برنامه چین برای سرکوب سازمان یافته گروه‌های مذهبی و عبادت کنندگان خارجی

چین قوانین جدیدی با عنوان “منع افراط گرایی مذهبی” در نظر می‌گیرد. بر این اساس گروه‌های مذهبی و نمازگزاران و عبادت کنندگان خارجی می‌توانند آخرین اهداف سرکوب سازمان یافته مذهب در چین در زمان رئیس جمهورشی جین پینگ باشند.

به نقل از سی ان ان، پیش نویس قوانینی که این هفته توسط وزارت دادگستری چین منتشر شد، از محدودیت‌های جدیدی در نحوه فعالیت نمازگزاران خارجی به منظور جلوگیری از گسترش افراط گرایی مذهبی و جلوگیری از استفاده از دین برای تضعیف وحدت ملی یا قومی چین خبر می‌دهد.

بنابراین گزارش، شی جین پینگ پیش از این هم نظارت و سرکوب گسترده‌ای بر اویغورها و سایر گروه‌های اقلیت مسلمان در منطقه غربی سین کیانگ انجام داده است و حدود ۲ میلیون اویغور و اقلیت‌های دیگر در اردوگاه‌های اجباری حضور دارند.

در این کشور کلیساها، فرقه‌ها و حتی گروه‌های مطالعات مذهبی خصوصی و زیرزمینی هم به طور دوره‌ای مورد سرکوب قرار می‌گیرند.
برای خارجی‌ها، به طور کلی آزادی بیشتری وجود دارد و مورمونیسم، یهودیت، کوکرها – می‌توانند در چین فعالیت کنند، مشروط بر اینکه عبادت کنندگان آنها شهروندان خارجی باشند.

به گزارش سی ان ان، اگرچه پیش نویس این قوانین جدید، تعهد چین را در احترام به آزادی اعتقاد مذهبی بیگانگان را تأیید می‌کند، اما لیست محدودیت‌ها و الزامات جدید بالقوه می‌تواند عمل به این باور را بسیار دشوارتر کند.

این پیش نویس قوانین شامل لیستی از فعالیت‌هایی است که خارجی‌ها نباید در داخل چین انجام دهند، مانند دخالت یا تسلط در امور گروه‌های مذهبی چین، حمایت از افکار مذهبی افراطی، استفاده از دین برای انجام فعالیت‌های تروریستی و یا دخالت در انتصاب یا مدیریت اعضای روحانیت چینی.

آخرین نکته به نظر می‌رسد مربوط به واتیکان باشد، که چین مدت‌هاست با او در مورد انتصاب اسقف‌ها توسط انجمن رسمی کاتولیک میهنی چین اختلاف دارد. پکن اصرار دارد که حرف آخر را در مورد همه انتصابات اسقف در سرزمین اصلی چین باید داشته باشد، در حالی که فقط پاپ از چنین اختیاری برخوردار است.

چند روز پیش پاپ فرانسیس برای اولین بار از اویغورها به عنوان قومی تحت تعقیب یاد کرد، عبارتی که باعث عصبانیت پکن شد.

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه تاکید کرد: آنچه پاپ فرانسیس در مورد اویغورها گفت کاملاً بی اساس است.

۵۶ گروه قومی در چین وجود دارد و گروه قومی اویغور عضوی برابر از خانواده بزرگ ملت چین است. دولت چین همیشه با گروه‌های اقلیت به طور یکسان رفتار کرده و از حقوق و منافع قانونی آنها محافظت کرده است.
اصل خبر را در سی ان ان ببینید.

منبع خبرگزاری شفقنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.