اظهارنظر دو امام جمعه تهران و مشهد درباره حذف شعار «مرگ بر امریکا»

آیت‌الله سیداحمد خاتمی، شعار «مرگ بر امریکا» را به نفع سیاست دیپلماتیک می‌داند و آیت الله علم‌الهدی از اینکه برخی، به گفته او، از انقلاب و انقلابی بودن خسته شده‌اند و به امام این نسبت را می‌دهند که موافق حذف شعار مرگ بر امریکا بوده‌اند، متأسف است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ادامه، با اشاره به مباحث مربوط به سیاست خارجی اظهار کرد: در عرصه خارجی حرف اول ما این است که به طور طبیعی در کشور جابه‌جایی قدرت یک هدیه الهی است. قدرت با رای مردم جابه‌جا می شود و هر دولتی که می‌آید با ابتکارات،‌ پیشنهادات و تاکتیک‌های جدید می‌آید. از اول انقلاب هم همینطور بوده است و سیاستی که ما از مقام معظم رهبری گرفتیم این است که از همه دولت‌های در چارچوب نظام حمایت می‌کنیم. ما از هر دولتی که در عرصه داخلی برای کم کردن بار گرانی‌ها‌، تورم‌ها و کاستن بیکاری تلاش می‌کند حمایت خواهیم کرد. در عرصه خارجی هم سیاست ما حمایت است؛ بنابراین آن "بجا نبود"، هرگز به معنای بی‌اعتمادی به مسئولان محترم نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه "ما دولت امریکا را دروغگو‌،‌ ریاکار و‌ عهدشکن می‌دانیم"، افزود: از طرفی این روزها لبخند نشان می‌دهند و از مذاکره استقبال می‌کنند و به دروغ می‌گویند تحریم‌ها ایران را به مذاکره واداشته در حالی که اینها دروغ است و نشانه‌اش هم این است که در اولین دیدار با نتانیاهو همه گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی را روی میز گذاشتند. باید بدانند که مردم ایران هم همه گزینه‌ها از جمله گزینه دفاع مقدس و تودهنی محکم به متجاوزان را روی میز دارد.

سیداحمد خاتمی اضافه کرد: آقای رییس‌جمهور دروغگوی امریکا می‌گوید که ما در پی تغییر نظام نیستیم. 35 سال به دنبال تغییر نظام بودید و نتوانستید؛ هم‌اکنون هم نمی‌توانید، نه اینکه نخواستید. در فتنه 88 چه کسانی با تمام وجود از فتنه‌گران حمایت کردند؟ شما بودید. شما همه رسانه‌هایتان را در اختیار فتنه‌گران قرار دادید.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه "مبنای نفرت ما از امریکا همین رفتارهاست"، اظهار کرد: البته من آخرین مورد را گفتم، وگرنه اگر بخواهیم دروغگویی‌های آنها را لیست کنیم، مثنوی هفتاد من می‌شود. راز زنده ماندن شعار مرگ بر امریکا در بین مردم نیز همین است.

وی افزود: شعار مرگ بر امریکا در ده سال زمان دوران امام (ره) در محضر ایشان سر داده شد و ایشان در آخرین پیامی که برای حجاج دادند نیز 46 بار از امریکا با نفرت یاد کردند. بنابراین مبنا روشن و امریکا شیطان بزرگ است. آیا در این 35 سال امریکا شیطان کوچکتری شده است یا اینکه 35 برابر شیطنت بیشتر شده است؟ اگر تا دیروز امریکا در عرصه توطئه علیه ایران، مار بود امروز افعی شده است و در هر توطئه‌ای که علیه ایران اسلامی شکل می‌گیرد یک پای ثابتش امریکاست؛ بنابراین ما منطق داریم و با منطق می‌گوییم مرگ بر امریکا!

خاتمی خاطرنشان کرد: امریکایی‌ها و آنها که آرزوی رخت بر بستن این شعار را از بین مردم دارند، بدانند که این شعار نماد مقاومت ملت ایران است و تا شیطنت‌های امریکا وجود دارد، این شعار باشکوه در بین مردم باقی خواهد ماند.

خطیب نماز امام جمعه این هفته تهران در ادامه گفت: دیپلمات‌ها و وزرای خارجه کار خود را انجام دهند. هرکس وظیفه خود را دارد و ما معتقدیم این شعارها مشت مسئولان ما را پُرتر می‌کند و می‌توانند با قدرت بیشتری با امریکا مقابله کنند و حتی این موضوع به نفع سیاست دیپلماتیک کشور ماست.

وی با تاکید بر اینکه "پرونده امریکا در دست مقام معظم رهبری بوده،‌ هست و خواهد بود و در این عرصه فقط ایشان حرف آخر را خواهند زد"، اظهار کرد: اگر روزی بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری کار به مذاکره و رابطه کشید، نفرت ما از‌ امریکا به یاری خدا از بین نخواهد رفت.

خاتمی همچنین در بخش دیگری از خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران، اینکه تقوا را رفتار عادلانه در همه عرصه‌ها از جمله عرصه قضاوت خواند و اظهار کرد: قضاوت مخصوص محکمه نیست. اینکه می‌گوییم فلان صنف چنین و فلان گروه چنان و فلان شخص اینچنین، همه قضاوت است و حتی باید نسبت به دشمنان عدالت را رعایت کرد و در حق آنها ظلمی روا نداشت.

