متن کامل سخنان رییس‌جمهور در سی و دومین مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی امین

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در سی و دومین مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی امین با تاکید بر اینکه پلیس باید مظهر اقتدار، امنیت، نظم و آرامش در جامعه باشد، اظهار داشت: نیروی انتظامی، نقش بسیار تاثیر گذاری هم در اجرای تدابیر لازم برای تحقق حماسه اقتصادی و هم در ایجاد امید برای سراسر جامعه و مردم خواهد داشت.

دکتر روحانی در این مراسم، ضمن تقدیم احترام به خانواده های شهدا و ایثارگران نیروی انتظامی و تبریک هفته نیروی انتظامی به افسران، کارمندان و فرماندهان ناجا، گفت: امروز جای جای کشور عزیزمان با حضور نیروی انتظامی مقتدر، مومن، قانونمدار و کارآمد، دارای نظم و امنیت است.

متن کامل سخنان رییس جمهور بدین شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمد لله رب العالمین و الصلوه و السلام علی سیدنا و نبینا محمد وآله الطاهرین و صحبه المنتجبین»

سلام و درود ما بر همه شهیدان نیروی انتظامی و تعظیم ما تقدیم همه خانواده های ایثارگران از این نیرو و همه شهیدان و همه ایثارگران در نظام جمهوری اسلامی. هفته نیروی انتظامی را به حضور همه پرسنل نیروی انتظامی از سربازانی که در خدمت این نیرو هستند تا درجه‌داران، افسران، کارمندان، فرماندهان، فرماندهی نیرو، وزیر محترم کشور و همچنین به همه آنهایی که نیروی انتظامی، پشتوانه امنیت آنها در این سرزمین است، تبریک و تهنیت می گویم.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، مظهر اقتدار و مظهر امنیت، نظم و آرامش در ایران عزیز ماست. از مرزهای کشور عزیزمان گرفته، مرز زمینی یا مرز دریایی و حتی ورودی های مرز هوایی و تا سراسر روستاها، شهرها، شهرستان ها، استان ها، مرکز کشور،‌خیابان و کوچه و همه جای این سرزمینی که با حضور این نیرویِ مقتدرِ مومنِ قانونمدارِ کارآمد، ما شاهد نظم و امنیت در این کشوریم.

گرچه نیروی انتظامی، وظایف و مسوولیت های بسیار متنوعی را برعهده دارد. از نظم خیابان و ترافیک گرفته تا جاده ها، تا پارک ها، تا میادین عمومی و تا همه مراکز مهم سیاسی، اقتصادی این کشور، اما در عین حال پلیس به عنوان مظهر آرامش و پلیس جمهوری اسلامی ایران، پلیسی جامعه محور است.

گر چه امنیت به عنوان اولین وظیفه حاکمیتی هر نظام و هر دولتی هست، اما در نظام مردم سالار همه جا باید در کنار مردم باشیم و رسالت و مسوولیت اصلی بر دوش مردم عزیز ما باشد.

امنیت هم بر عهده مردم است. این مردم ما هستند که با ایمان، اعتقاد و با حضور مومنانه شان در سراسر این میهن پاک و عزیز ایجاد امنیت می کنند، با سلوک و رفتار، ایمانشان و پلیس در واقع در امنیت، مردم را حمایت می کند. باید به نقطه ای برسیم که در هر محله‌ای انجمن آن محله، امنیت اصلی آن محله و آن جمع را برعهده داشته باشد و پلیس به عنوان حامی آن انجمن و مدد کار آن جمع در امنیت باشد؛ تا رسیدن به این نقطه راه خیلی طولانی در پیش نداریم.

پلیس در عین حالی که مظهر امنیت و زدودن هر گونه تهدید برای مردم و جامعه است در عین حال مظهر اخلاق و ادب نیز در جامعه ایران است.

نیروی انتظامی نقشی مؤثر در امنیت حماسه سیاسی داشت

نه دولت و نه نیروی انتظامی و پلیس معلم مردم نیستند و مردم دانش آموز نخواهند بود. مردم به عنوان صاحبان اصلی این سرزمین‌اند که اگر دولت توان و قدرتی دارد، ناشی از رای مردم است و اگر پلیس ما اقتدار، برقراری نظم و در صورت لزوم سلاح در دست دارد، از ناحیه مردم و به نمایندگی مردم است. ما همه به عنوان کارگزاران این ملت بزرگ هستیم. بر مبنای پیام مقام معظم رهبری امسال، سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی است. مردم ما با هوشیاری و با حضور شکوهمندشان در انتخابات خرداد 92 حماسه سیاسی آفریدند. حماسه ای که جهانیان تحت تاثیر قرار گرفتند. نیروی انتظامی،‌پلیس نقش بسیار تاثیر گذاری در این حماسه شکوهمند ایفا نمود. انتخاباتی بدون کوچکترین ناامنی، آرامش محیط انتخابات،‌صندوق های رای، بر شانه های ناجا بود. نیروی انتظامی به خوبی به وظیفه خود عمل کرد.

