خروج بی‌سابقه از کلیسای کاتولیک در پی فساد مالی اسقف آلمانی

در پی جنجال بر سر رسوایی مالی اسقف شهر لیمبورگ، شمار کسانی که در این منطقه از عضویت خود در کلیسا انصراف داده‌اند، به طور بی‌سابقه افزایش یافته است. واتیکان هنوز در مورد آینده این اسقف آلمانی تصمیم نگرفته است.

 

به گزارش دویچه وله فارسی، به‌‌رغم موج روز افزون انتقادها به اسقف کاتولیک شهر لیمبورگ در پی رسوایی مالی جنجال‌برانگیز، تصمیم‌گیری در مورد آینده وی از سوی واتیکان در پرده‌ ابهام مانده است. رسوائی مالی این مقام کلیسائی سبب خروج گروه کثیری از کلیسای کاتولیک منطقه شده است.

«تبارتس فان الست» اسقف شهر لیمبورگ اکنون برای گفت‌وگو با نمایندگان واتیکان در رم به‌سر می‌برد اما هنوز مشخص نیست که آیا پاپ فرانسیس وی را به حضور خواهد پذیرفت یا خیر.

این اسقف ۵۳ ساله از چند ماه پیش به دلیل فساد مالی در جریان ساخت اقامتگاه خود به شدت زیر ضرب انتقاد افکار عمومی و رسانه‌ها قرار گرفته است. او متهم است، برای ساخت این اقامتگاه تاکنون حدود ۴۰ میلیون یورو هزینه کرده است.
گبهارد فورست، اسقف روتنبورگ ـ اشتوتگارت در گفت‌وگویی با یکی از شبکه‌های پرشنونده رادیویی در آلمان خواستار پایان سریع این جنجال شده و ادامه آن را به ضرر تلاش‌هایی دانست که کلیسای کاتولیک برای شفافیت‌بخشی به هزینه‌های مالی خود انجام می‌دهد.

آقای فورست ابراز امیدواری کرد که "بی‌اعتمادی و خشم گسترده در اسرع وقت به یک پاسخ منجر شود. او عفو را یک وظیفه مسیحی دانست اما تأکید کرد که طبیعتاً بایستی پیامدهای سوء رفتار در نظر گرفته شوند.

بسیاری از کارشناسان امور مربوط به واتیکان بر این باورند که تنها راه حل سریعی که در جریان این رسوایی مالی می‌تواند در اسرع وقت به دست آید، این است که اسقف لیمبورگ استعفایش را تقدیم پاپ فرانسیس کند. به گفته این گروه، پذیرش سریع این استعفا از سوی پاپ می‌تواند راهگشای شروعی تازه در این اسقف‌نشین باشد.

در غیر این‌صورت واتیکان باید منتظر نتیجه کمیته بررسی بماند که از این هفته و به دستور کنفرانس اسقف‌های آلمان کار خود را آغاز کرده است. چنانچه نتایج ثابت کنند که اسقف تبارتس فان الست مرتکب فساد مالی شده است، پاپ می‌تواند او را مجبور به کناره‌گیری کرده یا در بدترین حالت وی را خلع‌مقام کند.

گزارش‌ها از اسقف‌نشین لیمبورگ حاکی از افزایش چشمگیر کسانی است که از عضویت در کلیسا انصراف داده‌اند.

با توجه به بحث‌های شدید بر سر هزینه‌ی بالای ساخت و ساز اقامتگاه اسقف لیمبورگ، بیش از ۲۷ اسقف‌نشین دست به شفاف‌سازی برخی از امور مالی خود زده‌اند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که هدف از این کار واکنش به تردیدهای به وجود آمده در نزد شماری زیادی از کاتولیک‌هاست.

گزارش‌ها از اسقف‌نشین لیمبورگ حاکی از افزایش چشمگیر کسانی است که از عضویت در کلیسا انصراف داده‌اند. روزنامه "فرانکفورتر نویه پرسه" از صف طویل و "بیسابقه" پیروانی گزارش داده که خواستار پایان دادن به عضویت خود در کلیسا هستند. تنها در طول روز دوشنبه (۱۴ اکتبر) ۲۹ نفر فرم‌های خروج از کلیسای کاتولیک را پر کرده و تحویل داده‌اند.

به گفته یکی از دست‌اندرکاران کلیسا، تا پیش از این رسوایی، در حالت معمول هر دو روز یکبار یک نفر از عضویت در کلیسا انصراف می‌داده است. در منطقه اسقف‌نشین لیمبورگ نزدیک به ۶۵۰ هزار کاتولیک سکونت دارند.
در پی جنجال بر سر رسوایی مالی اسقف شهر لیمبورگ، شمار کسانی که در این منطقه از عضویت خود در کلیسا انصراف داده‌اند، به طور بی‌سابقه افزایش یافته است. واتیکان هنوز در مورد آینده این اسقف آلمانی تصمیم نگرفته است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.