امام جمعه مشهد: مایه تاسف است که برخی از انقلاب و انقلابی بودن خسته شده‌اند و به امام نسبت می‌دهند که موافق حذف شعار مرگ بر امریکا بوده‌اند

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس با اشاره به سخنان اخیر رئیس‌جمهور که اظهار کرده بود نیروی انتظامی باید به عنوان آخرین حلقه مقابله با بی‌حجابی وارد شود، تصریح کرد: این گفته تا حد زیادی صحیح است زیرا مقابله با بی‌حجابی نیازمند یک جریان مردمی و فرهنگی است و مردم باید صورت مستقیم وارد عرصه نهی از منکر شوند و با بی‌حجابی مقابله کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی اظهار کرد: اما آنجا که نیرویی بخواهد بر فسق خود تاکید کند نیروی انتظامی باید به عنوان یکی از ارکان اقتدار نظام وارد عمل شود و با این مسئله برخورد کند.

امام جمعه مشهد مقدس با اشاره به ایام برگزاری مراسم حج خطاب به زائران حرم مطهر رضوی گفت: باید خداوند را شاکر باشید که در حالی که عده‌ای از هموطنان شما در سرزمین خدا حضور دارند شما نیز امروز به زیارت امامی آمده‌اید که ثواب زیارتش از ثواب هزار حج نیز بیشتر بوده و با آن برابری می‌کند.

آیت‌الله علم‌الهدی عنوان کرد: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی مسئله حج ابراهیمی است و در این زمینه ابتکار حضرت امام (ره) بسیار اثرگذار بود زیرا جریان حج را از حالت جمود خارج و آن را به جریانی پویا و اثرگذار تبدیل کرد.

وی با اشاره به سیره حضرت امام خمینی (ره) در زمینه مراسم حج اظهار کرد: امام خمینی (ره) همواره برائت از مشرکان را به عنوان یکی از اصولی اساسی حج در نظر می‌گرفتند و امروز مایه تاسف است که برخی از انقلاب و انقلابی بودن خسته شده‌اند و به امام این نسبت را می‌دهند که موافق حذف شعار مرگ بر امریکا بوده‌اند که این مسئله قطعا با سیره امام خمینی (ره) سازگار نیست.

امام جمعه مشهد مقدس با اشاره به اینکه اعتقاد کاملی نسبت به رئیس‌جمهور و دولت جدید دارد وجود دارد، تصریح کرد: ما به رئیس‌جمهور و هیئت وی اعتقاد و ایمان کامل داریم چراکه آنها در بستر همین انقلاب و آموزه‌های آن رشد کرده‌اند.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: اگر امروز دولت جدید مصلحت را در این می‌بیند که یک سلسله از مشکلات را از طریق ظرفیت‌های دیپلماسی حل کند باید عنوان کرد که رهبر معظم انقلاب نیز با این مسئله مخالف نیستند، البته اگر دولت در این مسیر نیز موفق نشود به معنای این نبوده که آنها مورد اعتماد نظام نیستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سابقه 60 ساله حضور امریکا در ایران، عنوان کرد: اساس ورود امریکا به ایران با خیانت و جنایت آغاز شد.

وی با اشاره به عملکرد دولت اصلاحات در مورد رابطه با امریکا اظهار کرد: در سال 81دولت اصلاحات زمینه ورود امریکا به افغانستان را فراهم کرد و وزیر امور خارجه امروز نیز کاملا در جریان این اتفاقات است، البته بهانه امریکایی‌ها برای حضور در افغانستان سرکوب طالبان و القاعده بود، درحالی که بلافاصله دیدیم که از سوی رئیس‌جمهور وقت امریکا یعنی جرج‌بوش ایران به عنوان محور شرارت معرفی شد، همچنین در سال 82 نامه‌ای از طرف دولت اصلاحات برای حل برخی از مسائل تحویل امریکایی‌ها شد اما آنها نه تنها به این نامه توجهی نکردند بلکه تحریم‌ها را علیه ایران افزایش دادند.

آیت الله علم‌الهدی با اشاره به اتفاقات دولت دهم نیز تصریح کرد: در سال 89 رئیس‌جمهور امریکا نامه‌ای به رئیس‌جمهور برزیل و نخست‌وزیر ترکیه داد تا آن را به ایران تحویل دهند و در این نامه قید شده بود که ایرانی‌ها می‌توانند در مقابل تحویل اورانیوم غنی‌سازی شده از سوی خود اورانیوم 20 درصد را تحویل بگیرند اما بلافاصله رئیس‌جمهور امریکا این نامه را انکار کرد و البته توسط رئیس‌جمهور برزیل محتوای این نامه فاش شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: امریکایی‌ها می‌گویند تا زمانی که اسرائیل را به رسمیت نشناسید و دست از حمایت فلسطین برندارید نمی‌توانیم با ایران توافقی داشته باشیم و در این شرایط بهترین راهکار این است که براساس آموزه‌های رهبر معظم انقلاب برای حل مشکلات به ظرفیت‌های داخلی خود تکیه کنیم.

 
آیت‌الله سیداحمد خاتمی، شعار «مرگ بر امریکا» را به نفع سیاست دیپلماتیک می‌داند و آیت الله علم‌الهدی از اینکه برخی، به گفته او، از انقلاب و انقلابی بودن خسته شده‌اند و به امام این نسبت را می‌دهند که موافق حذف شعار مرگ بر امریکا بوده‌اند، متأسف است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.