امروز برای ساختن حماسه اقتصادی، همچون حماسه سیاسی، پلیس در صف مقدم است؛ تا حماسه اقتصادی آفریده شود. این دولت، دولت تدبیر و امید است و در راستای تدبیر و امید، نیروی انتظامی نقش بسیار تاثیرگذاری هم در اجرای تدابیر برای حماسه اقتصادی و هم در ایجاد امید در سراسر جامعه و مردم این سرزمین خواهد بود.

حضور کمّی پلیس باید نامحسوس و کیفی باشد

پلیس ما پلیس ملتی است که ملت فرهنگ، ادب و نظم است. مردم ما در همه مراسم شادی یا در مراسم سوگ اعتدال، میانه روی، ادب و نظم را در فرهنگ اجتماعی خود دارند.

نوروز به عنوان روزهای شادمانی که می بینید مردم ایران با چه نظم و آرامش و ادب و سلوک زیبایی، این مراسم شکوهمندِ شادیِ ملی را برگزار می کنند.

عاشورا می‌بینید به عنوان سوگ بزرگ یک ملت در عزای سرداران بزرگ عاشورا که پرچمدار آزادی برای بشریت بوده اند. می‌بینید این مراسم با چه نظمی و با چه شکوهی در این سرزمین برگزار می شود. ما به این مردم به ادب این مردم و به نظم این ملت افتخار می کنیم. پلیس آنجا که بتواند حضورش را در جامعه کمتر محسوس کند و بیشتر تاثیر بگذارد شاید برای جامعه فرهنگ دوست ما زیباتر باشد. کمیت ها کاسته شود. کیفیت ها بیشتر شود. گرچه حضور پلیس در خیابان و جامعه، مایه آرامش مردم ما خواهد بود. هر کجا پلیس حضور دارد، باید مردم ما احساس آرامش بیشتر کنند. پلیس باید محور قانون محور مردم سالاری و اخلاق اسلامی باشد. همه همه ما افتخار می کنیم که اسوه ما و الگوی ما، پیامبر رحمت حضرت محمد بن عبدالله(ص) است. او با اخلاقش، او با محبتش که او با ادبش در جامعه آ‌ن زمان توانست، بهترین نظم، برادری، الفت و مهربانی را در جامعه مستقر کند. پلیس ما پیرو آن پیامبر است،‌نیروی انتظامی ما پیرو راه آن پیامبر رحمت است. باید در جامعه قدم های اولیه برای پیشگیری باشد. ناجا باید کاری کند، محیط جامعه ما جرم‌‌زا نباشد.

رفتار پلیس باید با متهم و مجرم فرق داشته باشد

ناجا باید تلاش کند همانند یک جامعه شناس،‌یک روانشناس اجتماعی به جامعه بنگرد. همه تلاش او در قدم اول برای پیشگیری باشد و در صورتی که جرمی واقع شد، آنگاه مقتدرانه مجهز به همه فناوری های روز با مجرم برخورد کند و این خواست مردم ماست. اما متهم، غیر مجرم است. ما در برابر متهمین یک نوع رفتار باید داشته باشیم و در برابر مجرمین، مخصوصا آنهایی که در جامعه جرم مشهود دارند که پلیس به عنوان ضابطان قانون و ضابطین قوه قضاییه در برابر جرم مشهود وظیفه خاص خود را دارد. در عین اقتدار قانون باید مد نظر پلیس باشد. پلیس معیار قانون و محور قانون در جامعه است. مردم باید قانون مداری را در رفتار پلیس در اخلاق پلیس در اعمال مقرراتی که توسط پلیس انجام می شود، به خوبی مشاهده کنند.

آنچه امروز در جامعه ما به عنوان ایجاد نظم و آرامش و امنیت به عنوان وظیفه پلیس باید مشاهده کنیم باید رفتاری و اخلاقی همچون رفتار و اخلاقی باشد که قرآن ما را بر آن توصیه می دارد «والذین معهوا اشدا علی اکفار رحما بینهم». آثار برادری و رحمت را مردم را در پلیس باید مشاهده کنند.

