باشد از اسماء الهی و نام‏هایی که مقدس شمرده شده و نوعی وسیله نزدیکی به پروردگار به شمار می‏آید، بهره می‏برند. این بهره‏مندی ایرانیان از وسایل تقرب به خدا در قالب شعرها، حکایت، ضرب‏المثل‏ها و… ارایه شده که در بسیاری از لحظات از خصوصی‏ترین تا عمومی‏ترین رفتارها و اجزا زندگی ایرانی به کار گرفته می‏شود.

ذکر «یاعلی» «یا حسین» «یا ابوالفضل» «یا زهرا» «یا صاحب عصر» و دیگر اسماء مقدس آن چنان کاربرد فراگیر و گسترده‏ای در زندگی ایرانیان یافته که صنایع دستی متنوعی با موضوع این اذکار همچون تابلو فرش‏ها، حکاکی انگشترها، پلاک‏ها، کاشی‏کاری‏ها و دیگر اقلام در توسط هنرمندان وصنعت گران ایرانی ساخته شده و مشتریان فراوانی به ویژه در اماکن مذهبی برای خود دارد.

مشتریان این محصولات هنری_آیینی الزاما مسلمان نیستند. چه بسیار افراد غیر شیعه و غیر مسلمان را در شهرهای کوچک و بزرگ ایران می‏توان دید که زندگی روزانه خود را چه در منزل یا محل کار , با اسماء مقدس شیعه و به ویژه «امام علی» آغاز و سپری می‏کنند.

داستان‏ها و خاطرات زیادی در میان پیروان دیگر ادیان و مذاهب و اقلیت‏های دینی ایران از گرفتن شفای بیماران و حاجت‏ روا شدن گرفتاران غیر مسلمان وجود دارد گه برای خود یک داستان مستقل و مفصل است. تهیه و توزیع نذری توسط ارامنه و مسیحیان، زرتشتی‏ها و اهل سنت برای امام علی (ع) و فرزندش امام حسین (ع) مسئله ای است که با ابراز احساسات و هیجان خاصی انجام می شود

دقت و حساسیت بالا در به کارگیری و گستردگی استفاده از اسماء مقدس و دینی در میان مردم ایران تا آنجاست که برخی فرقه‏های ضد شیعی و به ویژه اعراب ضد ایرانی آنرا نوعی شرک دانسته و در تبلیغات رسمی و رسانه‏ای آن را بزرگ‏نمایی می‏کنند. وهابیون عربستان همواره در صف نخست ارایه فهرستی ازاین نوع اعمال ایرانیان قرار دارند. وهابیون مدعی هستند رفتار ایرانی ها و شیعیان آلوده به شرک است . بزرگان و عالمان شیعه این اتهامات وهابیون به شیعیان را نشانه لجاجت وهابیت در پذیرش حق اهل بیت پیامبر (ع) و عصبانیت سلفی ها از رویکرد و علاقه بشریت به کسب معارف امامان شیعه دانسته و در پاسخ به این تبلیغات منفی بر این باورند که به کارگیری و گفتن اسماء مقدس نوعی توسل و یاری گرفتن به شمار می‏رود و به هیچ وجه گوینده آن منظوری جز عبادت و بندگی خدا و عمل به آیه‏ای که خداود در قرآن نازل کرده نداشته و اگر گوینده این اسماء را مبداء و منشاء وجود و فیض بداند قطعا دچار شرک شده است.

اصول کافی یکی از کتابهای معتبر حدیثی شیعیان به شمار می‏آید که حدود 10 قرن پیش توسط شیخ کلینی نوشته شده است. در جلد اول این کتاب در باب اسماء الهی با ذکر احادیث معتبری از خاندان پیامبر خدا (ص) تاکید شده که نه تنها گفتن «یا علی و یا حسین و یا فاطمه» بلکه اگر کلمات و اسماء خداوند نیز بدون قصد کردن و منظور داشتن خود پروردگار بر زبان بیاید، شرک تلقی می شود. با توجه به این دقت نظرعالمان شیعه محبت به اهل‏بیت (ع) به یک فرهنگ پذیرفته شده و عمومی درمیان ایرانیان تبدیل شده است.

علاوه بر عالمان شیعه , عالمان اهل سنت نیز فرهنگ آیینی و دینی ذکر اسامی مقدس دینی را پذیرفته و به ویژه محبت و دوستداری فرزندان پیامبر خدا (ص) را مایه نجات دانسته اند.

زمخشری یکی از مفسران به نام اهل‏سنت در قرن ششم در تفسیر معروف خود با عنوان الکشاف در تفسیر آیه «قل لا اسئلکم علیه اجراً الا الموده فی القربی» حدیثی را نقل می‏کند که پیامبر خدا (ص) فرموده‏اند: «هر کسی بر محبت خاندان او یعنی آل محمد جان بدهد، شهید و آمرزیده است» او همچنین احادیث دیگری نقل کرده است که نشان می‏دهد محبت و دوستی اهل بیت (ع) و خاندان پیامبر خدا (ص) در مهلکه‏ها و مکان‏های بسیار سخت و خطرناک بسیار سودمند و نجات‏دهنده است؛ منزل‏های ترسناکی همچون: مرگ، قبر،  نشور، حساب و کتاب و میزان و پل صراط.

