اعتراف گیری با روشهای غیرقانونی خلاف است

فرمانده ناجا با اشاره به اینکه اجحاف نکردن در حق مردم و متهمان از دغدغه های من است، گفت: حتی در برخورد با اراذل نیز نباید از قانون عدول کنیم و اینکه با روشی غیرقانونی تلاش شود تا زودتر از متهم اعتراف گرفته شود، خلاف قانون است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، سردار اسماعیل احمدی مقدم افزود: عدالت، ظلم ستیزی، اخلاق حسنه و عمل صالح همواره یک ارزش است، در صورتی که دروغگویی و خبرچینی، ضدارزش محسوب می‌شود اما این ارزشها و ضدارزشها همواره با صور گوناگون، ابزارها و روشها تغییر می‌کنند.

فرمانده ناجا با اشاره به پیشرفت‌های تکنولوژی عصر حاضر اظهار داشت: رشد سریع علم و فناوری، تغییر چهره زندگی بشر را به همراه داشته که این خود دستاورد بزرگی است اما این پیشرفت‌ها نتوانست سعادت و احساس آن را برای انسان به ارمغان آورد، لذا در عصر حاضر ادیان و دین گرایی رشد و پیشرفت داشته زیرا افزایش آگاهی بشر، او را متوجه کاستی ها کرده است.

احمدی مقدم افزود: انسان تا مادامی که از مادیات بهره‌مند است احساس قدرت می‌کند در حالی که پس از گذران عمر و رسیدن به سن پیری و هنگام بیماری، احساس می‌کند به پایان خط رسیده است؛ اما انسان دین گرا، دنیا را محل و معبر می داند و زندگانی اصلی و اساسی را در آخرت می بیند البته برای چنین انسانی، دنیا بی اهمیت نیست زیرا آخرتش را در این دنیا می سازد.

وی تصریح کرد: انسان از طریق ابزارهای مادی، سازنده آخرت است، از سوی دیگر نباید فراموش کنیم هدف اصلی ما زندگی آخرت است.

فرمانده ناجا تصریح کرد: نیروی انتظامی افتخار می‌کند که مأمور برقراری عدل و قسط در جامعه، مبارزه با ظلم و حمایت از مظلومان و محرومان است.

وی گفت: اگر پلیسی تنها به ارزش‌های مادی توجه کند در مواجهه با تخلفات و جرائم نمی‌تواند دوام آورد و تقوا پیشه کند، از این رو هنگام مأموریت‌ها، دچار تخطی شده که در نهایت باید هزینه هایی چون اخراج را بپردازد.

احمدی مقدم با بیان اینکه عامل بازدارنده ما از گناه، ترس از خداوند است، بیان داشت: اگر همه نظارت‌ها را در پلیس شایسته نظام اسلامی جمع کنیم، تقوای درونی و خداترسی، او را از انجام تخطی برحذر می‌دارد؛ پلیس به عنوان مجری عدالت باید آمر به معروف و ناهی از منکر باشد و در صورتی که خود دچار نقصان باشد قادر به انجام وظایف و مأموریت های خود نیست.

احمدی مقدم گفت: در سند چشم انداز به دنبال پلیس شایسته و بایسته اسلامی هستیم که البته در گام های اولیه آن قرار داریم.

وی به رسیدگی معیشت کارکنان ناجا اشاره کرد و گفت: باید برای ارتقای سطح معیشتی کارکنان بیش از پیش تلاش شود اما در کنار آن باید برای افزایش بصیرت و آگاهی های دینی به منظور تربیت مأموران شجاع، با تقوا و مردم دارد، سرمایه گذاری شود؛ یک مامور با تقوا در مسیر عدالت اسیر نفس نشده و در برخورد با مجرمان نیز از مسیر عدالت خارج نمی‌شود.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه اساس ما قانون و شرع است، گفت: پلیس هنگام اجرای مأموریت هایش باید براساس قانون عمل کند، اگر کسی با روش غیر اخلاقی از متهمی اعتراف بگیرد، اقدام او خلاف شرع است.

به گفته احمدی مقدم قانون و شرع، رابطه نیروی انتظامی با مردم را مشخص می کند.

فرمانده ناجا به فرمایشات حضرت علی (ع) به مالک اشتر اشاره کرد که فرمودند: «از امکانات خود به لشگریان بده تا آنها به پشت سر خود نگاه نکنند»، افزود: مامور پلیس نباید هنگام ماموریت نگران وضع معیشتی خود باشد از این رو تأمین معاش آنان از وظایف ما محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: در محضر معمار کبیر انقلاب (ره) پیمان می بندیم که نیروی انتظامی راه و مسیر ایشان را که از غدیر آغازشده، از عاشورا عبور کرده و به انقلاب اسلامی رسیده، ادامه دهد؛ اگر حقیقت وجودی امام (ره) را دنبال کنیم باید رابطه خود را با خدا و مسیر خدمتگزاری به مردم را مستحکم تر کنیم و متوجه باشیم تا با مجرمان و مردم یکسان برخورد نماییم.

 

احمدی مقدم با تأکید بر اینکه هنگام دستگیری مجرمان نباید آبروی خانواده او را ببریم، تصریح کرد: برای مثال در برخی از مواقع ماموران ما به خاطر کمبود امکانات چندین متهم را با هم منتقل می کنند، در دیدارهای مکرر با مقام معظم رهبری ایشان همواره تاکید داشتند که توجه کنید در هنگام دستگیری آبروی متهم از بین نرود.

وی به فرمان هشت ماده ای امام (ره) اشاره کرد و گفت: در آن ایام ایشان برای رعایت حقوق مردم این پیام تاریخی را صادر کردند که با توجه به گذشت چندین سال، هنوز این فرمان زنده است از سوی دیگر پیام تاریخی ایشان نیاز روز جامعه است که با ید از آن تبعیت کنیم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه مهمترین دغدغه من ظلم مامور پلیسی در حق مردم و حتی متهمان است، افزود: حتی در برخورد با اراذل و اوباش نباید از قانون عدول کنیم.
فرمانده ناجا با اشاره به اینکه اجحاف نکردن در حق مردم و متهمان از دغدغه های من است، گفت: حتی در برخورد با اراذل نیز نباید از قانون عدول کنیم و اینکه با روشی غیرقانونی تلاش شود تا زودتر از متهم اعتراف گرفته شود، خلاف قانون است.
فرمانده ناجا:

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.