نیروی انتظامی باید بیشترین نقش را در اجرای حقوق شهروندی داشته باشد

پلیس باید مظهر عدالت باشد. تمام مردم ما از حقوق شهروندی مساوی برخوردار خواهند بود. اقوام، مذاهب، ادیان رسمی، زن، مرد، جوان، پیر، روستایی، شهری، همه و همه از حقوق شهروندی مساوی برخوردارند یکی از شعارهای این دولت، حقوق شهروندی است و پلیس باید در این زمینه بیشترین کمک را به دولت در اجرای عادلانه حقوق شهروندی را بنماید.

در مسأله حجاب پلیس نباید وظیفه همه را به دوش بگیرد

بانوان عفیف جامعه ما باید از حضور پلیس احساس آرامش و امنیت کنند در جامعه ما، زنان ما در مسیر عفت و پاکدامنی هستند. اگر در مساله حجاب تذکری لازم است، آن تذکر باید از مدرسه، دبیرستان، دانشگاه، مساجد، علما و حوزه ها آغاز شود. آخرین مرحله کاری است که به تذکر پلیس می انجامد. پلیس نباید بار همه را خود به تنهایی بر دوش گیرد.

دولت در این راستا مصمم است، پیشقدم باشد. وزارت کشور، طبق وظیفه قانونی اش در این زمینه پیشقدم خواهد بود و پلیس یار و همکار همه آنهایی خواهد بود که به غیر از دولت وظیفه فرهنگ جامعه را بردوش دارند. باید کاری کنیم پلیس ما محبوب مردم است. از این پس محبوب تر باشد. پلیس ملجأ و پناهگاه مردم است از این پس به پناه مستحکم تر مردم تبدیل شود.

آنچه در این میدان امروز من شاهد بودم و آن اینکه پلیس در برابر پدران و مادران عزیزشان، ادای احترام کرده اند بسیار ستودنی بود. ما باید در برابر همه پدران و مادران یعنی همه معلمین یعنی همه خدمتگزاران خاضع بوده و احترام بگذاریم، ملت ما ملت فرهنگ دوست، ملت اخلاق دوست، ملت ادب، ملت برادری و محبت است و آنچه در این میدان ما شاهد بودیم نمونه ای از فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی این ملت عزیز و مقتدر بودیم. رسالت و وظیفه سنگینی بر دوش شماست. دولت وظیفه دارد به نیروی انتظامی و پلیس کمک کند و پلیس راه امنیت و آرامش را برای حماسه اقتصادی فراهم کند. ما نیازمند به محیطی آرام، برای رونق کسب و کار هستیم.

مردم ولی‌نعمت ما هستند، ما قیم آنها نیستیم

پلیس رسالت های بسیار سنگینی بر دوش دارد. باید اولویت‌بندی کند پلیس باید به جرایم سنگین، سازمان یافته و بالاخره آنچه خواست مردم است اولویت ببخشد یادمان باشد، ولی نعمت ما مردم هستند و ما قیم مردم نیستیم و همه ما باید خادمان این ملت بزرگ باشیم. باید زمینه ای را فراهم کنیم که مردم معیشت بهتر، فعالیت بهتر، شاهد رونق بیشتر در کسب و کار در این جامعه باشند. ما باید کاری بکنیم که اخلاق و عفت استقرار پیدا کند و این شدنی نیست مگر آنکه بیکاری از بین برود، فقر در جامعه برچیده شود. باید کاری بکنیم که مردم نسبت به نیازمندی های ضروری زندگی شان آسوده خاطر باشند. همه ما باید در پی انجام مطلوب مردم باشیم. به امید آنکه در سایه اخلاق، ‌نظم، ‌ادب، اجرای خواست مردم و اجرای تدابیر مقام معظم رهبری در رسالت ها و وظایفمان موفق باشیم. ناجا و پلیس سرافراز ما هم در همان شعار قانونمداری، مردم مداری و روزآمدی، روز به روز موفق تر، پیروز تر، سرفرازتر باشد. این هفته بر شما سرافرازان مبارک باد. والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در سی و دومین مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی امین با تاکید بر اینکه پلیس باید مظهر اقتدار، امنیت، نظم و آرامش در جامعه باشد، اظهار داشت: نیروی انتظامی، نقش بسیار تاثیر گذاری هم در اجرای تدابیر لازم برای تحقق حماسه اقتصادی و هم در ایجاد امید برای سراسر جامعه و مردم خواهد داشت.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.