برای تفسیر کلمه خاندان و اهل‏بیت پیامبر , میان عالمان سنی و شیعه , اتفاق نظر است. آن‏ها علی (ع) و فاطمه (س) دختر پیامبر و فرزندان آنان به ویژه امامان اصلی شیعه را از زمره خاندان پیامبر خدا (ص) می‏دانند.

مجموعه این آموزه‏ها باعث شده تا در همه مراحل زندگی یک ایرانی از شادی تا غم، از تولد تا مرگ، از گهواره تا گور و جزء جزء رفتارها و آرزوهای او ,کلمات و اسماء مقدس دینی  و قابل احترام , نقش آفرین باشد. این نقش آفرینی از نخستین لحظات زندگی یک ایرانی و مراسم تولد او تا تربیت در خانه آغاز می‏شود. کودک ایرانی از اولین کلماتی که در خانه از والدین خود به هنگام از زمین برخاستن و بر زمین نشستن یا بیرون رفتن و به منزل آمدن می‏شنود، این کلمه است : «یا علی» و یا «علی به همراهت.»

در خانواده های ایرانی در هر موقعیت مهم یا تاثیرگذار که کودک باید بر اساس تصمیم‏گیری عمل نماید ضرب‏المثل‏ها و شعرهای فارسی با موضوع اسامی مقدس دینی مقدمه آغاز کار اوست. «هر کسی باید دست به زانوی خودش بگیرد و یا علی بگوید» ضرب‏المثلی است که پدران و مادران در آغاز یادگیری هر مرحله از مراحل آموزشی آنرا برای فرزند خود یادآوری می‏کنند.

این یادآوری و تکرار لحظه به لحظه این کلمات مقدس , نوعی همزیستی دائمی و همراهی مستمر و همیشگی برای یک انسان ایرانی به وجود آورده و به واسطه این فرهنگ عمومی پذیرفته شده، زندگی ایرانیان را بدون محبت خاندان اهل‏بیت (ع) غیر ممکن ساخته است. عنصری که در همه اجزاء سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، هنری، ادبی و دیگر حوزه‏های علمی رسوخ و نفوذ کرده است.

ایرانیان در هر مراسم و جشن و اجتماع عمومی این اذکار و همچنین بیان زندگی و احادیث امامان را ,که عموما به روضه کربلا منتهی می شود, به عنوان نقل و نبات محفل می‏دانند. از شب‏نشینی‏های زمستانی و تابستانی تا کار و فعالیت و در مزرعه و پای دار قالی، از تفریح و ورزش در گود زورخانه تا خاکریز و سنگر جنگ، از تولد تا مرگ و تشییع و تدفین , همه و همه آن‏چه باعث نشاط و تجدید قدرت و قوا و یافتن روحیه و انگیزه در یک ایرانی می شود به کارگیری اسماء و کلمات مقدس دینی  وبر زبان آوردن انهاست.

هیچ مراسم تشییع و عزاداری یک جان باخته ایرانی برگزار نمی شود مگر آن که در همه مراحل آن نام « حسین » و مصیبت های وارد آمده در کربلا برای شرکت گنندگان و حاضران خوانده شود. مراسم گل‏ریزان (برای جمع‏آوری کمک‏های مردمی به فقرا) در بیشتر مناطق ایران و با مراسم حَشَرکشی یا لایروبی دهانه ورودی رودخانه هیرمند در سیستان و همچنین لایروبی قنات‏ها در روستاها تنها چند نمونه از صدها خرده فرهنگ ایرانی است که ذکر نام علی (ع) و فرزندان او از اصلی‏ترین بخش‏های آن به شمار می‏آید آن هم در مهم‏ترین بخش‏های اجرای مراسم یعنی شروع، رفع خستگی در میان مراسم و پایان آن.

در همه این خرده فرهنگ ها هیچ کاری بدون نام‏های مقدس آغاز و پایان نمی‏یابد. به عنوان نمونه یک کارگر قالی‏باف در نخستین مراحل نخ‏کشی دار قالی و پیش از شروع فعالیت خود با این کلمه آغاز می‏کند: «یا علی مدد». قالی باف در همه مراحل گره زنی و شانه زنی لحظات بافتن را با خواندن اشعار دینی و آیینی گذرانده و درست آخرین گره‏های قالی که پایان می‏یابد با صدای بلند می‏گوید: «اللهم صل علی محمد و آل محمد»

کاربرد و استفاده این کلمات بسته به نوع کار و فعالیت، شکل حادثه و موقعیت و مکان حتی بسته به فرهنگ‏ها و قومیت‏های منطقه‏ای ایرانی تغییر می‏یابد. به عنوان مثال یک ایرانی آذری با توجه اعتقاد راسخ به حضرت عباس (ع) در بیشتر مواقع احساس خطر نام او را بر زبان می‏آورد. یک روستایی ساکن روستای صالح کوتاه کوهرنگ، در هنگام افتادن از اسب نام امامزاده روستای خود را بر زبان ‏آورده و می‏گوید:« یا امامزاده صالح کوتاه»، یک تهرانی نیز ممکن است در هنگام حرکت اتوبوس بگوید:« شب اول قبر علی به فریادت برسد، صلوات».

 مجمومه این ابراز ارادت‏ و یاری گرفتنن‏ از این کلمات مقدس در ادبیات فولکور و عامیانه ایرانی تاثیر به سزایی داشته است. بررسی شعرها، حکایات، ضرب‏المثل‏ها و افسانه‏ها و اسطوره‏های ایرانی در قومیت‏ها و فرهنگ‏های گوناگون در سرتاسر آسیای میانه مجموعه‏ای از ادبیات عامیانه و فولکور فارسی را تشکیل داده که آموزه‏ها و موضوع اصلی آن اعتقادات دینی است. در همه این منظومه‏های شفاهی و عموماً غیر مکتوب که درقالب لالایی‏ها، ذکر حکایات و یا ذکر اشعار زیر زبانی و اذکار زمزمه ای در هنگام فعالیت‏های گوناگون, نام های مقدس دینی به کار می‏رود.

این شدت علاقه در به کارگیری این اسامی در برخی موارد به  افراط و یا خرافه‏گرایی‏ و زیاده گویی و غلو و خلق داستانهای غیر واقعی و افسانه ای منتهی شده است.دربرخی از این داستان‏ها و افسانه‏ها گفته شده: روزی علی در جنگ کسی را با شمشیر به دو نیم تقسیم کرد در حالی که او هنوز با علی سخن می‏گفت و نمی‏دانست از دنیا رفته و علی به او اشاره می‏کند تا خود را تکانی بدهد تا بداند که به دو نیم تقسیم شده است! همچنین گفته می‏شود که علی در کودکی در گهواره اژدهایی را خفه کرده است!

مجموعه این زیاده گویی‏ها و خرافه‏ها تا آنجا پیش رفته است که در برخی ادوار تاریخی ایران شاهان و سلاطین و درباریان و همچنین شاعران فارسی به نوعی دچار افراط شوند. این شعر معروف نمونه این زیاده‏گویی‏هاست.

حاجب اگر محاسبه حشر با علی است             من ضامنم که هر چه بخواهی گناه کن

با این وصف این خرافه‏ها و آموزه‏های غالیانه و زیاده‏گویانه نتوانسته بر اعتقادات سازنده و تاثیرگذار و مثبت این فرهنگ عمومی آسیب برساند. در حال حاضر برخی خانواده‏های ایرانی و والدین برای فرزندان خود برای آنکه ذکر این نام‏ها و کلمات از کاربرد احساسی و شعاری و تکرار لفظ به معرفت قلبی و اعتقادی بیشتری افزایش یابد ؛ به راهکارهای آموزشی و تربیتی عملی گوناگونی روی آورده‏اند.

ذکر حکایات و قصه‏های زندگی امامان در قالب‏های کودکانه و عامیانه‏تر، نمایش فیلم‏های انیمیشن از زندگی امامان و بازی‏های یارانه‏ای جدید، تکرار اشعار شاعران مشهور ایرانی به ویژه شاعران قدیم، تکرار قصار و سخنان امامان در موضوعات مناسب به ویژه در قالب‏های هنری همچون خوشنویسی و نقاشی خط، طراحی و اجرای بازی‏های کودکانه با موضوع حکایت‏های زندگی امامان و همچنین خواندن هر روزه ادعیه و زیارات منسوب به امامان ، می‏تواند تاثیرات فراوان و مثبتی در تقویت و تثبیت فرهنگ آیینی و دینی استمداد از کلمات مقدس  در خانه و جامعه ایرانی داشته باشد.

مجموعه این فرهنگ غنی و با سابقه و جداناپذیر از ایرانیان نشان می دهد از چهارده قرن پیش تا زمان حاضر، مادران و پدران ایرانی در پرورش و تربیت فرزندان خود پیش از بسته شدن نطفه تا تولد و شیرخوارگی و دبستان و ازدواج این گفتار پیامبر خدا (ص) را سرلوحه پرورش کودکان خود قرار داده‏اند:« اَدِّبوا اَولادَکُمْ عَلى ثَلاثِ خِصالٍ : حُبِّ نَبیِّکُمْ و حُبِّ اَهْلِ بَیْتِهِ وَ عَلى قِراءَهِ الْقُرآنِ » ترجمه: فرزندان خود را بر سه ویژگی بپرورانید: علاقه بر پیامبرتان ، و علاقه بر خاندان او و خواندن قرآن.  (کنزالعمال / ج16 /ص456)
نویسنده: حسن طاهری
«حضرت علی نزد ایرانی‏ها جایگاه والایی دارد و من هم درباره شجاعت و دلاوری‏های ایشان در صدر اسلام مطالب زیادی شنیده‏ام و می‏دانم که وقتی ورزشکاران و پهلوانان ایرانی «یا علی» می‏گویند، انرژی دو چندانی می‏گیرند.»

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.